15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Po/piśmienni"

19-22 listopada

To będzie już 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Festiwal organizowany nieprzerwanie od 2006 roku to obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki opowiadania nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej. Biorą w nim udział mistrzowie sztuki opowiadania z całego świata.

Po raz pierwszy spotkanie z opowieściami odbędzie się w formule online. Czy opowiadanie historii ma szansę wybrzmieć w wirtualnym wymiarze? .

Zapraszamy na spotkania z Muriel Bloch z Francji – znakomitą opowiadaczka i pisarką (spektakle „O głupcach z Chełma i inne historie żydowskie stamtąd i skądinąd” i „Osobliwe historie ze stacji metra Bonne-Nouvelle”); Peterem Chandem (Indie/Wielka Brytania), który zaprezentuje „Opowieści z domu matki” i „Mroczne opowieści z Indii” oraz Matsem Rehnmanem), ojcem sztuki opowiadania ze Szwecji, pisarzem i ilustratorem (spektakl „Metamorf. Legendy płci”). Będziemy poruszać się na płynnym styku światów i tożsamości – gestu migowego i słowa (słyszalny i widzialny projekt „Migawki” Katarzyny Jackowskiej – Enemuo i Madi Roskowskiej), historii ludowej – niepiśmiennej, a jednak spisanej, chłopskiej i babskiej (Jakub Szela zawładnął wyobraźnią nie tylko Radka Raka, ale też Małgorzaty Litwinowicz – pomysłodawczyni spektaklu „Historia Jakubowa…”). Magdalena Górska zaprosi do naszych domów noblistkę-cudzoziemkę, poszukiwaczkę radu, a może kwiatu paproci. W roli polskich pisarzy-improwizatorów wystąpią Grzegorz Uzdański i Witold Vargas. Jacek Hałas i Jarek Kaczmarek zagrają „dziadowskiego bluesa”… Jak każdego roku kulminacją Festiwalu będzie sobotnia „Noc opowieści”. Tym razem w czasie „Nocy…” poetyka sztuki opowiadania spotka się/zderzy z formułą stand up.

Informacje o programie i transmisjach: www.festiwalopowiadania.pl

Transmisje bezpłatne. Możliwość dobrowolnego wsparcia organizacji festiwalu za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl https://zrzutka.pl/sxt3sf

PROGRAM FESTIWALU (online)

19 listopada, czwartek 19.00. Dziadowski blues 2020 – Jacek Hałas, Jarek Kaczmarek 21.00 Historia Jakubowa. Opowieść ludowa chłopska i babska – Małgorzata Litwinowicz, Jolanta Kossakowska, Bart Pałyga

20 listopada, piątek 19.00 Królowa Jadwiga nurkuje albo zmyślone historie znanych osób – Grzegorz Uzdański 21.00 O głupcach z Chełma i inne historie żydowskie stamtąd i skądinąd – Muriel Bloch (Francja)

21 listopada, sobota 12.00 Opowieści z kraju, w którym żyła moja matka – Peter Chand (Indie/Wielka Brytania) 17.00 Cudzoziemka. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – Magda Lena Górska (Polska/Francja)

19.00 Metamorf. Legendy płci – Mats Rehnman (Szwecja), Olena Yeremenko (Ukraina/Polska) 22.00-24.00 Noc opowieści, z udziałem gości festiwalu

22 listopada, niedziela 12.00 Migawki. Opowieści z dwóch światów – Katarzyna Jackowska-Enemuo, Madi Rostkowska 17.00 Zaułek niewidomej Indianki – Witek Vargas (Polska/Boliwia) 19.00 Osobliwe historie ze stacji metra Bonne-Nouvelle – Muriel Bloch (Francja), Bart Pałyga 21.00 Mroczne opowieści z Indii – Peter Chand (Indie/Wielka Brytania)

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawę.

DOSTĘP PREMIUM