Smak Azji w kinie

Trzynasta edycja Pięciu Smaków to niezwykłe zderzenie żywiołów. Atmosfera spokojnej japońskiej prowincji będzie przeplatać się z klimatem tętniącego życiem Hongkongu, a pozornie beztroscy millenialsi spotkają się ze starymi azjatyckimi zjawami. Podczas ośmiu festiwalowych dni zostanie pokazanych czterdzieści pełnometrażowych filmów, z czego zdecydowana większość to premiery, także międzynarodowe i europejskie. Widzowie festiwalu będą mieli również szansę uczestniczyć w inspirujących spotkaniach z azjatyckimi twórcami, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Warszawy. Od 13 do 20 listopada kinem Muranów i Kinoteką zawładnie Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.
Azja jest dla nas nieskończoną kopalnią inspiracji, a jej sztuka - wybuchową mieszanką, której smaku nie sposób znaleźć w żadnym innym miejscu. Wszystko zaczęło się 13 lat temu, kiedy to razem z warszawską społecznością wietnamską staraliśmy się zbudować przestrzeń dla wzajemnego poznania. Od tamtego czasu festiwal bardzo się zmienił, a nad Wisłą dorasta kolejne już pokolenie Wietnamczyków. Naszą szczególną uwagę przyciągają polskie filmy poruszające temat życia tej społeczności w Polsce. Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego programu będzie uroczysta premiera niezwykłego “Smaku pho” w reżyserii Mariko Bobrik, oczywiście z udziałem twórców. To szalenie barwny kulturowo projekt: polsko-niemiecka koprodukcja, zrealizowana przez japońską reżyserkę, wykształconą w Szkole Filmowej w Łodzi, z udziałem wietnamskich aktorów, mieszkających w Warszawie. Na początku przyszłego roku “Smak pho” trafi do dystrybucji kinowej, którą będziemy mieli przyjemność prowadzić - mówi Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.

Współczesne problemy i wyzwania, niepokoje i lęki, azjatycka popkultura, sztuka, polityka i obraz społeczeństwa - filmowy program Pięciu Smaków jak zwykle dotknie wielu aktualnych tematów. Nie zabraknie w nim najnowszych filmów uznanych azjatyckich reżyserów, t.j. Pemy Tsedena, Midiego Z czy Nawapola Thamrongrattanarita, jak i dopiero zdobywających rozgłos nowych twórców - Yi Ok-seop, Sho Miyake czy Tashiego Gyeltshena. Wybrane spośród niezwykle różnorodnych produkcji azjatyckich filmy rozbawią, poruszą, zaskoczą, będą trzymać w napięciu, czasami przestraszą, a przede wszystkim sprawią, że w zimne listopadowe poranki, popołudnia i wieczory festiwalowi widzowie wybiorą się w niezwykłą podróżą po tętniącej życiem Azji. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony 24 października, a tymczasem w sprzedaży dostępne są jeszcze karnety: www.piecsmakow.pl.

Geniusz made in Hong Kong

“Niepokorny mistrz”, “legenda niezależnego kina z Hong Kongu” - tak właśnie określają go zagraniczne media. O kim mowa? Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie reżyser Fruit Chan - naczelny prowokator hongkońskiego kina, artysta, który światowy rozgłos zdobył w momencie przejęcia regionu przez Chiny (1997 r.). Pracując niemal partyzanckimi metodami nakręcił serię arcydzieł rozpoczętą legendarnym “Made in Hong Kong”, na gorąco chwytając nastrój miejsca i idealnie dokumentując stan ducha jego mieszkańców. Tematem jego filmów nie jest jednak polityka - to opowieści o zwykłych ludziach, którzy wpadają w potężne tryby procesów historycznych, nie mając na nie żadnego wpływu. Jednostkowe historie płynnie przeplatają się z burzliwymi losami pełnego życia miasta. W programie retrospektywy znajdzie się aż sześć tytułów: odrestaurowany w jakości 4K “Made in Hong Kong” (1997), “Mały Cheung”(1999), “Durian durian” (2000), “Hollywood Hongkong” (2001), “Pierożki” (2004) oraz najnowszy, prowokacyjny film “Trzej mężowie” (2018). Gratką dla kinofilii będzie fakt, że większość filmów z retrospektywy wyświetlona zostanie z taśm 35mm, sprowadzanych specjalnie na warszawskie pokazy z Hongkongu. Choć Fruit Chan rzadko bywa w Europie, tym razem zrobi wyjątek, dając przy tym festiwalowej publiczności niezwykłą okazję do udziału w swoim masterclassie.

Mistrzowie i debiutanci

Sekcja Mistrzowie jest doskonałą okazją do spotkania z pięciosmakowymi ulubieńcami. Niezwykle kreatywny i doskonale operujący językiem nowych mediów Nawapol Thamrongrattanarit, dialogujący z klasyką światowego thrillera i zarazem trzymający rękę na politycznym pulsie Midi Z czy tybetański poeta kamery Pema Tseden, to nazwiska będące synonimem najwyższej jakości w kinie azjatyckim. Zestawieni w sekcji Mistrzowie tworzą niezwykle różnorodną reprezentację tego, co najlepsze w światowym kinie
i z pewnością zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających widzów. Tytuły takie jak “Jinpa” czy “Nina Wu” na długo utkwią widzom w pamięci i mogą wywołać gorące dyskusje.

Szczególne miejsce na festiwalu zajmuje pełna nowości sekcja konkursowa Nowe Kino Azji, którą co roku organizatorzy starają się przybliżyć publiczności przekrój kinematografii Azji Południowo-Wschodniej. Tu szczególny nacisk pada przede wszystkim na młodych, często debiutujących filmowców, których świeżość spojrzenia i pasja przyciągają uwagę selekcjonerów. W konkursie zostaną zaprezentowane m.in.: koreańska komedia w Keretowskim stylu “Maggie”, nasycony symbolami “Czerwony fallus” z Bhutanu, singapurski horror psychologiczny “Zatracenie”, subtelny indyjski “Zaśpiewaj to, Bulbul”, a także będący kwintesencją młodzieńczej beztroski “And Your Bird Can Sing” z Japonii.

Hity box office’u i niezależne kino japońskich peryferii

Sekcja narodowa 13. edycji festiwalu poświęcona będzie kinu z Japonii, filmom niezależnym kierującym uwagę w stronę peryferyjnych miast, marginesów i tematyki nieobecnej w kinie głównego nurtu. Mowa o sekcji Japonia: Out of Focus, w ramach której organizatorzy zabiorą widownię w podróż przez cały kraj - od położonej na północnym krańcu wyspy Hokkaido (nakręcony w Hakodate film “And Your Bird Can Sing” w reżyserii Sho Miyake) po znajdującą się na gorącym południu Okinawę (“Z kości powstałeś” w reżyserii popularnego komika Goriego). Zarówno uznani twórcy, jak i zupełni debiutanci pokażą na filmowym ekranie mniej znane oblicze fascynującego Kraju Kwitnącej Wiśni, w którym nie zabraknie subtelnej melancholii, (nie)grzecznych nastolatek ani…. zombie.

W pewnej opozycji do przeglądu niszowego kina japońskiego znajdzie się sekcja Asian Cinerama, która po raz kolejny przygotowana została we współpracy z Akademią Azjatyckich Nagród Filmowych. Przyznawane przez nią nagrody, nazywane azjatyckimi Oscarami, mają stanowić alternatywę dla najważniejszych światowych nagród filmowych i przyczyniać się do popularyzacji wysokiej jakości kina komercyjnego z Azji. Z największych przebojów kasowych ubiegłego roku selekcjonerzy wybrali m.in. efektowny południowokoreański thriller “Wyznawca” (będący godnym remakiem znakomitego “Kartelu” Johnniego To) oraz wyciskający łzy, ale i równocześnie dający dużo okazji do śmiechu, “Pozostać człowiekiem” - debiut młodej reżyserki z Hongkongu, będący historią ludzi wykluczonych, odważnie mierzących się ze swoimi ograniczeniami fizycznymi i ekonomicznymi.

Całość programu dopełnią wydarzenia towarzyszące, w tym Akademia Azjatycka (cykl wykładów poświęconych tematom społeczno-kulturalnym i politycznym w Azji) oraz panele dyskusyjne
z twórcami i gośćmi. Nie zabraknie również kulinarnych niespodzianek wokół kuchni dalekowschodniej. Dodatkową atrakcją, już tradycyjnie poprzedzającą sam festiwal, będzie wyczekiwana przez widzów Azjatycka Noc Grozy - krótka, ale bardzo treściwa selekcja najstraszniejszych horrorów ostatnich miesięcy. W tym roku odbędzie się ze zdwojoną siłą - 25 i 26 października w Kinie Muranów.

Ogłoszenie programu

24 października o godz. 16:15 w kinie Muranów odbędzie się otwarte dla widzów i dziennikarzy spotkanie, podczas którego zaprezentowany i omówiony zostanie program festiwalu. Organizatorzy pomogą odnaleźć te wydarzenia i filmy, których nie można pominąć układając swój plan projekcji.
Sprzedaż biletów rozpocznie się tego samego dnia o godz. 18:00 na www.piecsmakow.pl.

13. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
13-20 listopada, Warszawa - Kinoteka i Kino Muranów
15-17 listopada, Wrocław - Kino Nowe Horyzonty

Szczegółowy program 13. AFF Pięć Smaków, aktualności, karnety: www.piecsmakow.pl
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/373477893360924/

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny