Magiczne światy. Wystawa malarstwa Jacka Yerki

Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jacka Yerki, sytuują go w wąskim gronie najdroższych polskich malarzy spośród artystów żyjących. 5 lipca w galerii Agry zostanie otwarta niekomercyjna wystawa malarstwa Yerki - pierwsza tak duża ekspozycja jego dzieł i niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć kilkadziesiąt obrazów jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu magicznego.

Dzieła Yerki, wymagające od autora ogromnego nakładu pracy, powstające przez długie miesiące, od wielu już lat trafiały prosto z pracowni artysty do prywatnych zbiorów lub na aukcje - wszystkie są zatem rozproszone w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Jedyną więc możliwością, aby obejrzeć choć niektóre z nich, bywają wystawy przedaukcyjne:

"Pominąwszy skromną obecność na kilku wystawach polskich surrealistów, nie udaje mi się skompletować rozsądnego zestawu obrazów, aby je publicznie pokazać. Chociaż maluję bez przerwy, obrazy zasilają wyłącznie prywatne kolekcje w Polsce i za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych" - mówi artysta.

Kręgi zainteresowanych twórczością Yerki kolekcjonerów, a także rzesze jego sympatyków od wielu lat systematycznie rosły i w ostatnim czasie mocno się powiększyły. Stąd też powstała idea wystawy. Nie była ona prosta w realizacji:

"Właścicielom nie było łatwo, choć na krótki okres, rozstać się ze swoimi obrazami. Od nas z kolei sporych nakładów pracy i środków wymagało stworzenie bezpiecznej, komfortowej i inspirującej przestrzeni do spotkania naszych widzów z malarstwem Mistrza" - mówi Konrad Szukalski z Agra-Art.

W galerii Agry zaprezentujemy kilkadziesiąt płócien Yerki, powstałych w latach 1980-2022:

"Będą wśród nich m.in.: jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac artysty - Bibliotama, słynne Złotoujście sprzedane w październiku 2021 roku na aukcji Agry za rekordową sumę 984 000 zł, a także imponujących rozmiarów tryptyk Drzewko poziomkowe" - wylicza Jolanta Krasuska, kuratorka wystawy.

Jacek Yerka, BibliotamaJacek Yerka, Bibliotama mat. org.

Wstęp do galerii Agry jest wolny. Wystawa będzie trwała do 3 września. W czasie jej trwania planowane są wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkania z artystą.

Jacek Yerka, SenJacek Yerka, Sen mat. org.

Informacja o artyście:

Jacek Yerka (ur. 1952 w Toruniu) - ukończył w 1976 pracownię grafiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jeszcze w czasie studiów z wielkim powodzeniem zaczął projektować plakaty; w latach 1974-80 zdobył aż kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. w Londynie, Bagdadzie, Barcelonie, Mediolanie, a także na Biennale Plakatu w Lahti i Warszawie.

Po wystawie w Galerii Grażyny Hase w 1980 roku, Yerka postanowił całkowicie poświęcić się malarstwu. Kolejne wystawy indywidualne artysty odbyły się: w roku 1981 - znów w Galerii Grażyny Hase, w następnym roku w Hella Nebelung Galerie w Düsseldorfie oraz w 1990 w Galerii Sztuki Alicji i Bożeny Wahl. W latach 90. twórczość Yerki została zauważona w Stanach Zjednoczonych, zaś artysta podjął współpracę z Morpheus Gallery w Beverly Hills. W roku 1994 galeria wydała album jego malarstwa zatytułowany "The Fantastic Art of Jacek Yerka", a także publikację "Mind Fields". Ta ostatnia zawiera reprodukcje obrazów oraz 30 opowiadań, jakie znany autor fantasy, Harlan Ellison, napisał pod wpływem malarstwa Yerki. W latach 1998 oraz 2016 artysta brał udział w produkcjach hollywoodzkich jako projektant i scenograf. W roku 2009 koncern Invidia zorganizował światowy konkurs dla grafików komputerowych na najlepszą interpretację pracy Jacka Yerki przy pomocy technik cyfrowych.

Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Albrecht Dürer, Hieronim Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, Yerka wykreował swój surrealny świat. Jego twórczość jest szczególnie podziwiana przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach; w roku 1995 na World Fantasy Convention artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty.

Jacek Yerka, Przyjemności SmokaJacek Yerka, Przyjemności Smoka mat. org.

Kuratorzy: Jolanta Krasuska, Konrad Szukalski

Czas trwania wystawy: od 5 lipca do 3 września, w godzinach pracy Domu Aukcyjnego

Miejsce wystawy: Agra-Art Dom Aukcyjny, Warszawa, ul. Wilcza 70

Dzień wernisażowy: 5 lipca od godz. 11. Zapraszamy na kieliszek prosecco. W godzinach 17-19 będzie możliwość spotkania Artysty.

Wstęp: wolny

Ograniczenia: w przestrzeniach ekspozycyjnych może przebywać jednocześnie do 30 osób. Prosimy o pozostawianie parasoli, dużych toreb itp. na dole przy recepcji.

Jacek Yerka, JacuzziJacek Yerka, Jacuzzi mat. org.

DOSTĘP PREMIUM