Ruch 4 czerwca ma szansę przekonać wyborców? "Skupienie się na tej dacie jest szalenie istotne"

Nie wiadomo na razie, na ile pogłoski o powstaniu nowego ruchu politycznego są prawdziwe. Jednak zdaniem Łukasza Wojcika z "Polityki", jest on w Polsce potrzebny od dawna.

Jak podaje "Rzeczpospolita", 4 czerwca może powstać nowy projekt polityczny. Z informacji przekazanych gazecie przez anonimowego rozmówcę - opozycyjnego polityka z Trójmiasta, wynika, że robocza nazwa to “Ruch 4 Czerwca”. Mają się w niego zaangażować samorządowcy z całej Polski i środowisk będących obecnie poza partiami opozycyjnymi, a które mogą pomóc w odsunięciu PiS od władzy. W tworzenie ruchu ma być zaangażowany bezpośrednio szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Taki ruch od dawna Polsce był potrzebny. Skupienie się na tej dacie, z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia mojego pokolenia, jest szalenie istotne - mówił w TOK FM Łukasz Wójcik z tygodnika “Polityka”.

Jego zdaniem, inicjatywa odwołująca się do daty  pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej ma szansę silnie przemówić do pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków.

- Z całym szacunkiem dla 11 listopada - ta data dla naszego pokolenia jest tak mityczna, jak chrzest polski. Jest to wydarzenie tak odległe, że trudno się z nim utożsamiać. Kończy się na odstawianiu laurki, która dla młodszych ludzi, mam wrażenie, niewiele znaczy. Tymczasem dla ludzi, którzy mają teraz 40 lat data 4 czerwca jest przeżyciem pokoleniowym. Takiego przeżycia nie mieliśmy w ciągu ostatnich 30 lat - zauważył publicysta.

"Rz" napisała również, że "w projekt 4 Czerwca zaangażowany jest też m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i bliski znajomy Tuska".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Ruch 4 czerwca ma szansę przekonać wyborców? "Skupienie się na tej dacie jest szalenie istotne"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Skupcie sie skupcie odin dwa tri czwarty czerca, skupcie sie skupcie sie.

 • irenevonbrick

  Oceniono 2 razy 0

  No to jak to jest 4 czerwca to były prawie wolne wybory.Teraz ci sami ludzie wchodzą w koalicję z komuchami,to będziemy mieli prawie wolną demokrację tak czy nie?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Ruch ten kojarzy mi sie z dniem ujawnienia agentury dzien, w ktorym sie policzyli, celem ruch nocnej zmiany jest kolejna proba policzenia sie w czasach odrywania od koryt i powszechnego lamentu.

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  11 listopada powinien nazywac się dniem wdzięczności. Wdzięczności, dla Niemców, Rosjan i Austriaków, ze zlikwidowali u nas wreszcie niewolnictwo, chociaz niewolnicy jeszcze długo pracowali w kościelnych majątkach. Za to, ze nas wykształcili, nauczyli pracowac, posługiwac się technicznymi wynalazkami, nauczyli kultury i sztuki. Ze słowa naszego hymnu pozostały czczą przechwałką i nikt się nas wcale nie musiał przez to bac.
  4 czerwca, to wydarzenie, które pokazało światu, ze Polacy potrafią się porozumiec, ze bezmyślne przelewy krwi to przeszłośc. Pokonanie PRL-u w bratnim sojuszu z ZSRR, zrzucenie z siebie pajacyk.pl kolonializmu, wzbudziło podziw na świecie, dało nam nalezny szacunek. Genetyczni awanturnicy znajdą się zawsze, jakieś Morawieckie, Gwiazdy, Kaczyńskie, będą próbowali podwazac ten ogromny sukces Polski, bo nie brali w nim udziału, bo ich tam nie było, więc to się nie liczy. Polacy oddając swój głos na Ruch 4 czerwca oddadzą hołd wszystkim Polakom, zamykamym do więzień, internowanym, wyrzucanym z pracy, represjonowanym przez PRL-owski rezim, 4 czerwca powinien byc dniem nadziei równiez, ze i tym razem Polacy usuną bolszewicką partię od władzy, bez rozlewu krwi i nie będą się na nich mścic, darują im winy, bo rezim zmusił tysiące ludzi do takiego podłego zachowania. Oczywiście nie powinno byc przebacz dla Ziobry, dla Dudy, trybunał stanu w ich przypadku to zadoścuczynienie krzywdom poniesionym przez Polaków za czasów bolszewickich rządów. Moze dzięki głosom Polaków i tym razem się uda, i poprzez zmarginalizowanie PO i PiS skończy się era partyjniactwa i bylejakości, nienawiści i wojny polsko - polskiej. Wierzę w to.

 • rastablaster

  Oceniono 2 razy 0

  hehehehe.

 • mrpens

  Oceniono 2 razy 0

  4 czerwca to data tylko dla sprzedawczyków i złodzieji, nie Polakow

 • irenevonbrick

  Oceniono 1 raz -1

  Nie lubię PIS ale w takim razie będę głosował na PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX