Wpadka IPN. Pomylili zdjęcie na zaproszeniu na odsłonięcie pomnika ofiar ukraińskich nacjonalistów

Na jednym z profili IPN na Facebooku pojawiło się zaproszenie do Szczecina na uroczystość odsłonięcia pomnika "Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947". Przy zaproszeniu - zdjęcie z Sahrynia, gdzie... to Polacy dokonali zbrodni na kilkuset Ukraińcach.

- Zawodowcy w akcji - tak wpadkę IPN komentuje Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców w Polsce. I przypomina, że już wcześniej "super profesjonaliści z KPRM" użyli tej samej fotografii do zilustrowania tekstu o rocznicy wołyńskiej.

Fotografia na profilu IPN miała być ilustracją do zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Tyle, że wyszło zupełnie odwrotnie. Sahryń to wioska, w której w 1944 roku oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zamordowały kilkuset Polaków o ukriańskich korzeniach (prawdopodobnie ponad 600 osób, głównie kobiety i dzieci). Doszło do pacyfikacji wsi przez polską partyzantkę.

Zdjęcie Sahrynia na uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika ofiar ukraińskich nacjonalistów "wisiało" na profilu IPN przez kilka godzin. W tej chwili już go nie ma, ktoś się zorientował, że doszło do "wpadki" i ilustrację zastąpiono inną. Ale... nic w przyrodzie nie ginie. Screena strony ze zdjęciem zrobił Igor Isajew, który prowadzi w internecie swój profil pod nazwą "Ukrainiec w Polsce".

- Można, oczywiście, kpić, że pracownicy Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN mogliby się doszkolić w Biurze Edukacji IPN - pisze na swoim profilu Igor Isajew, ale od razu dodaje - Śmiesznie było wtedy, kiedy propagandyści rosyjscy w rocznicę „Wojny Ojczyźnianej” przedstawili zdjęcia swoich bohaterskich żołnierzy, którzy okazali się nazistami. Ale tu jednak IPN, do którego poziom zaufania jest wyższy, niż do propagandystów rosyjskich. Jedną ręką budujemy pomnik ofiarom, i mało kto wie, że drugą - pielęgnujemy morderców tych dokładnie ofiar, bo w tym patriotycznym zrywie ilustracje nam się pomyliły - podsumowuje Igor Isajew.

Ilustrację zbrodni w Sahryniu usunięto z profilu IPN, ale... nie zniknęła z prowadzonej przez IPN strony www.zbrodniawolynska.pl. Na stronie z nagłówkiem "1943 Zbrodnia Wołyńska. Prawda i Pamięć" w galerii w dalszym ciągu widnieje zdjęcie z Sahrynia, podpisane jako "Akcja odwetowa oddziału tomaszowskiego obwodu AK wobec ukraińskich mieszkańców wsi". Nie napisano, że wśród historyków jest o to spór, czy można nazwać akcją odwetową zabójstwo kilkuset osób, w tym w większości kobiet i dzieci.

O zbrodni w Sahryniu kilka miesięcy temu, na uroczystościach rocznicowych, mówił szef Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, dr Grzegorz Kuprianowicz. Miał przez to kłopoty, bo prokuratura - po zawiadomieniu wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka - prowadziła nawet śledztwo w tej sprawie. Badała, czy dr Kuprianowicz nie znieważył w swoim wystąpieniu narodu polskiego. Ostatecznie śledztwo umorzono. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (48)
Wpadka IPN na Facebooku. Pomylili zdjęcie
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 26 razy 22

  Od lat wiadomo, że IPN to przechowalnia rozmaitych muminków, które wprawdzie nie poradziłyby sobie w normalnej pracy akademickiej, ale za to są bardzo grzeczne, bardzo lubią władzę i po prostu należą im się lepsze pieniądze, niż akademickie.

 • laszczyny

  Oceniono 29 razy 21

  Cała Europa na was leje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.

 • hamsterx

  Oceniono 20 razy 14

  taki jest pisowski standard, zatrudniać drogo (najlepiej rodziny i znajomych)
  i nie wymagać żadnych kompetencji
  PS. ipn nie jest jednostkowym przykładem

 • felicjan.dulski

  Oceniono 17 razy 11

  W IPN też już oszczędzają zatrudniając "stażystów" zza wschodniej granicy, jej czynią niektóre portale internetowe?
  Widać
  Taka Wolska.

 • mccudden

  Oceniono 24 razy 8

  Mordować Polaków - źle, źle i jesze bardziej mnóstwo za bardzo źle
  Polacy mordują - akcja odwetowa, dobrze dobrze dobrze, bardzo dobrze.

  To MY mamy papieża, My pouczamy Europę, My cały czas bijemy w cudze piersi. A niestety, krok po kroku, wychodzi, że zabijaliśmy kobiety i dzieci, rozstrzeliwaliśmy jeńców, i mordowaliśmy dla zysku. My, Naród. żaden Winkeliried Narodów, Naród europejski, podobno chrześcijański, odnowiciel Europy. Rzygać się chce.

 • banan125

  Oceniono 14 razy 6

  to świwtnie obrazuje STAN UMYSŁU Wolaków z 'Dobrej Zmiany'

 • anders76

  Oceniono 12 razy 4

  Panie Igorze ! Musi sie Pan przyzwyczaic ze IPN potrafi wszysko pomieszac i spiepszyc, obsadzeni sa PiSowcami a ta partia nie myli sie tylko przez pomylke.

 • flemming

  Oceniono 12 razy 2

  Pisane, że AK zamordowało w Sahryniu 600 ukraińskich kobiet i dzieci to skandal, tak powtarzają ignoranci z PO i część pseudohistoryków z IPN. Polscy partyzanci z AK i BCh zabili walce przede wszystkim uzbrojoną po zęby załogę UPA z Sahrynia i okolicznych wsi. Cywile zginęli w boju, nikt nie mordował Ukraińców przy pomocy wideł, siekier, noży, kos, kieratów, motyczek, grabi, drewnianych kołków, nikt im nie odcinał piersi, języków, nosów, uszu, nikt im nie rozcinał brzuchów i nie wyrzucał wnętrzności na zewnątrz ciała, nikt nie przecinał na pół drewnianą piłą, nikt ich nie krzyżował na drzwiach stodół, nikt nie "nabijał" dzieci na kołki w ogrodzeniu, nikt nie palił ich żywcem, nikt ich nie topił w studniach. Tak torturowali Polaków na Wołyniu, Podolu i Chełmszczyźnie właśnie bandyci z UPA oraz sąsiedzi-Ukraińcy. Wyborcza ma wielkie "zasługi" w odwracaniu kota ogonem, ale prawdy o rzezi Polaków na kresach nie wygumkujecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX