5. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie

Fundacja "Pro Musica Viva" organizuje po raz piąty Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie próbując od lat uzupełnić polską przestrzeń publiczną o praktycznie nie istniejącą w tym kontekście muzykę ukraińską - tę współczesną, jak i z czasów przeszłych. 5. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie przedstawią trzy koncerty prezentując muzykę kompozytorów ukraińskich różnych pokoleń poczynając od nestora ukraińskiej muzycznej twórczości - Walentyna Sylwestrowa. Festiwal ten wnosi pewną innowację - będzie miał podtytuł "Witold Lutosławski i muzyka ukraińska". Chcemy w ten sposób spotkać muzykę ukraińską z twórczością muzyczną najwyższej próby - muzyką Witolda Lutosławskiego, a publiczności dać okazję do estetycznych porównań i paraleli.

Choć muzyka współczesna brzmi groźnie – proszę się nie obawiać – to bardzo ciekawe krajobrazy dźwiękowe, które w muzyczny sposób przedstawią bezkres stepowej Ukrainy i ten wschodni typ emocji i wrażliwości. I znakomici wykonawcy! Pierwszy koncert 18 października 2019 r. w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentuje niezwykle interesujących młodszych ukraińskich twórców, stypendystów programu „Gaude Polonia” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury –  kompozytorzy będą obecni na tym koncercie. Drugi koncert 21 października 2019 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego to dialog muzyki Sylwestrowa i Lutosławskiego. Sylwestrow, który będzie tu brzmiał niczym Schubert XXI wieku – z pięknymi melodiami i harmonijnymi współbrzmieniami. Lutosławski ukaże się nam z wczesnego etapu twórczości, jeszcze daleko przed eksperymentami brzmieniowymi – miłośnicy muzyki Debussy’ego, Ravela i Rachmaninowa będą mieć ogromną satysfakcję słuchając jego Sonaty Fortepianowej, a „Pieśni dziecięce” do słów Juliana Tuwima muszą się spodobać publiczności w każdym wieku. Koncert finałowy 23 października 2019 r. także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia to występ bardzo zasłużonego dla ukraińskiej muzyki Narodowego Zespołu Solistów „Kijowska Kamerata”. Na tym koncercie w brzmieniu orkiestry smyczkowej usłyszymy utwory starszego pokolenia ukraińskich twórców z przepiękną Symfonią Kameralną Oleha Kywy do słów Tarasa Szewczenki. A w tym kontekście także „Muzyka żałobna” Witolda Lutosławskiego – napisana w 1958 roku i poświęcona pamięci węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. My dziś poświęcamy ten utwór ofiarom rosyjskiej agresji na Donbasie.

Partnerami Fundacji "Pro Musica Viva" przy organizacji Festiwalu są Narodowe Centrum Kultury, Związek Ukraińców w Polsce i Fundacja "Nasz wybór". Odbywa się on przy finansowym wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, Spółki MAGOVOX, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz STOART. Patronatów medialnych udzieliły Festiwalowi Radio TOK FM, Ströer Media oraz ukraiński tygodnik Nasze Słowo. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Roman Rewakowicz.

Pełna informacja o Festiwalu na stronie Fundacji „Pro Musica Viva”

Bilety do nabycia od 1 września w systemie eBilet.

TOK FM PREMIUM