Spinalonga. Wyspa trędowatych

Po działającym do 1957 roku leprozorium na Spinalondze nie zostały niemal żadne dokumenty ani zdjęcia. Historię trędowatych z małej wyspy u wybrzeży Krety do dziś otacza zmowa milczenia. Małgorzata Gołota ze strzępów informacji, materiałów archiwalnych, relacji ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych, tworzy pasjonujący reportaż o jednym z najbardziej szokujących i wstydliwych epizodów w dziejach Europy.
Czy wiecie, kim są hanseni? Dlaczego tak nazywa się osoby dotknięte trądem, tajemniczą chorobą od wieków towarzyszącą ludzkości? Trąd piętnuje i wyklucza chorych z ich środowiska – rodziny, przyjaciół, wioski czy miasteczka. W Biblii ta choroba jest karą za grzechy. Trąd kojarzy się z przeszłością, ale dzisiaj wciąż stanowi piętno, podobnie jak uchodźstwo, bezdomność, niepełnosprawność czy bieda. Trędowaci mają pragnienia takie jak każda grupa wykluczona. „Chcielibyśmy być kochani i akceptowani jako ludzie, którym przytrafiło się nieszczęście. Nie chcemy być zjawiskiem, innym gatunkiem człowieka. Mamy te same sny co wy" – mówił Epaminondas Remoundakis, jeden z mieszkańców leprozorium na Spinalondze. Małgorzata Gołota zebrała poruszające świadectwa i historie osób dotkniętych trądem. Jej książka otwiera czytelnikom oczy na nieznany świat, świat, który – wydawałoby się – dawno przeminął. Koniecznie trzeba przeczytać. - Janina Ochojska.
Im mocniejsze światło słoneczne, tym głębszy cień. I to jest opowieść wprost z cienia, który wciąż zalega w pamięci słonecznej Krety. Poruszająca, wspaniała robota reporterska, ale i bolesne memento na „czas zarazy". Wszak średniowiecze to nie epoka, to stan umysłu. Polecam! - Paulina Młynarska.
Wyspy greckie są rajem na ziemi. Poza Spinalongą, która jest piekłem bez wyjścia, wyspą cierpienia. Odwiedzam ją z bólem serca. Opowieść Małgorzaty Gołoty o Spinalondze boli. - Dorota Wellman

Małgorzata Gołota

Dziennikarka Radia TOK FM i Wirtualnej Polski. Autorka serii podcastów ekologicznych Koniec świata i Klimat zmian. W 2018 r. rzeczniczka prasowa kampanii „Kocham. Szanuję" dedykowanej tysiącom polskich kobiet doświadczających przemocy domowej. Współautorka książki Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice. Lektorka i głos wielu audiobooków.

Każdy list, który opatrzono pieczęcią z literą „D", budzi zainteresowanie sąsiadów. Już prawie zapomnieli o tym, że kogoś z tej rodziny dopadła klątwa, że ten ktoś żyje teraz na Spinalondze. Listy mogą przychodzić od różnych adresatów, ale ten z literką „D" na pewno nadano w kolonii. „D" znaczy „zdezynfekowany". Sąsiedzi znów nieżyczliwie patrzą na tę rodzinę. To boli tak bardzo, że w końcu jej członkowie proszą chorego, by więcej do nich nie pisał. Nie przyjmą go też, gdy – po wynalezieniu skutecznej terapii na trąd – z radością wróci do domu. To już nie będzie jego dom. Powiedzą mu to w progu i go odeślą. Nie interesuje ich, dokąd pójdzie, choć sami czasem działają wbrew sobie. Nie mają wyboru. Życie w jednym domu z trędowatym wykluczyłoby ich z lokalnej społeczności. Nikt nie dałby im pracy. Z czego mieliby się utrzymać? Jak wydać córki za mąż i jak znaleźć synom żony? Lepiej wyrzec się jednego członka rodziny niż skazać ją całą na wieczną samotność i poniżenie.

fragment książki

Data premiery: 30 czerwca 2021

Wydawca: Wydawnictwo Agora

https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99078-Spinalonga-Wyspa-tredowatych.html?query_id=1

DOSTĘP PREMIUM