Ofiary księży pedofili zrzeszone w "Nie lękajcie się" rozczarowane postawą abp. Gądeckiego. "Jesteśmy spychani"

- Nawet jeśli dojdzie do spotkania z arcybiskupem Gądeckim, to nie chcemy opowiadać mu swoich historii. Bo to wtórna wiktymizacja - mówił w TOK FM Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski spotyka się z ofiarami nadużyć seksualnych w Kościele. Jak dotąd arcybiskup Stanisław Gądecki nie znalazł jednak czasu dla podopiecznych fundacji "Nie lękajcie się". Obie strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie terminu i miejsca rozmów. - Przesunięto nas na bliżej nieokreślony termin, na wiosnę, czyli nie wiadomo kiedy. Jesteśmy spychani - tłumaczył gość Mikołaja Lizuta - Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się". 

Lisiński przekonywał, że to nie ofiary powinni domagać się spotkania, ale sprawcy lub ich przełożeni. - Teraz to już nie chcemy się spotkać. Nawet jeśli do tego dojdzie, to nie chcemy opowiadać arcybiskupowi Gądeckiemu swoich historii. Bo to wtórna wiktymizacja - wyjaśnił Lisiński i dodawał: Mogę mu tylko pokazać moje zdjęcie z dzieciństwa i zapytać, dlaczego sprawca mojej krzywdy został tylko zawieszony na trzy lata, nigdy nie usunięto go z duchowieństwa. 

Jak podkreślał Marek Lisiński, skalę pedofilii w polskim Kościele rzymskokatolickim trudno jest oszacować. - My zbieramy świadectwa ofiar. Stworzyliśmy mapę. Mamy już około 700 zgłoszeń. Skali problemu nie mierzymy w sprawcach, tylko w liczbie ofiar, bo jeden ksiądz może mieć ich nawet po kilkanaście. Mogę szacować, że to może być nawet 5000 osób poszkodowanych - mówił Marek Lisiński. 

Oponował też stwierdzeniu, że problem pedofilii w Kościele dotyczy głównie minionych lat. - Najstarsza ofiara, która się do nas zgłosiła ma 79 lat, a najmłodsza 11, była molestowana 2 lata temu. To się dzieje tu i teraz - podkreślał przedstawiciel "Nie lękajcie się".

Jak dodał, fundacja pisze raport dotyczący problemu. - O ukrywaniu spraw, przenoszeniu księży. Zawieziemy go do Watykanu na synod biskupów (poświęcony właśnie pedofilii w Kościele -red.). Będziemy tam protestować, liczymy na spotkanie z papieżem Franciszkiem - mówił Marek Lisiński. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Pedofilia w kościele. Abp Stanisław Gądecki spotka się z ofiarami, ale nie tymi z "Nie lękajcie się"
Zaloguj się
 • zuuuraw

  Oceniono 2 razy 0

  Lisiński:
  "Mamy już około 700 zgłoszeń. Skali problemu nie mierzymy w sprawcach, tylko w liczbie ofiar, bo jeden ksiądz może mieć ich nawet po kilkanaście."
  Czyli sam Lisiński stwierdza, że jeden homoseksualista-pedofil w sutannie mógł mieć kilkanaście ofiar ! Mają 700 zgłoszeń, przyjmijmy nawet ze tych poszkodowanych jest więcej, może i 1500. Więc skoro na jednego księdza przypadałoby po kilkanaście ofiar można by mówić o 100, góra 150 księżach, na przestrzeni ostatnich 20-30 lat ! A my tylko w tym, 2019 roku mamy w parafiach i zakonach . . . 32 000 księży !!! Czyli tych homoseksualistów-pedofilów jest w stanie kapłańskim góra 0.5% ! Dokładnie tyle ilu homoseksualistów w normalnym społeczeństwie. Jak więc można mówić o "pedofilii w Kościele" ?

 • wujekdolf

  0

  tylko pisiory przestaną się po wyborach panoszyć to was rozliczymy - poczekajcie...

 • getz54

  0

  Gądecki prawdopodobnie spotyka się z ofiarami jego kolegów pedofilów w celach poglądowych. Nie spowiada juz dzieci komunijnych, nie ma więc informacji z pierwszej ręki o ich doświadczeniach seksualnych, o nowych seksualnych modach, o formach zaspokajania swojego popędu. W fundacji ,, Nie lękajcie się,, spotkałby podstarzałych juz ludzi, nie powodujących u niego erekcji.i w dodatku pełnych zalu i pretensji o zmarnowanie im zycia. Mogli przeciez po takim ,,doświadczeniu,, zostac duchownymi, brac udział w zbiorowych orgiach seksualnych na plebaniach, w zakonach, gwałcic bezkarnie zakonnice, robic to do czego zostali powołani przez Dzeaza Chrystusa. A tak poskarzyli się, skazali na ostracyzm społeczny, przeszli traumę przesłuchań, oskarzeń o swoje niecne zachowanie. Z mafią pedofilską w PL nikt nigdy nie wygrał i nie wygra, pakt wójta, pana i plebana jest wpisany w genotyp Polaków katolików

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX