Taśmy Kaczyńskiego zaszkodzą prezesowi PiS? "Po raz pierwszy stracił kontrolę nad wizerunkiem"

Zdaniem Łukasza Wójcika z "Polityki", "taśmy Kaczyńskiego" mogę się odbić w sondażach wyborczych na zasadzie bomby z opóźnionym zapłonem.

W poniedziałek w tygodniku "Sieci” ukaże się wywiad z Jarosławem Kaczyńskim , który będzie zawierał pierwsze komentarze prezesa PiS w sprawie taśm ujawnionych przez “Wyborczą”. W internecie pojawiły się już pierwsze fragmenty tej rozmowy. Mówi w nich, że "poseł i szef partii ma prawo być szefem rady fundacji, czyli de facto rady nadzorczej, to nie jest złamanie żadnego przepisu". Podkreśla też, że nie ma żadnych relacji finansowych między partią a fundacją.

Temat taśm ujawnionych przez "Wyborczą" był jednym z tematów audycji "Goście Daniela Passenta".

- Moim zdaniem, z tych wszystkich informacji przebija się niestety obraz państwa polskiego, jako państwa partyjnego. W dodatku w wydaniu z kultem jednostki, gdy jest jeden decydent. Te wszystkie powiązania instytucji państwowych, choćby prezesa banku, ministrów, szefów służb... zależności od jednego człowieka, od szefa partii pokazują, że mamy państwo partyjne w samym środku Europy, które bardzo źle funkcjonuje - komentował w TOK FM prof. gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jego zdaniem “taśmy Kaczyńskiego” zaszkodzą wizerunkowi prezesa PiS. - Obrona prezesa ma na razie taki wymiar, że nie zostało naruszone prawo. No dobrze, ale zostały naruszone dobre praktyki, wizja prowadzenia polityki przez PiS - dodał.

Zdaniem Łukasza Wójcika z “Polityki”, taśmy Kaczyńskiego mogą być początkiem dyskusji o finansowaniu partii politycznych w Polsce. - Wychodząc z poprzedniej epoki przyjęliśmy model typowo europejski, ale nasza kultura polityczna nie jest do niego dopasowana. Inną skrajnością jest model amerykański, w którym zburzono mur między polityką i biznesem. Być może potrzebny jest jakiś model pośredni - zastanawiał się.

W ocenie Wójcika, ujawnienie nagrań z udziałem Jarosława Kaczyńskiego sprawiło, że po raz pierwszy utracił on kontrolę nad swoim wizerunkiem.  Jak mówił, może mieć to odbicie w sondażach na zasadzie “bomby z opóźnionym zapłonem” , ponieważ afery często nie mają swojego odzwierciedlenia w badaniach sondażowych bezpośrednio po ich wybuchu.

Taśmy Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" opublikowała 29 stycznia stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Pierwsza opublikowana przez "GW" rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. W biurowcu miałyby się mieścić m.in. hotel oraz siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

"GW" ujawniła, że prezes PiS miał spotykać się z austriackim biznesmenem, Geraldem Birgfellnerem, ok. 20 razy w centrali partii. Przedsiębiorca miał poczynić już prace związane z budową wieżowca, za co spółka Srebrna miała mu nie zapłacić. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Taśmy Kaczyńskiego zaszkodzą prezesowi PiS? "Po raz pierwszy stracił kontrolę nad wizerunkiem"
Zaloguj się
 • ludekzwyczajny

  Oceniono 6 razy 4

  Propozycja z którą się identyfikuję :

  "~prokurator do ~Kalasanty Nepomucen Tabaka:Ustawa z dnia …… o odpowiedzialności za łamanie praworządności i służbę na rzecz państwa autorytarnego
  Art. 1
  Okres Sejmu VIII kadencji tj. od dnia 12 listopada 2015 r. do ………….. r. uznaje się za okres państwa autorytarnego, w którym prezydent RP, większość sejmowa, powołane przez nią władze państwowe wspólnie i w porozumieniu dopuszczali się łamania Konstytucji i rażących naruszeń praworządności, w tym zwłaszcza świadomego uchwalania przepisów i podejmowania decyzji niszczących instytucje państwowe, dyskryminujących bezpodstawnie grupy obywateli, ograniczających prawa obywatelskie, zagrażających ładowi społecznemu oraz wyrządzających szkody oświacie, obronności i gospodarce kraju.
  Art. 2
  Osoby pełniące w okresie o którym mowa w art. 1 funkcje kierownicze w Państwie tj. prezydent RP, prezes i członkowie Rady Ministrów, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i senatorowie ówczesnej większości parlamentarnej, wojewodowie, funkcjonariusze i urzędnicy służb publicznych oraz pełniące funkcje kierownicze w partii Prawo i Sprawiedliwość, którym udowodniony zostanie udział w naruszeniach praworządności określonych w art. 1 podlegają karze od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Ścigane jest również podżeganie i pomocnictwo.
  Art. 3
  Osoby wymienione w art. 2 niniejszej ustawy, którym udowodnione zostanie naruszanie praworządności określone w art. 1, zostają dożywotnio pozbawione biernego prawa wyborczego, a ich świadczenia emerytalne i rentowe nie mogą przekroczyć najniższych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
  Art. 4
  Partię polityczną o nazwie Prawo i Sprawiedliwość rozwiązuje się niniejszym i wykreśla z rejestru partii politycznych.
  Art. 5
  Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. zwiń"

  ww znalezione w sieci dość dawno temu ....

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy 3

  Nie liczyłbym na żaden opóźniony zapłon!
  Między Bugiem i Odrą refleksja jest rzadkim zjawiskiem.
  Tutaj królują emocje, dość bezmyślne, nagłe ataki pierwszych myśli jakie przychodzą do głowy pod wpływem odczucia, przeczucia etc.

  „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”

  Tego nawet uczą w polskich szkołach i brak pod tym ostrzeżenia: "Używanie powyższej opinii w życiu codziennym grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu a nawet śmiercią!"

 • stef0909

  Oceniono 9 razy 3

  Żeby mieć wizerunek trzeba być kimś!!! a mała safanduła do tych tuzów nie należy!

 • damtek

  Oceniono 2 razy 2

  Czuchnowski w Faktach TVN mówi, że widział do tej faktury załączniki z wykonanymi pracami.

  Game Over.
  BWiciński 7.02.2019

 • damtek

  Oceniono 2 razy 2

  Drugi tom akt Kazimierza #Kujdy to teczka pracy. Zawiera 105 stron raportów i donosów. Część materiałów pisał własnoręcznie Kujda, któremu SB nadała pseudonim "#Ryszard".
  Łukasz Olejnik/twitter

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 2

  Co prezes powie to powie, a co pojawi się w kolejnych nagraniach.... Bo jakoś podejrzewam, że to dopiero początek ujawniania podsłuchów. Łagodny początek, po którym będą większe fajerwerki.

 • getz54

  Oceniono 7 razy 1

  Nic nie jest w stanie zagrozic Kaczyńskiemu. On ma taki sam status w Polsce jak krowa w Indiach. Zezre kalarepę
  biedakowi ze straganu, nas&a na chodnik, a jego wyznawcy padną na kolana i będą walic głową w asfalt z wdzięczności ze raczył to zrobic. Sekta PiS wymyka się jakimkolwiek normom i ocenom.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy -1

  Raczej wzmocnily wizerunek Prezesa.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -4

  Ale ktorym? tym oszoloma z czasow szafy Lesiaka?, Czy tym kartoflanym po odnowienom magdalenkom na fali porywinowskiego moralnego niepokoju. Czo obecnym bystrego biznesmena, zrodzonym na fali bezradnosci wobec rodzacej sie normalnosci w Polsce. Marksisci nie maja problemu ze sprzeznosciami, wiec nie sadze, zeby zrodzily sie jakies pytania w ludzie ciemnym i czerskim. Bo przeciez co przeszkadza polaczyc niedojde bez sznurowek nieszczescie potykajace sie o wlasne nogi, z przebieglym negocjatorem z rozmachem planujacym kolejne trump tower. Co za problem kwestia moze byc jedynie prawda etapu i ja wam czerska mowie jeszcze raz musicie znalezc cos naprawde mocnego, akurat tak sie sklada ze my pisuary, gow.. nie tykamy i potrafimy ocenic zarowno rzeczywistosc jak i prxzemnikliwie rozpozanac czlowieka. Wasza propaganda musi byc baardzo inteligentna zeby mogla do nas dotzrc wiekszosc z nas ma powyzej 140 i raczej nie liczylbym iz tego typy smieci potraktujemy powaznie. Jeszcze jedno rozumiem ze ten material to do elektoratu pozyskanego przez PIS, no nie wiem probujcie, ale ostrzegam iz wizerunek sprawnego biznesmena swobodnie poruszajacego sie w swiecie deweloperki w neoliberalnej czeciej jest raczej pozytywny, wiec na dwoje babka wrozyla, na waszym miejscu nie braln bym w to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX