"Szczęśliwy Lazzaro" w kinach od 8 marca

Aurora Films przedstawia nagrodzony za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes 2018 film Alice Rohrwacher "Szczęśliwy Lazzaro".

Prezentowany w Konkursie Głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i nagrodzony za scenariusz, nowy film najwybitniejszej włoskiej reżyserki młodego pokolenia, Alice Rohrwacher.

Oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego koncentruje się wokół spotkaniu Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni.

Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego.

Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie.

Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta...

Prasa o filmie:

Tym filmem Rohrwacher wyrasta na jeden z najwyrazistszych głosów autorskiego kina europejskiego. Esencja Włoch, esencja kina - Artur Zaborski, Interia.

Wielcy mistrzowie włoskiego kina byliby dumni ze swojej młodej rodaczki - Kasia Wolanin, Filmaster.

Oszałamiająco piękny - Adriana Prodeus, Filmweb.

Nastrój i detale opowieści są jej największą siłą. Pięknie uchwycony jest bezczas, bo gdyby nie rekwizyty w postaci żarówek, walkmana czy telefonów komórkowych, to akcja mogłaby rozgrywać się także w XIX wieku - Radek Folta, Movies Room.

Niezwykłe osiągnięcie - Carlos F. Heredero, Caimán Cuadernos de Cine.

Nagrody i festiwale:

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – konkurs główny, nagroda za najlepszy scenariusz

2018 – ICS Awards – ICS Cannes Award, nagroda za reżyserię dla Alice Rohrwacher

2018 – Europejskie Nagrody Filmowe – nagroda uniwersytecka dla najlepszego filmu, nominacje: najlepszy film europejski, najlepsza aktorka, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz 

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromsø (Norwegia) – najlepszy film (nagroda główna – Aurora Award), nagroda specjalna – The Faith in Film Award

2019 – ICS Awards – nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy film nieanglojęzyczny

2019 – Nagrody Sant Jordi (Hiszpania) – najlepszy film zagraniczny (nagroda główna)

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie – najlepszy film (nagroda główna)

2018 – Kataloński Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges (Hiszpania) – nagroda specjalna Jury, najlepszy film - nagroda Carnet Jove Jury Award, nagroda krytyków - José Luis Guarner Critic's Award

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago – najlepszy film (nagroda główna)

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie – konkurs główny

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – najlepszy film (nominacja)

2018 – Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Włoskich – nominacje: najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza scenografia

Biogram reżyserki:

Alice Rohrwacher – przyszła na świat 29 grudnia 1981 roku w toskańskiej miejscowości Fiesole, aczkolwiek młodość spędziła w nie mniej prowincjonalnym Castel Giorgio, gdzie urodziła się jej matka, a ojciec Reinhard (z pochodzenia Niemiec) pracował jako pszczelarz. Studiowała literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Turynie, po czym ukończyła kurs scenopisarstwa w turyńskiej Holden School. Zadebiutowała w 2011 roku dramatem „Ciało niebieskie”, pokazywanym na MFF w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs i entuzjastycznie przyjętym przez krytyków. Po trzech latach powróciła na Lazurowe Wybrzeże z autobiograficznymi „Cudami”, które trafiły już do Konkursu Głównego i w rezultacie zdobyły Grand Prix. Najnowsze dzieło Alice, „Szczęśliwy Lazzaro”, do którego ponownie zaprosiła przed kamerę siostrę, popularną aktorkę Albę Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „The Place”), wyjechało z Cannes z nagrodą za scenariusz.

Filmografia:

2018 Szczęśliwy Lazzaro / Lazzaro felice

2015 De Djess (kr.m.)

2014 9x10 novanta (dok.)

2014 Cuda / Le meraviglie

2011 Ciało niebieskie / Corpo celeste

2006 Czegobrakuje / Checosamanca (dok.)

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny