"To chyba nie jest bez znaczenia". Marek Lisiński, ofiara księdza pedofila, komentuje gest papieża Franciszka

Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z Markiem Lisińskim z fundacji "Nie lękajcie się", posłanką Joanną Scheuring-Wielgus oraz z radną Warszawy Agatą Diduszko-Zyglewską. Odebrał od nich raport o przestępstwach seksualnych popełnianych na dzieciach przez polskich księży. - Episkopat nie miał czasu spotkać się z nami przez pięć lat, a tutaj sam papież postanowił się z nami spotkać - mówił TOK FM Lisiński.
Zobacz wideo

- Z tym raportem wiążemy duże nadzieje, ponieważ papież obiecał nam, że zapozna się z nim i przeczyta. Stał ze mną twarzą w twarz, pocałował mnie w rękę. To są gesty, których się nie zapomina i które chyba nie są bez znaczenia. Tak ja to odebrałem, bo widać było wzruszenie na jego twarzy - mówił w rozmowie z TOK FM Marek Lisiński. 


- Czy Episkopat polski się zmieni? Episkopat nie miał czasu spotkać się z nami przez pięć lat, a tutaj sam papież postanowił się z nami spotkać - dodał. 

- Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem! - ogłosiła na Twitterze posłanka partii Teraz!, Joanna Scheuring-Wielgus.


Chodzi o raport dokumentujący przypadki łamania prawa przez polskich księży. Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Lisiński są autorami "Mapy kościelnej pedofilii w Polsce".

- Byliśmy tam z Agatą Diduszko-Zyglewską i z Markiem Lisińskim (prezesem fundacji Nie lękajcie się - red.). Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody. Papież przyjął i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna.  Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę - relacjonuje w rozmowie z portalem gazeta.pl Scheuring-Wielgus.

- Papież Franciszek właśnie przyjął od nas raport nt polskich biskupów, którzy chronili księży pedofilów. Dostał go w wersji hiszpańskiej, żeby mógł przeczytać osobiście i obiecał że to zrobi. Wykonał ważny i wzruszający gest wobec Marka Lisińskiego, okazał mu szacunek całując go w rękę. Mamy nadzieję, że za tym ważnym spotkaniem pójdą konkretne działania, które pomogą chronić polskie dzieci: dymisje biskupów odpowiedzialnych za chronienie sprawców. Czekamy - napisała Agata Diduszko-Zyglewska na Facebooku.

- Mam poczucie, że papież Franciszek chciał się z nami spotkać, osobiście odebrać ten raport, co bardzo mnie cieszy - mówiła radna Warszawy w TOK FM.

Diduszko-Zyglewska spodziewa się, że konsekwencją zapoznania się przez Franciszka z raportem będą dymisje polskich biskupów.

- Wiemy, że papież w innych krajach zareagował na takie sytuacje, liczymy, że tak wydarzy się również u nas - tłumaczyła.

Jej zdaniem, interwencja papieża jest konieczna, żeby doszło do zmian w polskim Kościele, ponieważ działania episkopatu w zakresie wyjaśnienia i zapobiegania przestępstwom popełnianym na dzieciach przez księży uważa za “fasadowe”.

Synod o pedofilii w Kościele

W czwartek w Watykanie rozpocznie się synod ws. pedofilii w Kościele. Zakończy się w niedzielę 24 lutego. Będzie pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w historii Kościoła. Zaproszeni zostali przedstawiciele episkopatów z całego świata oraz przełożeni ponad 20 żeńskich i męskich zgromadzeń.

DOSTĘP PREMIUM