Festiwalowiczu, musisz tam być!

Tegoroczna "Malta" to 290 wydarzeń, na który wstęp w większości jest bezpłatny.

Począwszy od muzyczno-rowerowej parady Bike Bands Opening pod wodzą L.U.Ca, którą zakończy koncert na placu Wolności z udziałem około stu muzyków przez idiomowe projekty Milicy Tomić, grupy Janez Janša i God’s Entertainment, na plenerowym widowisku Laibach kończąc. Nie zapłacicie ani złotówki za możliwość oglądania na placu Wolności doskonałych polskich aktorów i popularnych muzyków. Na wyciągnięcie ręki jest udział w Mikrowyprawach i Mikroucieczkach, które pozwolą Wam w inny sposób doświadczyć miasta – wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: zapisy@malta-festival.pl.

15 złotych – tyle kosztują wejściówki na spektakle, których nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce. Zostały już tylko pojedyncze miejsca na Turbofolk, spektakl Olivera Frljica, który opowiada o splocie kultury i polityki, kiczu i przemocy. Anonimowy zespół artystów w The Republic of Slovenia obnaży udział Słowenii w wojnie w Jugosławii. Dzięki współpracy z House on Fire obejrzymy In Many Hands Kate McIntosh oraz Khaos Laurenta Chétouane’a. Pochodząca z Nowej Zelandii artystka zaprezentuje także żywą instalację – Worktable, a francuski choreograf w Je(u) pokaże solo, w którym pyta czy taniec może być doświadczeniem nieskończoności. W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie zobaczycie premierę Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn.

BIKE BANDS OPENING / L.U.C rozkręca otwarcie Malta Festival Poznań 2017

Głośne, radosne i aktywne – takie będzie otwarcie 27. Malta Festival Poznań. Bike Bands Opening to autorski projekt Łukasza L.U.C Rostkowskiego, jednego z najbardziej znanych raperów i beatboxerów w Polsce. Do miejskiego korowodu L.U.C zaprosił prawie stu muzyków – członków różnych orkiestr oraz rowerzystów z Poznania i Wielkopolski. Artyści przejadą ulicami miasta na specjalnych rowerowych platformach. W Bike Bands Opening może wziąć udział każdy, nawet jeśli nie posiada własnego roweru. Do akcji włączamy Nextbike – Poznański Rower Miejski, który bezpłatnie udostępnia rowery na czas parady.

Rowerowa parada zakończy się koncertem na placu Wolności, podczas którego usłyszymy poznańskie orkiestry oraz solistów Bisza i Bovską!

Bike Bands Opening 16 czerwca 2017 o godz. 19. z placu Adama Mickiewicza. Wstęp wolny!

Laibach – inżynierowie oporu na muzyczny finał Malty. Wstęp wolny!

Laibach lubi prowokować, a jego twórczość wymyka się sztywnej kategoryzacji. Każdą kolejną płytą, występem i wywiadem artyści wyrażają sprzeciw wobec nacjonalizmu i nieufność w stosunku do systemów: politycznych, społecznych i estetycznych. W swojej twórczości dokonują recyklingu symboli i motywów z historii kultury oraz europejskich totalitaryzmów. Ich zdaniem: „Wszystkie sztuki poddane są politycznej manipulacji, z wyjątkiem tych, które same używają języka tej manipulacji”.

Finał „Malty” 24 czerwca będzie wydarzeniem interdyscyplinarnym łączącym industrialne brzmienie i spektakularną oprawę wizualną z klasyczną aranżacją orkiestrową. Polska premiera „The Sound of Music” zostanie przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą Kameralną l’Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvoršaka.

Koncert zespołu Laibach odbędzie się 24 czerwca 2017, o godzinie 22:00 w Parku im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wstęp wolny.

„Bo kto inny, jak nie my”? – aukcja z przyjaciółmi Malty

Już 50 artystów i ludzi kultury zgłosiło chęć udziału w Aukcji na rzecz Festiwalu „Malta”. Reakcja na pomysł Mariusza Wilczyńskiego – wybitnego polskiego animatora i rysownika – przerosła nasze oczekiwania. Codziennie otrzymujemy kolejne informacje o przekazanych obrazach, rzeźbach, książkach, statuetkach, zdjęciach i wielu innych cennych przedmiotach. Wszystko po to, by wspomóc Malta Festival Poznań 2017.
Pomysł na Aukcję narodził się po wypowiedziach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, który zadeklarował w mediach, a niedawno także na oficjalnej stronie MKiDN, że „Malta” nie otrzyma dotacji przyznanej na mocy ubiegłorocznej umowy.

Wśród rzeczy przekazanych na aukcję znajdują się m.in. przestrzenna 5-metrowa rzeźba „Habitat” Jarosława Kozakiewicza, prezentowaną obecnie w „Zachęcie”, statuetka Złote Lwy od Joanny Kos-Krauze, którą otrzymała razem z Krzysztofem Krazue za film „Papusza” na 38. Gdynia Film Festival, niedawno wydany „Dziennik 2000-2002” z autografem Krystyny Jandy czy kolację z Andrzejem Chyrą, Jerzym Skolimowskim i Mateuszem Kościukiewiczem.

Wynegocjuj z nami wolność – program Generatora Malta

W tym roku plac Wolności zmienimy w plac Negocjowania Wolności. Oglądając spektakle i filmy dokumentalne, debatując w trakcie Forum, uczestnicząc w warsztatach, tańcząc razem na koncertach i Silent Disco czy po prostu, przebywając na placu, negocjować będziemy własną obecność wśród innych. W Generatorze Malta postawimy też mur po to, by jak najszybciej go zburzyć.

Mur stanie się ważnym kontekstem dla opowieści o doświadczeniu granic: fizycznych, biurokratycznych i mentalnych. Od artystów i aktywistów pochodzących z różnych krajów usłyszymy prywatne historie, m.in.: o codzienności przy Murze Berlińskim, o morskiej przeprawie z Wietnamu do Europy w latach 70-tych czy o trudnym losie kurdyjskiego narodu bez państwa.

Mur może być także dźwiękowym pomnikiem, stworzonym z „Głosów bez paszportu”, które zbieraliśmy przez kilka miesięcy w rodzimych językach osób z doświadczeniem migracji.

W przestrzeni kilku pustostanów na chwilę znajdą swoje miejsce historie migrantów i migrantek. Obejrzymy filmu, usłyszymy czytania i obejrzymy wystawy dotyczące ich losów. Generator Malta ponownie odkryje Poznań na nowo podczas Mikrowypraw i Mikroucieczek. Kolejny raz zobaczymy także miasto z dużego dystansu podczas Korony Poznania.

Ważnym wydarzeniem Generatora Malta będzie „Polsko-syryjska wyprzedaż garażowa” organizowana wspólnie z From Poznań With Love, Humans of Aleppo oraz Tańczymy dla Syrii. Całkowity dochód zostanie przekazany organizacjom, niosącym pomoc ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie.

„Malta” teatralna

Co roku osobną sekcją festiwalu jest „Poznań na Malcie”, która prezentuje najnowsze produkcje zespołów teatralnych ze stolicy Wielkopolski. W tegorocznym programie znalazły się spektakle Teatru Nowego, Teatru Polskiego, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Porywacze Ciał, Teatru Usta Usta Republika, Teatru Ba-Q i Teatru Automaton. Zobaczymy nie tylko ulubione spektakle poznaniaków, ale także premiery, m.in. Humanicana, Come True czy Portret trumienny.

Zapraszamy także na solowe wystąpienia aktorów, reprezentujących różne pokolenia i różne teatralne języki. Na maltańskiej scenie na placu Wolności w tym roku pojawią się: Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski i Maciej Buchwald. 
 
Dzięki współpracy Malta Festival Poznań i sieci House of Fire, po raz kolejny zaprezentujemy sylwetki twórców obecnych na najważniejszych scenach i festiwalach teatralnych Europy, a dotychczas w Polsce nieznanych. Kate McIntosh pokaże Worktable, czyli żywą instalację dostępna w kilku pomieszczeniach, która pozwala doświadczyć tego, jak rzeczy rozpadają się na kawałki, a potem znów stają się całością. Drugim dziełem artystki prezentowanym na festiwalu „Malta” będzie In Many Hands. Odzwierciedleniem poszukiwań Laurenta Chétouane’a jest spektakl Je(u), w którym artysta pyta o doświadczenie ciała i ruchu w tańcu. W Khaos opowie o twórczej i destrukcyjnej mocy chaosu oraz utracie orientacji.

Skok na bombę, czyli dzieci w mieście

Jaki jest wynik równania: dzieci + przestrzeń miasta? Kuratorki programu Wolno Dzieciom, Maja Brzozowska, Elżbieta Niewiadomska, Joanna Pańczak, od lat udowadniają, że rozwiązań może być nieskończenie wiele, ponieważ nieskończenie wielka jest wyobraźnia najmłodszych. W tym roku skoczymy na bombę w sam środek festiwalowego programu. Namieszamy, naplączemy, narobimy smaka i niezłego hałasu bo na „Malcie” Wolno Dzieciom!

Wraz z zaproszonymi artystami dzieci wejdą do świata dźwięków, ruchu, obrazów, jedzenia i słów oraz poznają narzędzia, które pozwolą na pokojowy podbój świata. Wspólnie pójdziemy w pokojowej „Manifest-akcji”, w weekendy Teatr Blum za sprawą spektaklu „Ty i Ja” zabierze nas na spotkanie własnego „Ja” z innymi, a z Mają Brzozowską poznamy filmowe historie dzieci nie-byle-jakich. Na placu Wolności powstanie przestrzeń warsztatowa wymarzona do przeżywania dziecięcej frajdy, a w niej: stos baśni, kocioł ubrań do przebierania, gry wielkoformatowe, tipi, baldachimy oraz wiele innych elementów. Strefa Wolno Dzieciom będzie otwarta codziennie, czuwać nad nią będą animatorzy wyposażeni w moc patentów na dobrą zabawę.

„Malta” literacka

Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą; doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W Forum wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, pisarze, tłumacze, filozofowie, dokumentaliści, literaturoznawcy, m.in.: Agnieszka Arnold, Joanna Tokarska-Bakir, Dorota Cirlić-Mentzel, Bogdan de Barbaro, Boris Buden, Przemysław Czapliński, Konstanty Gebert, Rafał Matyja, Adam
Michnik, Sławomir Sierakowski, Przemysław Wielgosz, Dragan Markovina. Do rozmów będą wprowadzać inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

O inności, migracji i uchodźctwie na warsztatach Generatora Malta

Jesteś ciekawy, czy sztuka może iść w parze z aktywizmem politycznym? Masz wątpliwości, czy prawa człowieka są przestrzegane? Chcesz bardziej otwarcie prezentować swoje opinie w dyskusjach? Zapisz się na warsztaty organizowane przez Generator Malta i Centrum Praktyk Edukacyjnych (zapisy@malta-festival.pl).

Cykl powstał we współpracy z podmiotami, organizacjami pozarządowymi i inicjatywami nieformalnymi, a w rolę prowadzących wcielą się eksperci i ekspertki od lat działający/e na gruncie sztuki, performansu, nowych mediów i dziennikarstwa: Alicja Borkowska (Strefa WolnoSłowa), Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique), Beata Biel, Dan Thy Nguyen, Kalina Czwarnóg (Fundacja Ocalenie), Natalia Szafran-Kozakowska (Wikimedia Polska). Korzystając z ich doświadczenia i różnych perspektyw zawodowych będziemy pracować inności, migracji i uchodźstwa.

DOSTĘP PREMIUM