3. Lubliner Festival - Festiwal Kultury Żydowskiej

9-14 sierpnia 2022 / Lublin

Miejsca wydarzeń: Centrum Kultury w Lublinie / Jeszywas Chachmej / Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim / Państwowe Muzeum na Majdanku / Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego / historyczne przestrzenie żydowskiego Lublina

9 sierpnia rusza trzecia edycja Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wydarzenie ponownie odbędzie się w przestrzeni społeczno-kulturalnej historycznego Lublina.

Lubliner Festival wypełnia pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej. Celem projektu jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.

Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, dzięki której już po raz trzeci otwieramy szeroko okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta. Pozwalamy zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina i nie tylko, stykając ich z kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół.

Przed nami 10 koncertów, które odbędą się w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie, Filharmonii Lubelskiej oraz w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego. Specjalnie z okazji przypadającego na ten rok 30-lecia partnerstwa Lublina i izraelskiego miasta Rishon LeZion, pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie w pełni Izraelowi. I tak, we wtorek 9 sierpnia, usłyszymy przyjeżdżającą specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela – Olgę Mieleszczuk, która swoim recitalem „Z Rishon LeZion do Lublina" oficjalnie otworzy 3. Lubliner Festival. Ponadto na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller, Monika Chrząstowska oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura), Klezmafour, Propabanda, Berberys.

Finałowym koncertem 3. Lubliner Festivalu będzie „Tango mych marzeń i snów", w którym wystąpią Anna Dereszowska, Ania Karwan, Kuba Badach, Kaja Mianowana, Lala Czaplicka, Anna Głogowska i Rafał Maserak – we wspólnym projekcie z grupą Gang Tango pod kierunkiem Sebastiana Wypycha.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie wystaw oraz wydarzeń edukacyjnych. W ciągu sześciu dni odbędą się m.in. warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty klezmerskie, plastyczne i cieszący się dużym zainteresowaniem w roku ubiegłym – kurs samoobrony dla kobiet. Ponadto przygotowaliśmy spacery po starym cmentarzu żydowskim, wycieczki melexem dla seniorów oraz zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku i Jesziwy Mędrców Lublina.

Podczas tegorocznego Festiwalu nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem „Oj letily dyki gusy" w wykonaniu Roxany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim.

https://www.lublinerfestival.pl/

https://www.facebook.com/lublinerfestival

Lubliner FestivalLubliner Festival mat. org.

DOSTĘP PREMIUM