100 podcastów z 2019. Audycje, których nie można przegapić

Strajk nauczycieli, brexit, wybory parlamentarne - to tylko niektóre z tematów, którymi żyliśmy w dobiegającym końca roku. Wybraliśmy dla Was 100 ciekawych i wartych wysłuchania podcastów, które zostały opublikowane na tokfm.pl w 2019 roku.

Wszystkie audycje, jakie pojawiły się w tym roku na antenie Radia TOK FM, można znaleźć w naszej bibliotece podcastów - czytaj więcej o Dostępie Premium. Są tam też cykle audycji przeznaczone wyłącznie do internetu. 

Podcastów można też słuchać w naszej aplikacji

Oto podcasty z 2019 roku, które polecamy Wam szczególnie:

O technologii opracowanej po to, by w próżni chwytać i przytrzymywać różne obiekty. Ten system trafił do ziemskich zastosowań i dał robotom możliwość przenoszenia płytek drukowanych, szklanych paneli czy metalowych płyt tak, by nie ich dotyk nie zostawiał śladu.

Komentatorzy w TOK FM – Tomasz Lis, Tomasz Wołek i Wiesław Władyka – rozmawiali o konferencji Episkopatu dotyczącej pedofilii w kościele, Brexicie i Koalicji Europejskiej.

Andrew Smith dotarł do 9 z 12 ludzi stąpających po Księżycu, by poznać ich losy po powrocie. Zapraszamy do wysłuchania do rozmowy o postrzeganiu lotów kosmicznych 50 lat temu i dzisiaj.

Gościem programu był dr Dariusz Maciej Myszka, psychiatra, wykładowca w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ketamina, silna substancja psychodeliczna, używana dawniej do znieczulania operacyjnego, została zaaprobowana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Lek wykazuje silne działanie antydepresyjne.

Gościem programu była Anna Mierzyńska, specjalistka marketingu sektora publicznego, analizuje funkcjonowanie polityki w sieci.

Komentatorzy w TOK FM – Tomasz Lis, Tomasz Wołek i Wiesław Władyka – rozmawiali między o strajku nauczycieli i zastanawiali się dlaczego rząd nie ustępuje strajkującym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska, która odnosi się do oceny hałasu i zarządzania jego poziomem w środowisku - co się zmienia i czy zmienia się na lepsze?

Gościem programu był prof. Tadeusz Bartoś, filozof, teolog, publicysta, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Warszawskie Studium Filozofii i Teologii.

Fabularne skróty to główny problem finałowego sezonu "Gry o tron", który w przedostatnim odcinku serialu przybiera na sile. Twist goni twist, ważni bohaterowie padają jak muchy, nakręcone z rozmachem sekwencje cieszą oczy bardziej niż kiedykolwiek, ale znów pojawia się pytanie, czy przypadkiem nie poświęcono scenariusza na rzecz widowiska. O totalnej wojnie w Królewskiej Przystani, kontrowersyjnych decyzjach Daenerys, kolejnych pożegnaniach, a także o tym, co może nas czekać w finale, rozmawiają Marta Wawrzyn (Serialowa.pl) i Agata Jarzębowska (BalaganKontrolowany.pl).

Szarmancki pan prezydent, gratulujący noblistce na Twitterze za pośrednictwem asystenta, minister kultury wzywający obywatelkę noblistkę do stawiennictwa celem odebrania gratulacji, czy poseł Mularczyk, zasłaniający się to Prusem, to remontem. Jaki prawicowy mit burzy Tokarczuk wręcz samym swym istnieniem, że przeszywający ból pulsuje wciąż i wciąż?

Czego dotyczy karta z postulatami LGBT+ dla Warszawy i jak stołeczny ratusz ma zamiar wspierać środowisko poza tym dokumentem?

Z Aldoną Machnowską-Górą, dyrektorką-koordynatorką ds. Kultury i Komunikacji Społecznej w Warszawie rozmawiała Katarzyna Szustow.

Co czyni nas, jako klientów banków, wiarygodnymi? Jakie dane zbierają banki i co z nimi robią? Co to jest tzw. scoring? Co zawiera kartoteka klienta? Czy sposób, w jaki bank analizuje dane o nas, jest fair?

Dlaczego Facebook i Twitter zapełniły się w pewnym momencie falą krytyki, której ostrze wycelowane jest w partię "Razem", jako - jak to określają niektórzy - "neobolszewię"? Czy rzeczywiście pomysł taki, jak pensja maksymalna jest postulatem ultrakomunistów, czy może raczej istotnym tematem poważnej dyskusji specjalistów w dziedzinie ekonomii?

Autorzy "Lechistanu" kontynuują swoją wschodnią podróż, dziś jej odcinek z Kazachstanu do Uzbekistanu. Od opowieści o Karolu Gutkowskim, nauczycielu wielkiego przyjaciela Fiodora Dostojewskiego do przyjaciela Siergieja Rachmaninowa Aleksandra Zatajewicza, który przez blisko 30 lat mieszkał w Polsce. Aż wreszcie podróż w czasy Tamerlana i Tochtamysza.

O seksie, palącym temacie nie tylko w ostatnich dniach w związku z projektem ustawy "Stop pedofilii", ale od początków ludzkości. - Ta ustawa psuje prawo, dlatego że przez nią traci ono swoje właściwości. Właściwością prawa dobrego musi być to, że ja wiem, jakich konsekwencji będę się spodziewała. A tutaj grzęznę, trudno mi będzie przewidywać konsekwencje moich czynów - mówiła prof. Małgorzata Jacyno z Instytutu Socjologii UW.

Gościem Grzegorza Sroczyńskiego jest prof. Zbigniew Lewicki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

O kulturze selfie opowiadała prof. Małgorzata Jacyno z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Komentatorzy w TOK FM – Renata Grochal, dr Karolina Wigura i Grzegorz Sroczyński – rozmawiali głównie o kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Jak wygląda polska rzeczywistość po wyborach parlamentarnych? Tomasz Lis, Tomasz Wołek i Wiesław Władyka w TOK FM.

Pięć lat temu Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką przybranych dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Do dziś nie zostali skazani. Na początku wydawało się, że skrywają tylko jedną tajemnicę. Ta szybko wyszła na jaw. Ale okazało się, że kłamstw, manipulacji i ofiar jest więcej. Dlaczego nie odpowiedzieli za swoje czyny? Jaką rolę w całej sprawie odegrały postaci ze świecznika? Czy uda się ich odnaleźć?

Komentatorzy w TOK FM – Sławomir Sierakowski, dr Anna Materska-Sosnowska i Michał Szułdrzyński – mówili między innymi o kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Komentatorzy w TOK FM – Aleksandra Pawlicka z Newsweeka, Paweł Wroński z GW i Tomasz Królak z KAI – mówili między innymi o kampanii PiS, która uderza w środowiska LGBT. - Jarosław Kaczyński tworzy nowego wroga, tak jak wcześniej robił to z uchodźcami – mówiła Pawlicka.

Komentatorzy w TOK FM – dr Robert Sobiech, Zuzanna Dąbrowska i Zbigniew Parafianowicz – komentowali między innymi reakcję PiS na podpisaną w Warszawie kartę LGBT+. - To mi przypomina późny PRL i kampanie chwiejącej się u władzy ekipy Jaruzelskiego, które mówiły o spekulantach i pasożytach – mówił dr Sobiech.

Cotygodniowa dawka poezji wszelakiej, choć jakże aktualnej.

Goście programu „Wybory w TOKu” - prof. Karol Karski z PiS, Joanna Mucha z PO, Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15, Monika Rosa z .Nowoczesnej i Marcin Anaszewicz z Wiosny – rozmawiali między innymi o strajku nauczycieli.

- Gdzie jest dziś prokuratura panie Zbigniewie Ziobro? - pytał retorycznie Tomasz Lis. Komentatorzy w TOK FM dziś zajęli się przede wszystkim „taśmami Kaczyńskiego”. W studio: Tomasz Lis, Tomasz Wołek i Wiesław Władyka.

Goście programu „Wybory w TOKu”: Sebastian Kaleta z PiS, Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej, Magdalena Biejat z Lewicy, senator Michał Kamiński i prof. Tomasz Nałęcz – rozmawiali o kamienicy na ul. Nabiejaka, Marianie Banasiu i protestach wyborczych dotyczących okręgu do Senatu.

- Zepsucie środowisk prawniczych, prawa, zwyczajów i norm powoduje, że żyjemy w świecie chaosu. To bezład moralny, a pytanie "jak z tego wybrnąć" jest coraz trudniejsze. Opozycja musi twardym głosem mówić, jak powinna być przyszłość tego systemu - w Poranku TOK FM mówił prof. Wiesław Władyka.

Komentatorzy w TOK FM – dr Katarzyna Kasia z Kultury Liberalnej, prof. Adam Leszczyński z oko.press i Bogusław Chrabota z Rzeczpospolitej – rozmawiali między innymi o polityce zagranicznej PiS, w kontekście dzisiejszego wystąpienia ministra spraw zagranicznych. - To nie jest rzetelna polityka zagraniczna, budowanie relacji między narodowych. To jest polityka sloganów, w której chodzi o rozgrywki wewnętrzne – mówiła dr Katarzyna Kasia.

Gościem Ewy Podolskiej jest dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycy ogólnej, specjalista medycyny męskiej, autorka książek "Testosteron. Klucz do męskości" oraz "Książka - tylko dla mężczyzn.

Jaguar na początku nie był Jaguarem. Historia tej marki związana jest z SS.

Jak bardzo jesteśmy podzieleni? O polaryzacji życia politycznego w Polsce.

Gościem Agnieszki Lichnerowicz była Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich, która opowiadała o swoim raporcie "Ile waży bagaż kulturowy?", stopniu przemocy domowej w Rosji i morderstwie Jeleny Grigoriewy.

DOSTĘP PREMIUM