"Jezus Niechrystus" - premiera wyjątkowej książki Piotra Augustyniaka

"Jezus Niechrystus" jest skierowany do ludzi, którzy porzucili życie religijne, w jakim ich wychowano, odczuwają jednak potrzebę "czegoś więcej". To książka dla wszystkich, których świat dziś uwiera, i którzy są nie boją się zaryzykować wyprawy w nieznane. Premiera odbędzie się w Niedzielę Palmową (28.03.2021) na Festiwalu Nowe Epifanie.

„Jezus Niechrystus” to esej skierowany do ludzi, którzy porzucili życie religijne, w jakim ich wychowano, odczuwają jednak potrzebę „czegoś więcej”. To książka zarówno dla tych, którzy będąc coraz bardziej rozczarowani Kościołem i chrześcijaństwem, szukają dla siebie alternatywnej drogi wewnętrznego rozwoju. Jak i dla tych, którzy nie mając nic wspólnego z chrześcijaństwem odczuwają niedosyt wobec propozycji takich jak mindfulness, coaching czy „rozwój osobisty”. To książka dla wszystkich, których świat dziś uwiera, i którzy są nie boją się zaryzykować wyprawy w nieznane. — czytamy na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Czego może spodziewać się Czytelnik?

„Jezus Niechrystus” to książka łamiąca gatunkowe konwencje i światopoglądowe stereotypy. Autor odwołując się do osobistych doświadczeń wiary i jej porzucenia, a także do swojej filozoficznej erudycji proponuje bardzo odważne, współczesne odczytanie słów historycznego Jezusa. W oparciu o nie Augustyniak formułuje oryginalną filozofię życia, która odrzuca instytucjonalny Kościół i podważa fundamenty chrześcijańskiej wiary. Jednocześnie ukazując przesłanie Jezusa jako inspirację do twórczego odnalezienia się w nowoczesnym świecie i wyzwolenia od jego mielizn. Ciekawscy mogą podejrzeć spis treści na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria, klikając tutaj.

Co eksperci myślą o książce „Jezus Niechrystus”? Prof. Stanisław Obirek:

„Do tej pory o Jezusie nikt tak w Polsce nie pisał. Piotr Augustyniak napisał książkę o utracie wiary w zmartwychwstanie Jezusa, paradoksalnie wydobywając w ten sposób najgłębszy wymiar jego ziemskiego nauczania. Ta książka nie ucieszy jednak ani ateistycznych działaczy, ani antyklerykałów. Będzie też poważnym problemem dla teologów przyzwyczajonych do traktowania religii jako własnego poletka, na które innym wstęp surowo wzbroniony. Ucieszy jednak wszystkich szukających sposobu nazwania najgłębszych niepokojów wewnętrznych, dla których nie znajdują ukojenia w tradycyjnych formach religijności czy nazbyt oczywistych sposobach ich odrzucania. Myślę, że trafi głównie do ludzi młodych. Ale przecież nie tylko. Wielu z nas, którzy od dziesiątków lat przyglądają się zmiennym funkcjom religii, odnajdzie w przemyśleniach Augustyniaka własne myśli, choć zabrakło nam odwagi, by nazwać je z taką jasnością”.

Kim jest autor?

Piotr Augustyniak – filozof, eseista, dramaturg, znawca mistyki i myśli teologicznej. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor kilku książek, m.in. szeroko komentowanego eseju „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz pionierskich prac w obszarze polskiej humanistyki „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017) i „Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem” (2013). Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikował również w „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Respublice” czy „Kronosie”. W latach 2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 2017 roku prowadzi w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie kultowy cykl spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka Myślenia”. Mieszka w Krakowie, w połowie drogi pomiędzy Skałką i Cricoteką.

Fragment wprowadzenia: Chciałbym zadedykować tę książkę wszystkim, którzy nie znajdują dla siebie miejsca w ramach życia religijnego, które oferuje chrześcijaństwo. W szczególności najlepiej mi znany Kościół Katolicki. […] Chciałbym powiedzieć wam wszystkim: […] historia Jezusa należy do nas. Spróbujmy razem to niesamowite doświadczenie życia, które jest w nim zakodowane, odebrać uzurpatorom. Tym, którzy twierdzą, że Jezus ich wybrał, i że go reprezentują, a rozmijają się diametralnie z jego wrażliwością […]. Nadszedł czas, żeby zabrać Jezusa konfesyjnej doktrynie, religijnemu rytuałowi, kościelnej nowomowie, patriarchalnej, opresyjnej zwierzchności, walczącej o polityczne wpływy. Pomóżmy jego energii i wizji wyzwolić się z tego aresztu.

Wstęp do książki dostępny klikając tutaj (w formacie PDF).

---

Publikacja pod patronatem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO realizowanej przez KBF.

DOSTĘP PREMIUM