DRNA - Siostra Rzeka

Przed nami ostatnie dwa tygodnie wystawy Niech płyną! Inne rzeki Warszawy. W najbliższy weekend Muzeum Woli i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają 21 i 22 maja na warsztaty, pokaz filmu, pieszy spływ Drną i happening Cecylii Malik. Wydarzenia, podobnie jak sama wystawa, stawia pytanie o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie.

21 maja, sobota 

16:00 – warsztaty z Cecylią Malik i spotkanie z Siostrami Rzekami 

Podczas zajęć dla osób w każdym wieku będziemy malować tablice z nazwami warszawskich rzek i potoków. Do Muzeum Woli przyjadą też kapelusze-ryby i inne charakterystyczne elementy happeningów Cecylii Malik i Sióstr Rzek, które będzie można przymierzyć. Transparenty przygotowane podczas spotkania staną się częścią niedzielnego happeningu dla rzeki Drny. 

18:00 – pokaz filmu „Siostry Rzeki" i rozmowa z Cecylią Malik 

Cecylia Malik razem z kolektywem Siostry Rzeki oddają głos rzekom i wzywają wszystkie osoby do zaangażowania w walkę o wodne zasoby. Film dokumentuje performatywne protesty przeciwko budowie zapory na Wiśle w Siarzewie, opowiada o bogactwie i pięknie wodnej przyrody oraz o sposobach jej chronienia. 

22 maja, niedziela 

14:00 – pieszy spływ Drną 

Spływ z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, „Miasto Jest Nasze" oraz Siostrami Rzekami, komandor spływu: Jan Mencwel. 

Zapraszamy na pieszy spływ dawnym korytem Drny oraz happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek nad brzegiem jej ocalałego odcinka w Parku Fosa. Przejdziemy dawnym korytem, czyli ulicami Towarową i Okopową, i dalej przez Żoliborz do Parku Fosa. Wyruszamy z Muzeum Woli. 

Do przejścia będzie około 6,5 km pieszo wzdłuż płynącej pod ulicami Warszawy rzeki Drny. Prosimy o zabranie elementów stroju i rekwizytów nawiązujących do spływu kajakowego lub innych związanych z wodą. 

17:00 – happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek nad Drną 

Podczas wydarzenia wykorzystane zostaną transparenty przygotowane w trakcie sobotnich warsztatów. 

Drna to rzeka płynąca dawniej przez Wolę i Żoliborz – dziś istnieje w szczątkowej formie odkrytego kanału przy Cytadeli. Jednak rzeka wciąż żyje i wypływa na powierzchnię, również poza wyznaczonym korytem. Coraz częściej mówi się o możliwości jej odtworzenia na końcowym odcinku. 

Więcej informacji: https://muzeumwarszawy.pl/drna-siostra-rzeka/

DOSTĘP PREMIUM