17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Poza Warszawą projekcje festiwalowe będą odbywały się w Krakowie (Żydowskie Muzeum Galicja, JCC Kraków) oraz w Łodzi (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent M. St. Warszawy Rafał Trzaskowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl.

Tegoroczny festiwal został dedykowany urodzonemu w Łodzi światowej sławy producentowi filmowemu Arturowi Braunerowi. Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni polska premiera filmu „Crescendo #makemusicnotwar” w reżyserii izraelskiego twórcy Drora Zahavi („Alexander Penn", „Everything for my Father").

 

To historia wybitnego dyrygenta (Peter Simonischek z „Toni Erdmann”), który tworzy palestyńsko-izraelską orkiestrę. Obie grupy utalentowanych muzyków pod wodzą wyemancypowanej Palestynki Layli i przystojnego Żyda Rona darzą się jednak głęboką nieufnością. Czy młodzi ludzie, doświadczeni przez zamachy i okupację, zapomną podczas tygodni prób w górach Tyrolu o wzajemnej nienawiści? Scenariusz filmu inspirowany prawdziwą historią Daniela Barenboima. twórcy West-Eastern Divan Orchestra. Film wyprodukowała córka laureata Honorowej Kamery Dawida Alice Brauner. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Zobaczymy filmy między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów, Francji, Niemiec, Czech i Węgier. Wśród nich czeski kandydat do Oscara 2020 „Malowany ptak” w reż. Václava Marhoula (Kino Helios, środa 20.11, g. 20.00) i węgierski kandydat do Oscara 2020 „Ci którzy pozostali” w reż. Barnabása Tótha (polska premiera, Kino Helios, czwartek 21.11, g. 18.00). W programie festiwalu pojawią się również filmy poświęcone życiu żydowskiemu we współczesnej Polsce (Kino Helios, czwartek 21.11, 20.00): „Złota” w reż. Tomasza Knittela i „Dziś, jutro... wczoraj” w reż. Krzysztofa Kadłubowskiego i Diany Kadłubowskiej.

Problem rasizmu, wykluczenia i przemiany zostało podjęty w filmie „Skin. Gniew pod skórą” w reż. Guy’a Nattiva. (Polska premiera, Kino Helios, piątek 22.11, g. 20.00) To historia Bryona Widnera (poruszająca rola Jamiego Bella), członka neonazistowskiego gangu, który usiłuje uciec od trudnej przeszłości i zbudować nowe życie.

Podczas gali zamknięcia festiwalu, która odbędzie się 24 listopada w Muzeum POLIN o godzinie 19.00, widzowie zobaczą film „Mam na imię Sara” w reż. Stevena Oritta. To oparta na faktach historia 13-letniej Żydówki, która w czasie wojny trafia do domu ukraińskiego chłopa. W rolach głównych Eryk Lubos, Michalina Olszańska i Paweł Królikowski.

Więcej informacji na Facebooku i na stronie internetowej festiwalu: https://www.wjff.pl

FB: https://www.facebook.com/WarsawJewishFilmFestival/

Link do programu: https://wjff.pl/pl/category/a-z/

Link do filmów konkursowych: https://wjff.pl/pl/category/konkurs/

Wstęp na wszystkie pokazy festiwalowe bezpłatny. Obowiązują wejściówki. Na GALĘ OTWARCIA I ZAMKNIĘCIA wejściówki wydajemy w Muzeum POLIN na 2 godziny przed pokazami. Na pozostałe seanse wejściówki można odbierać w dniu pokazów, tylko w miejscach, w których te pokazy się odbywają (w godzinach otwarcia), np. na seans w kinie Helios odbieramy wejściówki tylko danego dnia i tylko w kasach kina Helios. Więcej informacji o wejściówkach: https://wjff.pl/pl/kina-wejsciowki-program

DOSTĘP PREMIUM