Bociany wracają z ciepłych krajów. Czy szybki powrót do Polski może być dla nich groźny?

Bociany rozpoczęły już podróż powrotną do Polski. Pierwsze stada są w okolicach Izraela. Niebawem dotrą nad Wisłę.

Chociaż do końca kalendarzowej zimy pozostał ponad miesiąc, pierwsze z zimujących w Afryce bocianów pokonały już ponad połowę drogi do Polski. Jak wyjaśnia ornitolog Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, bociany są teraz w okolicach Morza Śródziemnego.

- Pierwsze bociany już wyruszyły w drogę powrotną do Polski. Już pierwsza część z frakcji lęgowej dolatuje do Izraela i możemy się spodziewać, że tak jak zawsze w połowie marca będziemy mieli już pierwsze bociany na południu Polski, a do kwietnia dolecą już prawie wszystkie - tłumaczył specjalista.

Czytaj też: W wielu miejscach Polski nie ma już bocianów. Poleciały do ciepłych krajów. "To sytuacja wyjątkowa"

Wczesny powrót bocianów. Czy jest dla nich groźny?

Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie mówił w TOK FM, jakie mogą być konsekwencje szybkiego powrotu bocianów i z czego on wynika.

Tłumaczył, że polskie bociany wraz ze zmieniającym się klimatem coraz częściej nie lecą już do Afryki, ale zatrzymują się w swojej podróży wcześniej: na Bałkanach lub Bliskim Wschodzie. 

Podkreślił, że wcześniej nie obserwowaliśmy tak wczesnych powrotów bocianów do Polski. - Bociany, które wracają już teraz, to są prawdopodobnie bociany, które nie poleciały na zimę do południowej Afryki - tłumaczył ekspert, zaznaczając, że mogły one, widząc oznaki powracającej wiosny, przylecieć nad Wisłę zaraz za nią. 

- Te szybkie powroty dają im szansę zajęcia lepszych rewirów, a to oznacza też większą szansę "przygruchania" sobie partnerki na ten sezon - zaznaczył, wyjaśniając, że wbrew powszechnemu przekonaniu bociany nie żyją w wiernych sobie całe życie parach. - Każdego sezonu wiążą się z kimś nowym - tłumaczył. 

Dlaczego wczesny powrót do Polski może być dla bocianów niebezpieczny? Specjalista wyjaśniał, że chodzi o ewentualny powrót zimy. - Samo zimno i mróz nie jest takim problemem, problemem może być brak możliwości zjedzenia czegoś - podkreślił gość TOK FM.

Polska już nie jest rekordzistką

W Polsce gniazduje ponad 40 tysięcy par bocianów białych. Do niedawna mogliśmy poszczycić się największą populacją tego gatunku w Europie. Niedawno jednak straciliśmy palmę pierwszeństwa na rzecz Hiszpanii.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • dokąd co roku odlatują bociany?
  • jaki dystans bociany pokonują podczas podróży?
  • co decyduje o wyborze przez ptaki wędrowne miejsca zimowania?
  • kiedy ludzie dowiedzieli się, że ptaki migrują?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM