Loty marszałka Kuchcińskiego. Część dokumentów została zniszczona? Posłowie PO wnioskują o kontrolę NIK w Kancelarii Sejmu

Dokumenty na temat ponad stu lotów Marka Kuchcińskiego, które dostali posłowie PO, obejmują tylko ostatnich 16 miesięcy. Reszta została zniszczona - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

"Kto latał z drugą osobą w państwie na trasie Warszawa - Rzeszów i z powrotem, czy Służba Ochrony Państwa po locie z osobą postronną sprawdzała maszyny pod kątem kontrwywiadowczym i pirotechnicznym, dlaczego dokumenty lotów marszałka za lata 2016-2017 zostały już zniszczone? - to tylko kilka pytań, jakie nasuwają się po lekturze 400 stron dokumentów, które zdobyli posłowie PO w ramach interwencji poselskiej w Bazie Lotnictwa Transportowego, które realizowało loty na zlecenie Kancelarii Sejmu" - czytamy w "Rz".

Według dziennika nie wiadomo, dlaczego tylko trzy loty na ponad sto od marca 2018 do lipca 2019 r. posiadają listy pasażerów. "Nie ma informacji, kto wsiadł na zadysponowany na konto marszałka Sejmu lot. Te dane powinien posiadać szef Służby Ochrony Państwa i Kancelaria Sejmu - nie wiadomo jednak, czy SOP takie dowody ujawni, a gabinet marszałka milczy" - podkreśla "Rz".

Loty marszałka Kuchcińskiego. Dlaczego zniszczono dokumenty?

Nie wiadomo też, na jakiej podstawie część dokumentów dotyczących lotów Marka Kuchcińskiego została zniszczona. "Oczywiście zapytaliśmy, dlaczego, na podstawie jakich przepisów? Okazało się, że taki okres przyjęto w dowództwie" - mówi cytowany przez dziennik poseł PO Marcin Kierwiński.

W poniedziałek posłowie PO ogłosili, że wnioskują o nadzwyczajną kontrolę w Kancelarii Sejmu. Przeprowadzić miałaby ją Najwyższa Izba Kontroli. - Kontrola ma dotyczyć po pierwsze legalności i celowości wydatkowania środków na loty marszałka Kuchcińskiego. I druga bardzo ważna kwestia, która musi w trybie pilnym zbadać NIK, to kwestia archiwizacji dokumentów Kancelarii Sejmu - wyliczał poseł Mariusz Witczak.

- Z mediów dowiadujemy się, że być może dokumenty z lat 2015-2017 były niszczone. To jest sytuacja bulwersująca i skandaliczna. Przypomnę, że polski podatnik musi przechowywać dokumenty podatkowe przez pięć lat, a tutaj dowiadujemy się, że nie możemy otrzymać dokumentów sprzed dwóch-trzech lat, które dotyczą milionów złotych polskiego podatnika - dodał.

Kwestia lotów marszałka Sejmu jest od ponad tygodnia jednym z głównych tematów politycznych dyskusji i zainteresowania mediów. Klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji. Według doniesień mediów, którym zaprzeczała Kancelaria Sejmu, w okresie 2018-19 Marek Kuchciński latał rządowym samolotem na rodzinne Podkarpacie ponad sto razy, w tym wielokrotnie zabierając na pokład pasażerów, również członków najbliższej rodziny. 

W tym tygodniu posłowie mają otrzymać inne dokumenty, jakimi dysponują baza transportowa i dowództwo, które realizuje loty najważniejszych osób w państwie.

W piątek (9 sierpnia) zaplanowano sejmową debatę i głosowanie ws. wniosku o odwołanie Kuchcińskiego ze stanowiska. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM