Laudacja na cześć Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych: Chciałbym prosić Państwa, abyście wsparli ich w walce o godne życie

Żaden rząd po '89 roku w wystarczający sposób nie wsparł dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców. I powiem szczerze jest mi ogromnie wstyd z tego powodu.

Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt przedstawić Państwu pierwszego z finalistów Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018 - Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Niemal równo rok temu rozpoczęli oni w Sejmie trwającą 40 dni okupację, podczas której problem niepełnosprawności stał się w Polsce tematem numer jeden. Ale nie był to początek ich protestu, ale jego kontynuacja. Pierwszy raz na Wiejskiej pojawili się bowiem wiosną 2014 roku i spędzili tam wtedy nieco ponad 2 tygodnie. Przypominam o tym, bo chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że żaden rząd po '89 roku w wystarczający sposób nie wsparł dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców. I powiem szczerze jest mi ogromnie wstyd z tego powodu.

Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ich główny postulat, czyli 500 złotych na godne życie. Obecny rząd - gdy rozpoczął się protest w Sejmie - stwierdził, że nie ma pieniędzy na zrealizowanie takich żądań i wziął po prostu protestujących na przeczekanie. A Marszałek Sejmu zafundował im w tym czasie lekcję upokarzania. Ukarał Adriana Glinkę i Jakuba Hartwicha zakazem wyjść na zewnątrz za to, że podczas jednego ze spacerów podjechali na wózkach do wjazdu na teren Sejmu, aby porozmawiać tam z osobami wspierającymi ich protest. Okupującym parlament ograniczano dostęp do łazienek, palarni czy wind. Dopiero po sześciu dniach do Sejmu mogli wejść rehabilitanci i masażyści tak potrzebni osobom z niepełnosprawnościami. A kulminacją było poturbowanie przez straż marszałkowską ich matek, które próbowały w jednym z okien wywiesić transparent informujący uczestników szczytu parlamentarnego NATO - który w tym czasie odbywał się w Sejmie - o sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Tak jak powiedziałem, protest trwał 40 dni. I bynajmniej się nie zakończył, ale po raz kolejny został zawieszony, a jego kolejną odsłoną będzie manifestacja, która odbędzie się 23 maja w Warszawie.

Po ogłoszeniu tak zwanej piątki Kaczyńskiego osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice po raz kolejny poczuli się bowiem wykluczeni i zapomniani. Rok temu usłyszeli przecież, że pieniędzy dla nich nie ma. Dlatego chcą teraz o sobie przypomnieć, a ja - niezależnie od tego, czy dostaną za chwilę Nagrodę Radia TOK FM, czy nie - chciałbym prosić Państwa, abyście 23 maja o godzinie 12 pojawili się przed Pałacem Prezydenckim i wsparli ich w walce o godne życie.

DOSTĘP PREMIUM