Literatura o katastrofie ekologicznej. Julia Fiedorczuk i Filip Springer gośćmi nowego cyklu spotkań "Oblicza katastrofy" we Wrocławiu

Zmiany w środowisku wywołane przez ludzi postępują błyskawicznie, a ich konsekwencje już teraz zaczynają być tragiczne w skutkach, tak dla nas, jak i dla całych ekosystemów. Mimo tego światowi liderzy nie robią w zasadzie nic, by zapobiec nadciągającej katastrofie. Co w takiej sytuacji może literatura i osoby ją tworzące? Między innymi o tym porozmawiamy w poniedziałek 28 września z Julią Fiedorczuk i Filipem Springerem, pisarką i reportażystą doskonale znanymi z ich zaangażowania w kwestie środowiskowe. To będzie pierwsze spotkanie z nowego cyklu "Oblicza katastrofy" przygotowanego przez Wrocławski Dom Literatury.

Oblicza katastrofy to cykl spotkań i lekcji dla młodzieży wokół najbardziej palących problemów związanych z kryzysem czy wręcz katastrofą ekologiczną, której świadkami są mieszkanki i mieszkańcy już praktycznie wszystkich regionów naszej planety, i z efektami której musi zmierzyć się praktycznie każda i każdy z nas. Do dyskusji wokół tych problemów Wrocławski Dom Literatury będzie regularnie zapraszał ludzi pióra: osoby piszące poezję, reportaże, powieści i wszystkie te gatunki, które wymykają się gatunkowej klasyfikacji. Tym, co będzie łączyć wszystkich gości, to zaangażowanie – niekiedy nie tylko pisarskie – w działania na rzecz ratowania naszej planety i popularyzowania postaw proekologicznych. W spotkaniu inaugurującym cykl udział wezmą poetka, pisarka Julia Fiedorczuk i reportażysta Filip Springer. Wspólnie zastanowimy się, czy literatura coś jeszcze może w tej materii zdziałać. Rozmowę moderować będzie Magdalena Kicińska, poetka, redaktorka naczelna „Pisma”. Spotkanie obędzie się z udziałem publiczności 28 września o 19.00 w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Z uwagi na pandemiczne obostrzenia możemy wpuścić na spotkanie 40 osób, prosimy o przybycie 20 minut przed rozpoczęciem spotkania. Rozmowa będzie również transmitowana online na fanpejdżu Wrocławskiego Domu Literatury. Zapis spotkania pojawi się dnia następnego na kanale YouTube WDL oraz w formie podcastu (Radio Proza m.in. na Spotify czy Apple Podcasts).

O gościach:

Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, krytyczka literacka, laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018 za tom „Psalmy”, w tym samym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2016 dostała nominację do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Nieważkość”. W 2020 ukazała się jej najnowsza powieść „Pod słońcem”. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Filip Springer – reporter, fotograf. Autor książek reporterskich poświęconych m.in. architekturze i przestrzeni oraz reporterskiego cyklu „Podróż do przyszłości”, który ukazał się w „Piśmie”. Współtwórca projektu dokumentalnego „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Współpracuje z Instytutem Reportażu. W 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.

Magdalena Kicińska – redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: „Pani Stefa”, „Środki transportu”, współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy”.

O cyklu:

„Oblicza katastrofy” to cykl spotkań literackich i warsztatów/lekcji dla młodzieży wokół najbardziej palących problemów związanych z kryzysem czy wręcz katastrofą ekologiczną. Nadprodukcja, nadmierna konsumpcja i rosnące marnotrawstwo, dramatycznie kurczące się zasoby wody pitnej, wykluczenie społeczne i komunikacyjne, kryzys migracyjny, eksploatacja zasobów naturalnych oraz zawłaszczanie ziemi, energii i wody to tylko niektóre z tematów, o których będziemy rozmawiać z pisarzami i publicystami, socjologami i aktywistami, ekspertami i obserwatorami zmian w obszarach środowiska, gospodarki, zasobów czy energii. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej, poszerzenie wiedzy dotyczącej zmian klimatu i wpływu człowieka na środowisko oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu wśród młodzieży oraz dorosłych mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska.

Organizatorami cyklu jest Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Honorowy patronat nad cyklem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Gazeta Wyborcza”, wroclaw.pl i Radio TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM