Ogród Miejski Jazdów. Dbaj o wodę i kąp się z przyjaciółmi

Już 5 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski rozpoczyna się Ogródu Miejski Jazdów. Tegoroczna edycja poświęcona jest temu, co w mieście łączy się z wodą i w jaki sposób kształtuje ona otoczenie. Głównym motywem projektu stanie się struktura miejskich cieków, zwłaszcza w Warszawie. Podczas spacerów po całej stolicy publiczność będzie mogła poznać jej wodną mapę - zarówno naturalne, jak i sztuczne akweny oraz ich uwarunkowania geologiczne - a w parku przed zamkiem zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważne jest dbanie o wodę. Sprawdzimy też, czy i jak wodny ogród wpłynie na atrakcyjność terenu wokół U-jazdowskego.

Obieg wody – ten widoczny i ten ukryty – jest niezbędny mieszkańcom żyjącym w dużym mieście. Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy z wodą powiązani. Zaproszone do współpracy przy tegorocznej edycji Ogrodu Miejskiego Jazdów architektki, Hélène Soulier i Ewa Rudnicka, które wielokrotnie podejmowały temat przekształcania publicznej przestrzeni miejskiej, zaproponowały stworzenie dość wyjątkowego wodnego ogrodu. Projekt zatytułowany Dystopia będzie  swego rodzaju pesymistyczną wizją przyrody, gdzie na wzór muzealnych eksponatów skatalogowane zostaną współczesne skamieliny (śmieci), głównie plastik. Jednocześnie będzie to przestrzeń jak najbardziej funkcjonalna, paradoksalnie zapraszająca do spędzania czasu w parku.

W Cysternie grupa Centrala przygotuje klaser mokradeł polskich. Będzie to model poglądowy wybranych typów bagnisk, inspirowany wielością ich poetyckich nazw. Kolektyw stworzy go we współpracy z botanikami i aktywistami z Centrum Ochrony Mokradeł. Częścią tego projektu będą spacery i wycieczki rowerowe na warszawskie tereny podmokłe, gdzie uczestnicy poznają nie tylko ich piękno, ale też ich znaczenie dla ekosystemu całego miasta.

Podczas Ogrodu Miejskiego Jazdów publiczność weźmie także udział w warsztatach familijnych, podczas których woda będzie źródłem różnorakich doświadczeń sensorycznych. Tegoroczny projekt będzie ostatnią jego letnią edycją. Podsumowaniem dotychczasowych odsłon ma być książka, która będzie punktem wyjścia do pracy z przestrzenią wokół U–jazdowskiego w latach późniejszych. Publikacja ukaże się w przyszłym roku.

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Partnerzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, whamaku.pl

Wsparcie: Centrum Ochrony Mokradeł

Partnerzy medialni: TOK FM, „Co Jest Grane 24”, AMS, „K MAG”, „Aktivist”

DOSTĘP PREMIUM