Koncert Korzenie // Stefan Mladenovic Orchestra, Teresa Mirga i Zespół Kałe Bała

Folklor, muzyka etniczna i tradycyjne romskie brzmienia już w najbliższy piątek 22 października o godz. 19.00 na nowej scenie Teatru KTO. Nawet odległe i nieznane kultury mogą stać się nam bliskie dzięki uniwersalnemu językowi muzyki.
  • Stefan Mladenovic Orchestra
  • Teresa Mirga i Zespół Kałe Bała

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

22.10.2021, godz. 19.00

Bilety: https://bit.ly/3j6J765

Wydarzenie na FB >>> tutaj

W koncercie z cyklu „Korzenie" wystąpią Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, którzy poprzez dawne, często już zapomniane melodie ożywiają magiczny świat Bergitka Roma z jego pasjami, radościami, smutkami i nostalgią, a także Stefan Mladenovic Orchestra, romski brass band z miasta Vranje w południowo-wschodniej Serbii, zwycięzca głośnego (jakże by inaczej!) Festiwalu Trąbek w Guczy w 2019 roku.

Warsztaty pieśni romskich

21.10.2021 o godz. 16.00 zapraszamy na „Warsztaty pieśni romskich" w Teatrze KTO prowadzone przez Teresę Mirga.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona, zapisy: rezerwacja@teatrkto.pl

Więcej o warsztatach: https://teatrkto.pl/2021/08/22/warsztaty-piesni-romskich/

***** Teresa Mirga to romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka romskiego zespołu Kałe Bała („Czarne włosy"). Urodziła się i dorastała w romskiej osadzie w Czarnej Górze na polskim Spiszu, gdzie mieszka do dziś. Twórcze poszukiwania, sięganie do różnych repertuarów oraz świadomość własnej tradycji muzycznej pozwoliły artystce na stworzenie oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Teresa Mirga prezentuje go podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku.

Kałe Bała obok utworów Teresy Mirga i melodii Romów węgierskich wykonuje także pieśni należące do romskich tradycji muzycznych Słowacji, Półwyspu Bałkańskiego oraz stare pieśni (purane gila) Romów Karpackich w tradycyjnych, jak i nowych opracowaniach.

***** Stefan Mladenovic Orchestra wyrosła z rodzinnego zespołu założonego przed stu laty przez prapradziadka jej obecnego lidera. Od chwili przejęcia orkiestry w 2018 roku Stefan wypracowuje jej unikalny styl, choć zawsze z szacunkiem dla tradycji. Swój niepospolity talent pokazał, wygrywając w 2019 roku na Festiwalu Trąbek w Guczy. To z kolei dało silną pozycję orkiestrze, która często koncertuje w rodzinnej Serbii i za granicą (m.in. Niemcy, Bułgaria, Grecja, Polska), a w swojej ojczyźnie jest także rozchwytywana jako zespół weselny.

***** Koncerty z cyklu "Korzenie" realizowane są w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru", współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Teatr KTO / www.teatrkto.pl

www.facebook.com/teatrkto

Instagram: www.instagram.com/teatr_kto

Operator programu:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,

Partnerzy:

NewSchool

Patroni medialni:

Wyborcza.pl, Karnet Kraków Culture, Teatralny.pl, Radio TOK FM

Koncerty z cyklu „Korzenie" realizowane są w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru", współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM