"Antropolodzy w podróży" - cykl wykładów online

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od września 2022 roku rusza z nowym cyklem wykładów online. Dlaczego antropologowie zaczęli interesować się turystyką? Co ciekawego zobaczyli w tym zjawisku? Komu mogą przydać się ich badania? Czy polecimy kiedyś w kosmos? Jakie skarby można znaleźć na mongolskim bazarze? Dlaczego warto zgubić we własnej okolicy? O podróżowaniu z perspektywy antropologicznej opowiedzą zaproszeni badacze tej dziedziny, też podróżnicy.

„Antropolodzy w podróży" to cykl wykładów, które pozwolą poznać kulisy analizy jednej z najbardziej kształcących sfer ludzkiego życia – podróży właśnie. Zaplanowano dziewięć spotkań online, podczas których antropologowie, na co dzień zajmujący się badaniem zjawiska podróżowania, stawiają sobie różne pytania, nierzadko natury historycznej czy filozoficznej. Dzięki temu opowieści o podróżowaniu – zajęciu nikomu nieobcemu, nabiorą innego wymiaru i pozwolą na nie spojrzeć w nieoczywisty sposób.

Otwierając w grudniu 2021 roku wystawę „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach" Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie rozpoczęło swoistą wędrówkę. Wystawa poświęcona jest różnym aspektom podróżowania. Jej przekaz został dostosowany do odbiorców młodszych, jednak również z uwzględnieniem potrzeb osób dorosłych. Kierując się tym razem potrzebami drugiej z tych grup, muzeum stworzyło cykl wykładów online „Antropolodzy w podróży". W trakcie dziewięciu spotkań zaproszeni antropologowie nawiążą do pytań i kwestii podnoszonych na wystawie. Tym razem jednak w sposób wzbogacony o głębszą refleksję.

Podczas wykładów online będzie można posłuchać o historii samej turystyki, ale również o historii jej badania, przyjrzeć się motywacjom, które pchają ludzi w najodleglejsze krańce świata. Autorzy wykładów rozważą relacje z napotkanymi w podróżach osobami, które nierzadko są trudne, ale zawsze wzbogacające. Przeanalizują również otoczenie naturalne wędrówki, które może od razu kojarzyć się z lasami, morzami, łąkami czy deltami rzek. Ale już niedługo podróże coraz częściej będą odbywać się w kosmicznej pustce. Jak to wpłynie na przyszłych wędrowców? Jak zmieni się sam akt podróżowania? Zanim do tego dojdzie, musimy zadowolić się naszymi przyziemnymi podróżami. Również tymi mniej oczywistymi – wędrówką odbywaną poprzez strony książki czy poznawaniem własnej okolicy. Ostatecznie – trwałą zmianą miejsca zamieszkania. Wędrówka może być wreszcie nie tylko przyjemnością, ale również koniecznością.

Można powiedzieć, że „Antropolodzy w podróży" to kilka wycieczek bez programu. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na nowy cykl – pierwsze spotkanie 07.09.2022 online na platformie Zoom.

Zasady udziału:

Spotkania odbywają się online na platformie Zoom. Dostęp do poszczególnych wykładów (w formie karnetu na wszystkie spotkania) po opłaceniu uczestnictwa (50 zł). Do 14.08 karnet na wszystkie części intelektualnej wyprawy dostępny jest z rabatem 20%.

Więcej informacji: https://bit.ly/AntropolodzyWPodrozy

Wydarzenie FB: https://bit.ly/AntropolodzyWPodrozy_WydarzenieFB

Zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl

Harmonogram wykładów:

Spotkanie 1.

07.09.2022

prof. dr hab. Anna Wieczorkiewicz

Historia i rozwój turystyki od XIX wieku

Dlaczego antropologowie zaczęli interesować się turystyką? Co ciekawego zobaczyli w tym zjawisku? Komu mogą przydać się ich badania? Jak się je przeprowadza? Jak się ma antropologiczne spojrzenie na turystę od tego, którym dawniejsi badacze obdarzali przedstawicieli tak zwanych „innych kultur"? Czym różni się antropolog badający zjawiska turystyczne od tego, który jechał badać tubylców? A może sam staje się podobny do turysty?

Spotkanie 2.

21.09.2022

dr Tomasz Szerszeń

Turysta? Antropolog? Artysta? Nowoczesne doświadczenie podróży.

W pierwszej połowie XX wieku na spotkanie z Innym wyruszają w odległe rejony świata etnografowie, antropolodzy, pisarze, dziennikarze, artyści. Część z nich wyjeżdża jako zwykli turyści. Podróż staje się jednak doświadczeniem, które na dobre zanurza ich w refleksji na temat obcych kultur i międzykulturowego spotkania. Podczas wykładu przyjrzymy się kilku klasycznym dwudziestowiecznym podróżom o artystyczno-antropologicznym charakterze. Rozważymy w jaki sposób bycie turystą potrafi przenikać się z działaniem antropologa i artysty.

Spotkanie 3.

05.10.2022

dr hab. Karolina Buczkowska

Turysta wobec spotkań z innymi kulturami – o złych i dobrych relacjach

Podczas swoich wypraw turyści odbywają liczne spotkania z innymi kulturami. Interakcje te mogą odnosić się do ludzi, ale te zabytków, religii, języków, sztuki czy kulinariów. Mogą również mieć różny charakter: od pełnych dialogu i dobrych relacji, po odcinanie się murem. Podczas tego spotkania przeanalizujemy zarówno jedne, jak i drugie. Mowa będzie o różnych kontekstach tych spotkań – dotyczących autentyczności, szacunku czy overtourismu. Przyjrzymy się również ich społecznym konsekwencjom, odczuwanych tak przez turystów, jak i osoby miejscowe.

Spotkanie 4.

12.10.2022

dr hab. Sylwia Kulczyk

Na łonie natury - to znaczy gdzie?

Wszyscy lubimy przyrodę. W lesie czy na łące odzyskujemy upragniony spokój. Podróżujemy na krańce świata, aby cieszyć oczy lodowcami, wulkanami albo kolorowym ptactwem lasów równikowych. Jednak nie zawsze jest różowo: kichamy od pyłków, boimy się pająków, morze bywa za zimne, a góry – za strome. Co gorsza, w nieznanym terenie łatwo się zgubić. Relacje między turystyką a przyrodą to skomplikowany, i ciągle jeszcze nie do końca rozpoznany system zależności. Dlaczego przyroda ma dla nas znaczenie? Jak wypoczywać, żeby nie niszczyć świata natury?

Spotkanie 5.

19.10.2022

dr Anna Szołucha

Czy polecę kiedyś w kosmos?

Całkiem niedawno pierwsi ludzie opuścili Ziemię na pokładzie kosmicznych rakiet. Jednak przestrzeń pozaziemska fascynowała nas od wieków i nigdy nie satysfakcjonowało nas jedynie patrzenie na gwiazdy. Dlaczego chcemy podróżować w kosmosie? Dużo mówi się obecnie o nowej erze podróży kosmicznych. Budowane są nowe statki kosmiczne, które mają zabrać ludzi na Księżyc i Marsa. Latanie w kosmos ma się stać bardziej dostępne. Czy to oznacza, że my też będziemy mogli polecieć kiedyś w kosmos? Czego tak naprawdę szukamy w kosmosie i czy to znajdujemy?

Spotkanie 6.

09.11.2022

dr hab. Grażyna Gajewska, prof. UAM

Podróże w kosmos i spotkania z Innymi/Obcymi w literaturze oraz filmie SF

Związki antropologii z fantastyką naukową dostrzeżono już kilkadziesiąt lat temu. Na obu polach obecne są problemy kulturowych kontaktów i konfliktów. Prowadzi w obu przypadkach do dyskusji o kulturowym relatywizmie i spojrzeniu na rzeczywistość z różnych perspektyw. Problem przedstawiania Obcego, a także metod jego poznawania, istotny jest zarówno w badaniach antropologicznych, jak i fikcji literackiej oraz filmowej. W obu przestrzeniach zadajemy również pytania o to, co rozumiemy przez człowieczeństwo.

Spotkanie 7.

23.11.2022

dr hab. Jerzy Wasilewski, prof. UW

Etnolog w podróżach

Etnograficzne badania terenowe mają w sobie wiele z podróżowania. Zdarzają się w nich podobne przygody, odkrycia i zaskoczenia. Jakie skarby można znaleźć na mongolskim bazarze? Czy tokijska giełda rybna jest naprawdę japońska? Poznajmy podróżniczo-przygodowy wymiar badań

prowadzonych od pół wieku w Azji Centralnej i Wschodniej oraz na Syberii. Opowie o nich badacz, który na czas wyprawy opuszcza swój akademicki gabinet, by spotkać niezwykłych ludzi i wejść w posiadanie intrygujących przedmiotów.

Spotkanie 8.

07.12.2022

Olga Drenda

Dlaczego warto zgubić we własnej okolicy?

Oczywiście - nie dosłownie, bo przecież na pewno znajdziemy drogę do domu. Chodzi o to, żeby nauczyć się spoglądać na swoje osiedle, dzielnicę, ulicę, wieś nowymi oczami. Patrzeć uważniej, pójść trochę inną drogą, zamiast się spieszyć - trochę się zagapić. Dzięki temu każde miejsce, nawet to z pozoru najnudniejsze, staje się areną przygody. Jest taki przesąd: kiedy spojrzysz na jedną rzecz 999 razy, za tysięcznym wyda ci się, że widzisz ją pierwszy raz. Spróbujmy się tego nauczyć.

 ***

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Autonomiczną strukturą naszej instytucji jest poświęcone najmłodszym Muzeum dla Dzieci, w którym można wszystkiego dotknąć. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.

www.ethnomuseum.pl

DOSTĘP PREMIUM