"Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem..." - debata o wolności i demokracji odbędzie się w Narodowe Święto Niepodległości w Poznaniu

11 listopada Polska świętuje 103. rocznicę odzyskania niepodległości. W Poznaniu chcemy obchodzić to święto, przypominając o fundamentalnych wartościach demokratycznych, jak wolność, równość, sprawiedliwość, ostatnimi laty coraz bardziej tłamszonych i stopowanych przez sytuacje rozgrywające się na scenie politycznej. Transmisję debaty ze studia telewizyjnego w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania będzie można zobaczyć w czwartek o godz. 20:00 w TVN24 i bezpłatnie na platformie TVN24 GO.

W Dzień Niepodległości Poznań stanie się areną narodowej debaty na rzecz demokracji. Wśród kluczowych zagadnień spotkania, obok łamania przez obecną władzę konstytucji, destabilizacji instytucji państwowych, niszczenia trójpodziału władzy, propagandy, znalazły się też wszechobecna ideologizacja wiary, sojusz tronu z ołtarzem i szerzący się legalizm, który coraz częściej zastępuje ewangelizację – pisze Marta Kaźmierska z „Gazety Wyborczej".

Rozmówcami w debacie będą dominikanin i publicysta Tomasz Dostatni, reżyserka Agnieszka Holland, byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, specjalista z teorii i filozofii prawa prof. Marcin Matczak oraz historyczka i specjalistka z dziedziny stosunków polsko-niemieckich prof. Anna Wolff-Powęska. Dominikanin i pomysłodawca projektu Wolność Kocham i Rozumiem, Nikodem Brzózy, który wprowadzi uczestników do tematyki dyskusji, zachęci do odpowiedzi na pytanie, jak obronić polską demokrację i co zrobić, by nasze społeczeństwo było zdolne do dialogu, kompromisu i empatii. Rozmowę poprowadzi Karolina Lewicka, dziennikarka Radia TOK FM.

W Sali Białej Urzędu Miasta Poznania o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie osób, które jawnie deklarują obronę takich wartości demokratycznych jak wolność obywatelska czy porządek instytucjonalny państwa. Debata odbędzie się bez udziału publiczności, ale będzie można ją zobaczyć za pomocą rejestracji telewizyjnej w TVN24 i na platformie streamingowej TVN24 GO, która bezpłatnie wyemituje program.

Obejrzyj teaser debaty na rzecz demokracji:

 

Na potrzeby projektu Wolność Kocham i Rozumiem zaproszeni goście przygotowali manifesty skupione wokół tematu wolności – można je w całości przeczytać TUTAJ.

Organizatorem debaty jest Fundacja Malta, a producentem wykonawczym Estrada Poznańska. Wydarzenie patronatem objęli Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, i Jan Grabkowski – Starosta Poznański.

DOSTĘP PREMIUM