"Obrona liberalizmu. Eseje o wolności, wojnie i Europie" - nowa książka Timothy'ego Gartona Asha!
Wybór najnowszej publicystyki intelektualisty z Oksfordu, który oddajemy w Państwa ręce, to panoramiczne fotografie zmieniającego się świata, ale jednocześnie realizacja własnego postulatu autora sprzed lat: zmierzania w określonym politycznie kierunku, gdy pewność wybranej drogi wynika z gruntownej wiedzy o doświadczeniach z przeszłości.
Rzecz nie w tym, czy nasze przewidywania na temat przyszłości sprawdzają się co do milimetra. Pełnią one inną funkcję: służą sprawdzaniu własnych przekonań w zmieniających się warunkach społeczno-politycznych, wydobywaniu na powierzchnię trendów i konfrontowaniu ich z własnymi przekonaniami na temat ludzkiej natury.
– Jarosław Kuisz, redaktor naczelny „Kultury Liberalnej" [fragment przedmowy]
Książka do kupienia tutaj: kulturaliberalna.pl/wydawnictwo
O książce napisali:
Donald Tusk: Timothy Garton Ash pozwala zrozumieć Polskę i Europę w momentach najtrudniejszych zawirowań historycznych i społecznych. To wybitny przewodnik intelektualny, którego bardzo potrzebujemy w ciężkich czasach.
Tomasz Lis: Zbiór publicystycznych tekstów Timothy'ego Gartona Asha to lektura obowiązkowa, nie tylko dla liberałów. Jeden z najwybitniejszych intelektualistów naszych czasów wiele miejsca poświęca Europie, wolności, a także, co dziś szczególnie aktualne - putinizmowi i Ukrainie.
Agnieszka Holland: Autor jest konstruktywnym pesymistą, wnikliwym znawcą i obserwatorem krętych ścieżek europejskiej polityki. Liberałem, który nie godzi się na fatalizm. Zbiór esejów pozwala nam prześledzić popełniane błędy i zagrożenia oraz znaleźć punkty, w których może nastąpić nowy początek.
O autorze:
Timothy Garton Ash – brytyjski historyk i eseista. Profesor studiów europejskich w St Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz członek rzeczywisty Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda. Jest autorem książek m.in. „Polska rewolucja: Solidarność", autobiograficznej książki „Teczka. Historia osobista" o odkryciu teczki na własny temat sporządzonej przez enerdowską Stasi; a także „Wiosna obywateli. Rewolucja 1989 widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze", uzupełnionej o nowy rozdział na temat 30 lat polskiej transformacji ustrojowej.
Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza, TOK FM, Przegląd Polityczny, OKO.press
„Kultura Liberalna" to środowisko intelektualne, think tank i organizacja pozarządowa, skupione wokół polityczno-kulturalnego tygodnika internetowego. Pismo ukazuje się od 2009 roku pod adresem www.kulturaliberalna.pl.
Celem „Kultury Liberalnej" jest edukacja obywatelska, wzmacnianie demokracji w Polsce, rozwijanie polskiej myśli liberalnej – w tym wykroczenie poza wąskie, ekonomiczne rozumienie liberalizmu – a także udział w międzynarodowych debatach intelektualnych. Kolejne wydania tygodnika ukazują się w każdy wtorek.