"Stół to miejsce, które łączy". Samorządowcy chcą wspólnie obchodzić rocznicę 4 czerwca

W 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów 4 czerwca samorządowcy chcą zorganizować w Gdańsku Okrągły Stół. - W symboliczny sposób chcemy zasiąść do stołu - tłumaczyła p.o. prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Polscy samorządowcy ogłosili, że 4 czerwca ponownie zorganizowany zostanie Okrągły Stół. Tym razem jednak dojdzie do niego w Gdańsku.

W ten sposób samorządowcy zapowiedzieli w piątek (15 lutego) wspólne obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Według Aleksandry Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska, Okrągły Stół będzie przestrzenią do dialogu o Polsce. 

- 4 czerwca 2019 roku w symboliczny sposób chcemy zasiąść do stołu. Bo stół to miejsce, które łączy. Tak jak 30 lat temu - wyjaśniała Dulkiewicz.

Czytaj też: 30. rocznica Okrągłego Stołu. "To się nie mieściło w głowie nikomu przez 50 lat"

Podkreśliła, że samorządowcy chcą, aby do gdańskich obchodów dołączyli wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu z 1989 roku.

- Niezależnie od tego, którą stronę wtedy reprezentowali. Dziś bardzo wielu tych uczestników jeszcze żyje. Niektórzy z nich są aktywni na scenie politycznej po różnych stronach barykady - mówiła. 

Wśród organizatorów gdańskich obchodów 4 czerwca, znajdują się m.in. prezydenci największych polskich miast oraz członkowie korporacji samorządowych z całego kraju.

Czytaj też: Grażyna Staniszewska: Dziś dopiero rozumiem, czym był Okrągły Stół. Wtedy nie rozumiałam

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM