"Niemcy pod lupą" - co wybory do Bundestagu znaczą dla Polski i Europy?

Jak wybory do Bundestagu zmienią Niemcy i jakie będą ich konsekwencje dla Europy - o tym dyskutować będą w dniach 28-29 września 2021 roku eksperci i ekspertki w trakcie otwartej dla publiczności i transmitowanej online konferencji "Niemcy pod lupą". Organizatorami debat są Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie i warszawskie biuro European Council on Foreign Relations.

W trakcie trzech debat dziesięciu ekspertów i ekspertek od polityki Niemiec będzie dyskutować o sytuacji naszego zachodniego sąsiada po niedzielnych wyborach do Bundestagu. W ramach specjalnej konferencji „Niemcy pod lupą" odbędą się dwie debaty stacjonarnie „Czy Niemcy wymyślą się na nowo? Polityka i społeczeństwo w erze po Merkel" oraz „Lider czy makler? O roli Niemiec w Europie i świecie" i jedna debata online z udziałem znawców tematyki. Udział w debatach wezmą m.in. prof. Klaus Bachmann (Uniwersytet SWPS), Anna Kwiatkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Kai-Olaf Lang (Starszy Analityk niemieckiego think tanku Stiftung Wissenschaft und Politik).

- W niedzielę odbędą się wybory do izby parlamentu Niemiec, które zmienią w sposób znaczący politykę tego kraju. Są one punktem zwrotnym we współczesnej historii nie tyko Niemiec, ale i całej Europy stojącej w obliczu dużych wyzwań. Społeczeństwo niemieckie wyraźnie daje sygnały w wielu sondażach, że zielona transformacja to nie zachcianka, ale realna potrzeba. Podczas debat przeanalizujemy na gorąco wyniki parlamentarne i postawimy pierwsze prognozy wobec polityki zagranicznej Niemiec – mówi Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, jedna z organizatorek wydarzenia.

Jak dodaje Piotr Buras obecna kanclerz Niemiec jest wyznacznikiem pewnej ery, która przemija. – Angela Merkel jest nadal niezwykle popularna w Niemczech i w całej Europie. Zapewne będziemy jeszcze za nią tęsknić. Ale Niemcy i Unia Europejska stoją dzisiaj przed problemami, którym nie da się zaradzić kontynuując jej dzieło, nawet jeśli ubiegający się o jej sukcesję właśnie taką obietnicą próbują przekonać do siebie wyborców. Wygląda na to, że w sprawach o fundamentalnej wadze – transformacji klimatycznej, polityce finansowej czy polityce zagranicznej – Niemcy muszą odejść od dogmatów mających nawet znacznie dłuższą metrykę niż rządy Merkel. Na naszej konferencji chcemy się zastanowić, na ile taki scenariusz jest możliwy – uważa Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura European Council on Foreign Relations, współorganizator konferencji „Niemcy pod lupą".

Wydarzenie skierowane jest do osób zainteresowanych polityką zagraniczną, geopolityką, studentów/ek stosunków międzynarodowych, politologii czy innych kierunków społecznych. Aby wziąć udział w debacie stacjonarnej na miejscu w Warszawie wystarczy wypełnić zgłoszenie pod adresem: pl.boell.org/pl/form/niemcy-pod-lupa. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną liczba uczestników jest ograniczona i decydować będzie kolejność zgłoszeń. Pozostałe osoby chętne mogą śledzić przebieg debaty za pośrednictwem YouTube i Facebooka na kanale Pl.Boell.

Przed debatami stacjonarnymi już we wtorek, 28 września o 15.00, w 48 godzin po wyborach, odbędzie się specjalna debata online „Wybory do Bundestagu: co ich wynik oznacza dla

Niemiec i Europy", którą moderować będzie red. Agnieszka Lichnerowicz. Udział w debacie online wezmą:

  • Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
  • Piotr Buras, Dyrektor Biura w Warszawie, European Council on Foreign Relations
  • Sebastian Płóciennik, Główny Specjalista w Zespole Niemiec i Europy Północnej, Ośrodek Studiów Wschodnich

Transmisja na antenie radia TOK FM oraz na Facebooku PL.BOELL.

„Niemcy pod lupą" to trzy rundy dyskusyjne z udziałem znawców i znawczyń Niemiec, podczas których będą omawiane wyniki wyborów do Bundestagu, problemy współczesnych Niemiec, potencjalna zmiana polityki zagranicznej po wyborach oraz pozycja zachodniego sąsiada w Europie. Specjaliści wraz z uczestnikami podczas stacjonarnej debaty zastanowią się nad tym, co era Merkel znaczyła w historii tego państwa i jak dziedzictwo kanclerz wpłynie na jego dalsze losy. Poruszona zostanie kwestia „zielonej fali" w europejskiej polityce, jej wpływu na kształt niemieckiej sceny politycznej oraz przyszłości stosunków polsko-niemieckich i przywództwo tego kraju w Europie.

Organizatorami konferencji „Niemcy pod lupą" są Fundacja im. Heinricha Bölla i warszawskie biuro European Council on Foreign Relations. To specjalna edycja cyklicznego wydarzenia „Świat pod lupą". Partnerem wydarzenia jest Orange Polska. Patronat medialny: Radio TOK FM, OkoPress oraz Euractiv. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia: www.facebook.com/events/576833620423650. Więcej na stronie: pl.boell.org.

***

Świat pod lupą. Warszawskie spotkania międzynarodowe to cykl spotkań o Polsce, Europie i świecie, podczas których poruszane są najbardziej palące problemy międzynarodowe. Na scenie pojawiają się intelektualiści, eksperci i praktycy z Polski i Europy, ale do dyskusji zapraszani są wszyscy zainteresowani aktualnymi wydarzeniami i wizjami przyszłości relacji międzynarodowych.

DOSTĘP PREMIUM