Wiosna chce jednolitej płacy minimalnej w UE i tańszego transportu między krajami. "Dlaczego mamy tego nie zrobić?"

Krzysztof Gawkowski mówił w TOK nowych pomysłach Wiosny Roberta Biedronia. Są nimi m.in. wprowadzenie płacy minimalnej równej dla całej Unii Europejskiej oraz znacznie tańsze przejazdy między krajami Wspólnoty.

Płaca europejska miałaby być zunifikowaną płacą minimalną obowiązującą na terenie UE. - Chodzi o podstawę. To my dzisiaj w Polsce musimy równać do takich standardów, jakie są we Francji, w Niemczech. (...) W UE pojawiają się głosy, że gdybyśmy nałożyli pewien pakiet na następne 5 lat, żebyśmy doszli do płacy minimalnej 1000 euro, to to jest do zrobienia - przekonywał w TOK FM Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna.

- To oznacza, że płaca minimalna w Polsce musiałaby wzrosnąć o 100 procent w ciągu 5 lat - zauważyła prowadząca audycję Agnieszka Lichnerowicz.

- I dlaczego mamy tego nie zrobić? Bo ktoś pokazuje, że to jest nie do zrobienia? (...) O wielu programach realizowanych dziś przez PiS, wcześniej przez PO, mówiło się, że się nie da - przypomniał polityk.

Gawkowski podkreślił też, że temat płacy minimalnej jest już w UE obecny. - Sam Biedroń Unii Europejskiej nie wywróci do góry nogami, ale może być takim “pierwiosnkiem”, który przyniesie projekt i powie “usiądźmy do stołu i porozmawiajmy”. (...) W UE już się toczą rozmowy na ten temat. Frakcja socjalistów i demokratów rozmawia o takim projekcie, on został odłożony, bo jest rok wyborczy. Ale w ramach kampanii, kandydat na szefa Komisji Europejskiej z ramienia socjalistów i demokratów Frans Timmermans mówi o projekcie, który będzie łączył się z europejską minimalną płacą - podkreślił.

Obniżyć ceny transportu

Krzysztof Gawkowski zauważył też o tym, że ceny transportu pomiędzy państwami Unii powinny zachęcać ludzi do podróżowania, a nie ich odstraszać. Działacz Wiosny mówił o ustawodastwie na poziomie Parlamentu Europejskiego, które unifikowałoby ceny transportu na terenie UE, wspomniał też o bezpłatnych przejazdach.

- Nie chodzi o to, że my mówimy, że cały transport ma być za darmo i w całej UE mamy podróżować za darmo. Ale znowu - gdybyśmy obniżyli standardy do tego, żebyśmy wiedzieli, że przejazdy mogą być tańsze, to nie kosztowałyby innej kwoty w Niemczech, a innej w Polsce - tłumaczył.

Ostatni sondaż stworzony przez pracownię IBRiS wskazuje, że Wiosna może liczyć na 16 procent poparcia.

TOK FM PREMIUM