Prawda o chaosie. Zajrzyj za kulisy izraelskiego serialu, który stał się hitem w krajach arabskich

"Fauda" to niezwykle popularny izraelski serial, do obejrzenia na platformie Netflix, który pokazuje znagania izraelskich sił specjalnych i palestyńskich bojowników. Film dokumentalny "Prawdziwa Fauda" pozwala nam zajrzeć za kulisy produkcji, poznać grających w niej aktorów oraz zrozumieć, dlaczego izarelski serial stał się hitem w krajach arabskich. Dokument jest prezentowany w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

"Prawdziwa Fauda" to szansa na poznanie Dorona Kavillio, świetnego agenta izraelskich służb specjalnych, i jego oddziału od kuchni. Przy okazji okazuje się, że niektórzy aktorzy przynajmniej w części współdzielą doświadczenia granych przez siebie postaci. Oren Rosenfeld zabiera widzów w podróż po Izraelu, który stanowi arenę konfliktu i przestrzeń działań sił specjalnych oraz separatystów.

Zdjęcia realizowano w niebezpiecznych rejonach - również tam, gdzie rzeczywiście toczyły się walki. Grający Dorona Lior Raz przez wiele lat był żołnierzem jednostki specjalnej. Swoje doświadczenia wykorzystał podczas prac nad scenariuszem, do których został włączony. Lior traktował udział w tym projekcie jako rodzaj terapii PTSD (zespół stresu pourazowego).

"Prawdziwa Fauda" pozwala nam przekonać się, w jaki sposób serial został odebrany przez Izraelczyków i Palestyńczyków. Izraelczycy podkreślają realizm produkcji Rosenfelda, natomiast Palestyńczycy deprecjonują serial, ale jego popularność wśród nich jest nie mniejsza niż w Izraelu.

Film udostępniamy w całości w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Oglądaj:

Zobacz wideo

Program 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM