Kancelaria Netanjahu: "Wypowiedź błędnie zacytowana". Dr Czulda: "To cyniczne działanie"

- Nastroje antypolskie są teraz w Izraelu bardzo silne. W ten sposób można zdobyć trochę głosów wśród skrajnych wyborców - dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego komentował w TOK FM słowa Benjamina Netanjahu.

"Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie. W skutek interwencji później zostało opublikowane sprostowanie" - brzmi pełna treść oświadczenia Kancelarii Premiera Izraela, które późnym popołudniem w piątek zostało zamieszczone w języku angielskim na Twitterze izraelskiego MSZ.

"Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w czasie Holokaustu.

Stanowisko kancelarii zostało udostępnione przez ambasadę Izraela w Warszawie oraz szefową placówki Annę Azari. "Mam nadzieję, że to wyjaśnia wszelkie nieporozumienia" - skomentowała słowa oświadczenia dyplomatka, która przed południem została wezwana do polskiego MSZ w związku z artykułem izraelskiej gazety dotyczącym wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Jak poinformował później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podczas spotkania resort wyraził wobec Azari oczekiwanie, że strona izraelska jednoznacznie odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu, uznając wcześniejsze wyjaśnienia w tej sprawie za nieczytelne.

"Tani populizm"

- Premier Netanjahu jest bardzo doświadczonym, wytrawnym politykiem. Na pewno miał świadomość, że poruszanie bardzo drażliwej kwestii, jeżeli chodzi o relacje polsko-żydowskie, w Polsce musi wywołać takie reakcje. Moim zdaniem jest to działanie nastawione na politykę wewnętrzną. Jest to bardzo cyniczne działanie ze strony premiera Izraela - komentował w TOK FM dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak mówił, chodzi o kampanię wyborczą w Izraelu. - Nastroje antypolskie są teraz w Izraelu bardzo silne. W ten sposób można zdobyć trochę głosów wśród skrajnych wyborców - tłumaczył.

Ze strony premiera Izraela padło w Warszawie więcej kontrowersyjnych słów. Na Twitterze polityka pojawił się wpis z informacją, że rozmowy w Warszawie dotyczyły "interesu wojny z Iranem". Wpis został szybko usunięty - zastąpiono go innym. Wszystko wytłumaczono pomyłką w tłumaczeniu.

- To było zaprzepaszczenie tego, o czym mówiła Polska, że jest to konferencja pokojowa. Premier Netanjahu kompletnie storpedował stanowisko gospodarza. (...) To jest bardzo tani populizm z jego strony - ocenił dr Czulda.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Kancelaria Netanjahu: "Wypowiedź błędnie zacytowana". Dr Czulda: "To cyniczne działanie"
Zaloguj się
 • mtp01

  Oceniono 2 razy 2

  To nie tani populizm premiera Netanjahu tylko dobrze zaplanowana i prowadzona z pełnym wyrachowaniem polityka państwa Izrael i wspierającej go diaspory. Niestety ostrze tej polityki skierowane jest przeciwko Polsce i Polakom, a celem jest wyłudzenie horrendalnych kwot. Warto wreszcie to zauważyć, bo w kontekście tego co chcą z nami zrobić sojusznicy należy się mocno zastanowić kto faktycznie nimi jest.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Ha ha ha admin usunal moj generalnie niegrozny wpis o Blaskowitzu, to nawet fajne, dobra okazja by powiedziec pare slow hostingujacemu ta strone, coz mniej wiecej 1/3 zycia sprzedajemy oddajac przy okazji swoja wolnosc, optymistyczniej 2/3 swiat nam zostawia do wlasnej dyspozycji z czego 1/3 musimy odespac. Pytanie kregoslup czy du..., zdaje sie ze pracownicy pracy na stojaco maja wiecej wolnosci od tych co 'pracuja' na siedzaco.
  No ale takie zycie, i niby nic dwa razy sie nie zdarza to jakie zycie taka smierc
  Pozdrawiam

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  I po co ta histeria ? Premier Netanjahu powiedział, ze Polacy kolaborowali z nazistami, a na tej samej konferencji
  Mike Pompeo powiedział, zeby Polska uregulowała zwrot mienia ofiar po holokauście. Do Pompeo nikt nie ma pretensji bo jest Amerykaninem, a Polacy są antysemitami więc zaatakowali Netanjahu. Tak jest zawsze gdy człowiek brnie z kłamstwa w kłamstwo. Jaki powinien napisac kolejną ustawę o IPN. Zakazac wszystkim Zydom na całym świecie wypowiadac słowo ,,Polacy,, pod karą dozywotniego więzienia.

 • iskander36

  Oceniono 2 razy 0

  Hej, pisiory... to nie deszcz pada... to nawet nie plują, tylko charają w twarz. Cieszycie się idioci, że prostują na Tweeterze ? Tylko ile osób ogladnęło relację Andrei Mitchell, a ile przeczytalo jej sprostowanie ? Ile osób przeczytało relację „Jerusalem Post” , a ile przeczytało sprostowania ambasady i łamańce Maliniaka i Rządowego Kłamcy ? Nie zgadzał się wam offset przy okazji uwalonego przetargu na helikoptery ? To pokażcie swój jaki załatwiliście przy okazji wyrzutni.... Pieprzeni Janusze biznesu. To nie są hemoroidy, pieczenie dupy to wynik dymania was przez ukochanego sojusznika. CHWDP-isowi, CHWDP-rezesowi, CHWDP-remierowi i Maliniakowi też.

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy -1

  Fajnie się kiedyś robiło pogromy żydom, gdy ci byli strachliwi i bezbronni. Teraz elyty narodowe spod znaku "Buk Chonor i Wolszczyzna." srają w portki przed Netanjahu. Obcierają gęby, mówiąc, ze deszcz pada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX