Tomasz Raczek

Krytyk filmowy i publicysta, bloger, redaktor naczelny, wydawca, dyrektor kanałów filmowych tv, autor programów telewizyjnych:

TVP 2 - "Ze sztuką na ty", "Rozmowy bez sekretów", "Perły z lamusa", "Patrz i sądź", "Perły w południe".

Canal+ - "Siódme niebo", "Ósme niebo", "Nigdzie indziej".

Kino Polska - "Seans z przymrużeniem kamery".

Polsat - "Oko na miasto".

nFilmHD - "Perły i wieprze", "Bilet do kina", "Hot Spot", "Idę do kina z...".

TVP 1 - "Weekendowy magazyn filmowy".

TVP Redgionalna - "Kultowe rozmowy".

Autor programów radiowych nadawanych w PR 2, TOK FM ("Tok o'clock", "Szczeropak"), RMF FM, Radio Klasyka ("Muzycznym Raczkiem").

Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach.

Jako recenzent teatralny i filmowy publikował m. in. na łamach "Rzeczpospolitej", "Polityki", "Przeglądu Tygodniowego", "Teatru", "Filmu", "Kina", "Ekranu", "Cinemy", "The European", "The Montreal Gazette", "Pani", "Wprost", "Kina Domowego DVD", "Tele Świata". Laureat "Wiktora" oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Ukończył wydział wiedzy o teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej (1981) pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji (promotor: Krzysztof Teodor Toeplitz).

Raczek był twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym polskiej edycji "Playboya" oraz miesięczników "Voyage" i "Film", a w 2001 roku wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik "Gala".

Pełnił też funkcję kierownika literackiego Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego "Oko".

Był wicedyrektorem TVP 2, a także oficerem rozrywkowym na transatlantyku "Stefan Batory".

W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem, Marcinem Szczygielskim, założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów - Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Jest autorem książek "Pies na telewizję", "Karuzela z madonnami", "Karuzela z herosami", "Karuzela z idolami" oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki", "Poławiaczy pereł", "Pereł do lamusa", czy długo oczekiwanego, przygotowanego tuż przed śmiercią Kałużyńskiego "Alfabetu na 4 ręce", zawierającego rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów.Ich rozmowy o kinie i ulubionych filmach złożyły się na pięciotomowy leksykon filmowy zatytułowany "Perły kina".

TOK FM PREMIUM