Dowgielewicz: Polityka bezpieczeństwa energetycznego priorytetem polskiej prezydencji Unii Europejskiej

Gościem Dominiki wielowieyskiej w "Poranku Radia TOK FM" był Mikołaj Dowgielewicz, szef urzędu Komitetu Integracji Europejskiej

Dominika Wielowieyska: Panie ministrze, chciałabym zapytać o naszą prezydencję w Unii Europejskiej, która za jakiś czas nastąpi. Gdyby pan przypomniał jakie my mamy priorytety, bo przecież szykuje się pan do tego już od dłuższego czasu.

Mikołaj Dowgielewicz: Rzeczywiście, przygotowania są w toku. Natomiast ta dyskusja o priorytetach to jeszcze wstępny etap. Mieliśmy pierwszą dyskusję na radzie ministrów w tej sprawie w zeszłym tygodniu, pod koniec listopada będzie specjalne spotkanie rady poświęcone priorytetom programowym prezydencji. Wydaje się, że te tematy, które mogą być bardzo dobrym wkładem Polski do prac Unii Europejskiej to kwestie związane z polityką energetyczną i klimatyczną.

Dominika Wielowieyska: No właśnie, co mamy do zaproponowania jeśli chodzi o politykę energetyczną?

Mikołaj Dowgielewicz: Kiedy Unia tworzy politykę energetyczną, to zawsze są, a przynajmniej powinny być, trzy filary. Po pierwsze polityka rynków energetycznych i tutaj jeszcze Unia ma trochę do zrobienia, aby te rynki były bardziej zintegrowane i aby to był jednolity rynek europejski. Przypominam, że stworzenie jednolitego rynku np. dla gazu oznaczałoby de facto, że nie mamy żadnych problemów w bezpieczeństwie energetycznym, moglibyśmy swobodnie kupować gaz od partnerów w Unii Europejskiej. Do tego są jednak potrzebne interkonektory i różne połączenia. Po drugie polityka klimatyczna, gdzie jesteśmy, jako Unia, chyba najbardziej zaawansowani, jesteśmy globalnym liderem w tworzeniu mechanizmów polityki klimatycznej. Wreszcie trzeci filar to jest polityka bezpieczeństwa energetycznego i zagraniczna polityka energetyczna. I w tym trzecim obszarze będziemy koncentrować nasze wysiłki w 2011 roku. W marcu przyszłego roku, na Radzie Europejskiej, będziemy przyjmować taki plan działania na następne lata w Unii. I to będzie moment, w którym określimy szczegółowo czego będziemy chcieli dokonać w trakcie polskiej prezydencji w tym obszarze.

Dominika Wielowieyska: Liczyłam na to, że dowiem się, co tak naprawdę będziemy proponować, na czym nam najbardziej będzie zależeć.

Mikołaj Dowgielewicz: Proszę pamiętać, że do prezydencji zostało jeszcze 606 dni.

Dominika Wielowieyska: Ale powinniśmy już dzisiaj wiedzieć, co byśmy chcieli aby Unia zrobiła w tej kwestii.

Mikołaj Dowgielewicz. Już wiemy. Do grudnia chcemy zakończyć prace nad takim rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Chcemy aby powstały mechanizmy antykryzysowe, model działania w sytuacji kiedy wystąpi kolejny kryzys gazowy, aby powstały mechanizmy dzielenia się zasobami gazu.

Dominika Wielowieyska: I do tego ciągle daleka droga.

Mikołaj Dowgielewicz: Już nie taka daleka. Mam nadzieję, że do końca grudnia tego roku zakończymy prace w Radzie, a w pierwszej połowie przyszłego roku dokończymy legislację w Parlamencie Europejskim

DOSTĘP PREMIUM