Prezydent Rzeszowa zdejmuje spektakl z wątkiem pedofilii w Kościele. "Co to jest za tryb?"

- Nikt z nami nie podjął rozmowy na żaden temat. Po prostu została przekazana informacja, żeby pogonić tych artystów - mówił w TOK FM reżyser spektaklu "#chybanieja" Paweł Passini.
Zobacz wideo

Przygotowywany w rzeszowskim teatrze spektakl "#chybanieja" porusza temat przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży. W sztuce pojawia m.in się postać córki kardynała Degollado, która dowiaduje się, że jej ojciec jest biskupem, ma inną żonę i dzieci, które były molestowane.  Prace nad nim zostały wstrzymane na dwa tygodnie przed premierą w Warszawie.

- "Teatr Maska w Rzeszowie odwołuje na polecenie prezydenta Rzeszowa premierę spektaklu #chybanieja mówiącą o sprawach, o których debatuje właśnie kongres w Watykanie. Mówią, że to po interwencji kurii. Pracujemy od 1,5 miesiąca bez umów i dowiedzieliśmy się, że mamy już sobie iść" – napisał na Facebooku Artur Pałyga, autor scenariusza.

- Tę radykalną cenzorską decyzję podjęto bez obejrzenia spektaklu i bez żadnych konsultacji, czy rozmów z twórcami - czytamy w oświadczeniu Oświadczenie twórców spektaklu "#chybanieja".

Rzecznik ratusza poinformował nas, że urzędnicy przyjrzeli się sztuce pod wpływem interwencji mieszkańców i uznali, że zawiera ona treści, które mogą obrazić uczucia Żydów i katolików.

Zobacz wideo

Reżyser spektaklu Paweł Passini mówił na antenie TOK FM, że takie tłumaczenie go dziwi, bo nikt nie miał dostępu do tekstu. - Instytucje kulturalne mają swoją autonomię. Nie są zarządzane ręcznie przez prezydentów miast. Dyrektor instytucji odpowiada za swoje decyzje, może zostać zwolniony, ale nie ma takiej prawnej możliwości, żeby ktoś kazał komuś nagle dokonywać jakichś zmian w scenariuszu, do którego dostęp miał w sposób bezprawny, w dodatku do spektaklu, który nie miał jeszcze premiery. My jeszcze nie zdecydowaliśmy się, czy to upublicznić. Nie było wypowiedzi, do której można by się odnieść  - relacjonował.

- Co to jest za tryb? Nikt z nami nie podjął rozmowy na żaden temat. Po prostu została przekazana informacja, żeby pogonić tych artystów. Dostaliśmy informację : “tego spektaklu w Rzeszowie nie będzie” - dodał.

Jak mówił Passini, dyrekcja teatru została wezwana w sprawie spektaklu do prezydenta miasta. Oficjalnym powodem odwołania spektaklu jest fakt, że szczeciński teatr zajmuje się spektaklami dla dzieci.

Reżyser przytoczył też pogłoski, z których wynika, że interwencja urzędników jest efektem “telefonów z kurii”.

Przedstawienie miało wejść do repertuaru rzeszowskiego teatru, a wcześniej miało mieć przedpremierę na festiwalu w Warszawie - 9 i 10 marca. Obecnie stoi ona pod znakiem zapytania.

DOSTĘP PREMIUM