Pożegnanie Jana Olszewskiego. Na godz. 22 zaplanowano modlitwy i czuwanie

Trumna z ciałem b. premiera Jana Olszewskiego wyruszyła, wraz z odprowadzającym ją konduktem, z kancelarii premiera do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, gdzie na godz. 22 zaplanowano czuwanie i modlitwy.
Zobacz wideo

Podczas wyniesienia trumny z budynku KPRM obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz rodzina zmarłego.

Trumnę z gmachu kancelarii premiera wynieśli żołnierze. Trumna, przykryta biało-czerwoną flagą, została umieszczona na wojskowej lawecie. Następnie w kondukcie ruszyła Alejami Ujazdowskimi w stronę Nowego Światu, by dotrzeć do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście, gdzie zostanie wystawiona. O godz. 22 rozpoczną się tam czuwanie i modlitwy.

Konduktowi towarzyszy szwadron kawalerii Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa. Są obecni licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.

Czytaj też: Gen. Ścibor-Rylski będzie miał pomnik. Rada Warszawy chce też uczcić Olszewskiego

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 - gdy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier.

Czytaj też: "Wielki państwowiec, krystalicznie uczciwy". Premier, prezydent i inni politycy wspominają Jana Olszewskiego

Uroczystości pożegnania Jana Olszewskiego rozpoczęły się w piątek rano, kiedy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywieziono trumnę z jego ciałem. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odprawiona została msza żałobna w intencji zmarłego.

Żałoba narodowa po śmierci Jan Olszewskiego rozpoczęła się o północy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

DOSTĘP PREMIUM