Czy i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć? Przejmujący dokument do zobaczenia w ramach WJFF

Film "Złota" Tomasza Knittela otrzymał Nagrodę Specjalną na ubiegłorocznym Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W filmie Tomasza Knittela obserwujemy dom przy ulicy Złotej w Warszawie przytulony do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Stanowi on dziedzictwo właścicieli żydowskiego pochodzenia. Budynek trafił do spadkobierców w ramach reprywatyzacji. Domem zajmuje się wraz z żoną Idą 35-letni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki domu, która przetrwała Zagładę. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy, m.in. 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana, Ukrainki Inny czy Fadiego - uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy.

"Złota" to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie tożsamości i o tym, czy i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć…

To film zrealizowany w 2019 roku, który z każdym miesiącem staje się coraz bardziej aktualny. Pojawiają się w nim pytania o miejsce jednostki w radykalizującej się tkance społecznej, o prawa mniejszości, o to, na ile zamkniętym i ksenofobicznym społeczeństwem jesteśmy. To obraz, który łączy bohaterów z bardzo różnych światów, ludzi mających zupełnie inne doświadczenia i motywacje, to przestrzeń dialogu, w której coraz wyraźniejsze stają się pęknięcia. Na tym tle widz obserwuje erozję relacji dwojga ludzi, których dzieli między innymi stosunek do kwestii emigracji.

Film udostępniamy w całości w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Oglądaj:

Zobacz wideo

Program 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

DOSTĘP PREMIUM