Paszporty Polityki 2021

18 stycznia 2022 r. po raz 29. wręczone zostaną Paszporty POLITYKI - jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawane przez tygodnik POLITYKA. Wymyślił je wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 1993 r. wręczane są każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Od roku 2020 redakcja POLITYKI przyznaje także nagrodę specjalną Kultura Zdalna za przenoszenie z sukcesem kultury do przestrzeni wirtualnej.

Przez 28 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów POLITYKI uhonorowała 178 laureatów, w tym 223 artystów i twórców (licząc zespoły), oraz wyróżniła 25 Kreatorów Kultury. Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30. a 40. rokiem życia.

Wielu nagrodzonych w latach 90. to dzisiaj uznani twórcy, którzy wychowali nowe pokolenie artystów nagrodzonych Paszportami POLITYKI już w XXI w. i zasłużyli już na miano Kreatora Kultury (np. Olga Tokarczuk).

Jak przyznawane są nagrody? W pierwszym etapie eliminacji niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach. W kolejnym etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wyłoniła tegorocznych laureatów, a także Kreatora Kultury i zdobywcę nagrody Kultura Zdalna.

Był to kolejny, potrzaskany pandemią sezon w polskiej kulturze. Dlatego po raz drugi w historii Paszportów POLITYKI nie tylko laureaci, ale i wszysycy nominowani otrzymają nagrody finansowe. Laureatów poznamy 18 stycznia 2022 r. podczas Gali wręczenia Paszportów POLITYKI, transmitowanej w telewizji TVN oraz na facebook.com/TygodnikPolityka, facebook.com/paszportypolityki i kanale YouTube POLITYKI.

DOSTĘP PREMIUM