Wystawa dla dzieci i rodzin

PRZEPROWADZKI/ ПЕРЕЇЗДИ/ ПЕРЕЕЗДЫ/MOVINGS. 30.04 - 31.10.2022

Każdy z nas na różnych etapach życia przeprowadzał się chociaż raz. Zmiana miejsca zamieszkania bywa wyzwaniem, szczególnie dla dzieci. Wystawa „Przeprowadzki" prezentowana w Muzeum Emigracji w Gdyni opowiada o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi. Składa się na nią interaktywna opowieść o przyjaźni dwóch bohaterów: polskiego chłopca Franka, który mierzy się ze zmianą miejsca zamieszkania oraz ukraińskiej dziewczynki Oleny, która przeprowadziła się do Polski. Razem z bohaterami poznajemy odpowiedzi na pytania czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. To ważne, żeby dziś o tym mówić, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom – mówią autorki wystawy. Wizyta w brzuchu wielkiego potwora, pakowanie przeprowadzkowego samochodu, wciągające słuchowisko o losach szakala-migranta, czy wspólne tworzenie dywanu z polsko-ukraińskim wzorem - to tylko wybrane elementy, składające się na wystawę „Przeprowadzki", która pełna jest angażujących i zabawnych aktywności dla dzieci. Historię Franka i Oleny poznajemy razem z Panem Głośnikiem, który w czterech językach opowiada kolejne jej fragmenty, a ilustrują je barwne, wieloformatowe rysunki. Wystawa nie tylko objaśnia najmłodszym czym jest migracja, ale poprzez swój edukacyjny charakter pomaga mierzyć się z emocjami, ćwiczyć w otwartości na drugiego człowieka i kształtować empatyczne postawy społeczne. „Przeprowadzki" to świetna propozycja nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale również nauczycieli z grupami szkolnymi. Choć została stworzona z myślą o dzieciach od lat sześciu do dwunastu, zawiera wiele elementów, które będę również atrakcyjne dla młodszych odbiorców. Prace nad wystawą trwały od 2018 roku, jednak pandemia uniemożliwiła jej pokazanie w pierwotnie zakładanym terminie. Migracje zawsze były częścią rzeczywistości, ale dziś tematyka wystawy jest aktualna bardziej niż kiedykolwiek. Wiele osób, uciekając z Ukrainy i innych państw szuka w Polsce schronienia i bezpiecznego domu. Wsparcie w niepewnych czasach, porozumienie ponad podziałami i budowanie empatycznych postaw społecznych są głównymi wartościami, które przyświecają twórczyniom wystawy.

- Jesteśmy przekonani o tym, że wystawa oraz jej program towarzyszący mogą być pomocnym narzędziem dla rodziców i dzieci, którzy oswajają temat, nieraz bardzo nagłej zmiany miejsca zamieszkania oraz dla dzieci, rodziców i nauczycieli z Polski, którzy mierzyć się będą już wkrótce z ogromnym wyzwaniem związanym z integracją nowych uczniów – mówi Anna Posłuszna, jedna z kuratorek projektu.

- Ideą wystawy jest nazwanie i zrozumienie emocji, które towarzyszą życiowym zmianom. Opowiadamy o ludzkich losach i mobilności, a także o różnorodności społecznej jako wartości. To wyjątkowy projekt traktujący o emocjach, z którymi styka się każdy z nas, niezależnie od kraju pochodzenia i wieku. Dlatego wystawa "Przeprowadzki" to jednocześnie międzypokoleniowa, rodzinna przygoda w Muzeum – mówi Karolina Grabowicz – Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wystawa nie powstałaby bez udziału dzieci, które miały wpływ na jej finalny kształt.

- Miałyśmy szczęście konsultować nasze pomysły z małymi ekspertami i ekspertkami oraz inspirować się ich wyobrażeniami. Chcąc opowiedzieć migracyjną historię jak najlepiej, przeprowadzałyśmy wywiady, dostawałyśmy od dzieci listy i rysunki. Wystawa jest trochę jak wielka książka, po której się chodzi, słucha, którą się ogląda i wypełnia swoim działaniem. Jest tam historia o polsko-ukraińskiej przyjaźni oraz wiele innych, mniejszych opowieści – dodaje Katarzyna Witt, druga z kuratorek wystawy.

Wszystkie treści wystawy dostępne są w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Wystawa potrwa od 30 kwietnia do końca października.

Wystawa powstała we współpracy z IKEA, m.in. użyczającej Muzeum meble, które następnie wejdą w drugi obieg w tworzonym przez IKEA Circular Hubie. Kolejnym partnerem jest Storytel, który dał głos bohaterom wystawy i przygotował bajkę o zwierzętach migrujących w wyniku zmian klimatycznych. Jej fragmentu można odsłuchać na wystawie, a całość będzie dostępna od 30 kwietnia w Storytel. Wystawa nie powstałaby także gdyby nie wsparcie fundacji Akcja Anima. Wspierają nas również Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz PPNT Gdynia | Centrum Designu. Wystawa będzie częścią programu festiwalu Gdynia Design Days 2022.

„Przeprowadzki"

Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

Kuratorki: Anna Posłuszna, Katarzyna Witt

Projekt wystawy: Kosmos Project - Ewa Bochen, Maciej Jelski

Produkcja: Studio Robot Ilustracje: Acapulco Studio

TOK FM PREMIUM