"Królestwo zdechłych myszy" [FILM]. Tak żyje się w państwie Łukaszenki

W 50. rocznicę powstania Amnesty International, najważniejsze polskie media publikują list w geście solidarności z więzionym na Białorusi Andrzejem Poczobutem. - Będziemy wywierać presję na reżim Białorusi - zapewnił podczas wizyty w Polsce Barack Obama. My proponujemy dziś film Wiktora Daszuka "Królestwo zdechłych myszy". Opowieść o królestwie absurdu Aleksandra Łukaszenki.

Andrzej Poczobut, korespondent "Gazety Wyborczej", od blisko dwóch miesięcy jest w areszcie i czeka na wyrok za rzekome znieważenie i zniesławienie prezydenta Łukaszenki. Grożą mu dwa lata białoruskiego więzienia. Amnesty International uznała go za więźnia sumienia . Dziś wspólnie o jego uwolnienie apelują największe polskie media.

CZYTAJ APEL>>

O Poczobucie nie zapomnieli też politycy. Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał o więzionym dziennikarzu z Barackiem Obamą . - Omówiliśmy sytuację na Białorusi, która jest nie do zaakceptowania. Prezydent Łukaszenka nie zwraca jakiejkolwiek uwagi na normy demokratyczne, na prawa człowieka, jeśli chodzi o obywateli własnego kraju - podkreślił Obama. Zapewnił, że USA będą wywierać na Białoruś "presję".

Film "Królestwo zdechłych myszy"

Film Wiktora Daszuka pokazuje białoruską rzeczywistość po wyborach w 2006 roku. Marcowe protesty - podobnie jak te grudniowe - doprowadziły jedynie do represji i aresztów. Tak jak w grudniu karano też kontrkandydatów Łukaszenki. W lipcu 2006 skazał Aleksandra Kazulina na pięć i pół roku więzienia za chuligaństwo.

W swoim filmie, w przeważającej mierze wykorzystującym oficjalne materiały z białoruskiej telewizji, Daszuk równie dużo miejsca co Łukaszence poświęca wszystkim tym, którzy dla pieniędzy, kariery czy świętego spokoju współtworzą dyktaturę. Z sarkazmem pokazuje karierowiczów klaszczących na zawołanie, polityków publicznie śmiejących się z przerażających dowcipów satrapy, sprzedajnych "artystów", których jedynym zadaniem jest legitymizacja istniejącego systemu. Zapraszamy na film z festiwalu Watch Docs, poświęconego obronie praw człowieka:

[FILM] Królestwo zdechłych myszy. Tak żyje się w państwie Łukaszenki>>

Wiktor Daszuk, od wielu lat realizujący swoje dokumenty poza oficjalnymi strukturami, w 2009 roku na festiwalu Watch Docs otrzymał nagrodę Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.

DOSTĘP PREMIUM