Szef MON: w środę podpiszemy umowę z rządem USA ws. dostarczenia dywizjonu HIMARS

W środę podpiszemy umowę z rządem USA ws. dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS. Za 20 wyrzutni z amunicją zapłacimy 414 mln dolarów - powiedział w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak

"W środę podpiszemy umowę z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu HIMARS, który w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe WP" - przekazał Błaszczak na terenie 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Dodał, że umowa obejmuje zakup 20 wyrzutni rakietowych wraz z amunicją. Podkreślił, że z tego sprzętu korzysta wiele armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także, że sprawdził się on m.in. w Afganistanie, Iraku czy Syrii.

"Chciałbym zapewnić, że ta transakcja dotyczy kupienia nowoczesnego sprzętu za dobrą cenę; za dywizjon HIMARS zapłacimy 414 mln dolarów" - dodał szef MON.

HIMARS to skrót od High Mobility Artillery Rocket System, czyli System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności. HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. To wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km. Wyrzutnia pocisków znajduje się na opancerzonej lekkiej ciężarówce. System pozwala na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Szef MON: w środę podpiszemy umowę z rządem USA ws. dostarczenia dywizjonu HIMARS
Zaloguj się
 • widz2007

  0

  Zasięg 70 km, czyli ruscy muszą wjechać na Podlasie, żebyśmy mogli do nich strzelać?

 • the_foe

  Oceniono 6 razy 0

  nie kupili śmigłowców i z tych "zaoszczędzonych" 13 mld zl wydają 1 mld po ... 3 latach rządów. Gdzie jest te 12 mld?

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Mogliby dac trochę tej kasy Glińskiemu zeby sobie chłopina kupił ,,Bitwę pod Grunwaldem,, i Hoła Pruski,, w pakiecie.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy -1

  No nareszcie będziemy mieć coś naprawdę użytecznego!

  Jak pięknie się te urządzenia wpisują w bajeczne spoty Morawieckiego o nowoczesnej Polsce!

  To naprawdę fajnie, że nasze podatki idą na wspieranie bezmyślnego dziecioróbstwa (czyli produkcję potencjalnych żołnierzy) oraz na wspieranie sojuszu z największym mocarstwem poprzez zakupy ichniego sprzętu do zabijania.

  A ten szkodnik Owsiak, to powinien się zapaść pod ziemię ze wstydu!
  Co my z jego pracy mamy?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Sprawdzony system rakiet ziemia ziemia mocne ogniowe wsparcie dywizyjne. Docelowo ma byc tego 20 i choc Izrael oferowal podobne zestawy to nadarzyla sie pierwsza okazja by utrzec nosa izraelowi za ten ipeenowski cyrk z lutego 2018. Platforma moze uruchamiac roznego typu rakiety maksymalnie o glowicy 607 mm. Z tego co mozna wywnioskowac z komunikatu wyposazone beda w rakiete ATACMS, rakiete palistyczna o precyzji celu 10m.
  Do czego armii bron, wiec rakiety ATACMS w zaleznosci od uzytej glowicy, uzywane sa do niszczenia stacji radiolokacyjnych, centrow logistycznych osrodki dowodzenia. Ogolnie koncepcja sluszna i zakupy wyraznie wskazuja iz obecny profil armii z czysto transportowego(wozenie wody w Iraku) korygowany jest na sile ognia i niszczenia, czyli zasadniczy obronny kazdej normalnej armii w normalnym obawiajacym sie agresji panstwie.

 • rastablaster

  Oceniono 4 razy -2

  kiolaboracja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX