Podcasty na 4 czerwca. Rozmowy o święcie wolności
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Z tej okazji na antenie TOK FM dużo miejsca poświęcamy wyborom czerwcowym. Polecamy podcasty na 4 czerwca:
Jak świętuje wolność Chris Niedenthal? - Nie w Warszawie, tylko w Gdańsku. To, że przyjechałem do Gdańska, to już jest coś. A to, że jestem w ECS, to jeszcze bardziej coś - mówił w TOK FM jeden z najbardziej cenionych europejskich fotografów, znany m.in. z dokumentowania czasów PRL.
Wspominał, że rok 1989 rok był dla niego szczególnie intensywny. - Od stycznia do grudnia praca non stop w wielu krajach. Co tydzień inny kraj, miasto, inna rewolucja, inne przemiany. Zaczęło się od czeskiej Pragi. Normalna demonstracja, nie wyglądało na to, że będzie się działo coś w tym roku. Jednak rozmowy przy Okrągłym Stole uświadomiły mi, że zaczynają się wielkie zmiany - tłumaczył Niedenthal.
Co jedli uczestnicy obrad przy Okrągłym Stole? Tego możemy się dowiedzieć m.in. za sprawą “Menu Wolności - ogólnopolskiej akcji społecznej wymyślonej przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką.
- Zupa pomidorowa była z ryżem, który nie jest endemiczną rośliną polską, ale najtańszym dostępnym zbożem. Galaretka była drobiowa, bo nie było wieprzowiny. Eskalop, który powinien być cielęcy, był wieprzowy. Cielęcina była wtedy tylko nielegalnie kupowana na bazarze dla rekonwalescentów i ciężko chorych dzieci - wymieniała dziennikarka w TOK FM.
- Na deser był pączek, bo pączki akurat były. Są tanie i pewnie były nadziane najtańszą marmoladą, ale to właśnie było menu wolności kończące obrady Okrągłego Stołu - tłumaczyła.
Komentatorzy w Magazynie EKG – Iwona Kozera z Ernst&Young, prof. Dariusz Filar i Krzysztof Kilian – zastanawiali się jak daleką drogą przeszliśmy od 4 czerwca 1989r. i czy jest dzisiaj liberalizm.
Czerwiec 1989 roku wspomina Jacek Marczewski, członek pierwszej redakcji działu foto Gazety Wyborczej.
Nie przegapisz żadnej audycji, bo wszystkie są dostępne w naszym internetowym archiwum.
W naszej największej radiowej bibliotece podcastów w internecie zachowane są wszystkie audycje znane z anteny TOK FM, a także programy, które publikujemy wyłącznie w sieci.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
- Apostazja - jak wystąpić z Kościoła? Wzór oświadczenia
- Okrzyki "Judasze", poleciały jajka. Incydent przed wystąpieniem wicepremiera Kowalczyka w Jasionce
- Kierowcy ciężarówek protestują. Na S8 są poważne utrudnienia. Zator ma 10 km
- Kiedy wypada Wielkanoc 2023?
- Rosyjska rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Zełenski: Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto