Jak mądrze wychowywać dzieci? Polecamy podcasty na Dzień Ojca

Jak być dobrym ojcem? Co oznacza bycie nowoczesnym ojcem? Jak zmienia się model ojcostwa? O odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukaliśmy wspólnie z gośćmi naszych audycji.

Z okazji Dnia Ojca polecamy podcasty, które dotyczą wyzwań, jakie stawia przed nami rodzicielstwo.

O tym, jak zmienia się model ojcostwa mówił w TOK FM Marcin Grudzień, redaktor naczelny portalu Masculinum. Przywołał badania prof. Szlendaka z których wynika, że ojcowie spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu, niż przed laty. - Jeszcze kilkanaście lat temu, były to dwie godziny tygodniowo, a teraz dwie godziny dziennie. To jest widoczne nawet na placach zabaw, na ulicach – tłumaczył.

- Ważna też jest jakość. Coraz więcej ojców rozumie, że ich rola nie kończy się na karaniu dziecka, ale też na „towarzyszeniu” w tym świecie – dodał.

Marcin Grudzień dodał, że choć sytuacja zmienia się na lepsze, to w kwestii zaangażowania ojców w wychowanie dzieci, nie jesteśmy jeszcze modelem skandynawskim.

65% ojców twierdzi, że uprawiają odmienny sposób wychowywania, niż ich ojcowie. Co oznacza bycie nowoczesnym ojcem?

W Polsce zmienia się model opiekowania się dziećmi przez rodziców, którzy są po rozwodzie. Marcin Grudzień mówił w rozmowie z Hanną Zielińską, że niektórzy ten dojrzalszy model współrodzicielstwa, z punktu widzenia mężczyzny, określają mianem "ojcostwa do kwadratu", bo jest on dla nich większym wyzwaniem, niż zwykłe ojcostwo, które nie nastręcza problemów wynikających z np. nie mieszkania przez rodziców pod jednym dachem i wszelkich okoliczności, które doprowadziły do rozwodu. Od czego zacząć po... rozstaniu? I jak efektywnie funkcjonować w modelu współrodzicielstwa po rozwodzie?

- Sprawa rodziców z Białogardu, którzy uciekli z dzieckiem ze szpitala, bo nie zgadzali się na stosowane przez lekarzy procedury, została zamknięta. Sąd uchylił decyzję ograniczającą ich prawa rodzicielskie (...). Do kogo należy dziecko? Do państwa czy do rodziców? I gdzie przebiega granica" - zastanawia się Martyna Bunda.

Porady, z których warto skorzystać

Kiedy mężczyzna może zachorować na depresję? Z czego ona wynika? Kiedy należy szukać pomocy?

Jak ojcowie mogą radzić sobie z gotowaniem? Oto garść porad.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM