OPOWIADANIA 2022 - literacki festiwal na wrocławskich wyspach

W tym roku OPOWIADANIA wydarzą się w dwóch autorskich księgarniach i na dwóch ikonicznych wyspach. W programie widowiska literackie "Nigdy więcej, zawsze mniej" i "Łatwe kłamstwo błyskawiczne", słuchowisko na żywo "Franz i jego cień", noce z literaturą czeską i żydowską, prezentacja opowieści chasydzkich z udziałem tłumaczy, czytanie flash fiction, dyskusje o piętnie humoru i pracy pisarza hybrydowego, muzyka na żywo, wystawa w galerii Szewska i ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze opowiadanie roku.

Finałowe wydarzenia 18. Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA zaplanowano na wrocławskich wyspach Słodowej i Piaskowej w pierwszy piątek i drugą sobotę października (7–8.10). Wcześniej (5–6.10) festiwal odwiedzi księgarnie w dzielnicy czterech świątyń (Cocofli, Włodkowica 9) i we wrocławskim Rynku (Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2). Wstępem do festiwalu są dwie noce opowiadań, żydowska i czeska, podczas których wysłuchamy opowiadań wybranych przez Urszulę Rybicką i Annę Wanik oraz m.in. dyskusji „Praca hybrydy" z udziałem Wita Szostaka i Anny Nasiłowskiej, którą poprowadzą Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski.

W piątek festiwal przenosi się na Wyspę Słodową do Concordia Design Wrocław, gdzie zobaczymy między innymi widowisko „Łatwe kłamstwo błyskawiczne" w reż. Martyny Majewskiej. Poszczególne fragmenty partytury w formule flash fiction piszą m.in. Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, Marta Syrwid, Magdalena Drab, Natalia Malek czy Cezary Ciszak. Udział wezmą także m.in. Victor Ficnerski, Kamil Kawalec, Jakub Sęczyk, Hanna Janczak, Anna Adamowicz, Alicja Regiewicz i Sonia Nowacka. W Concordii zaplanowano także spotkanie z austriackim prozaikiem i artystą interdyscyplinarnym Paulem Divjakiem oraz prowadzoną przez Agnieszkę Wolny-Hamkało rozmowę „Humor. Mrok i blask" z udziałem Mateusza Górniaka, Emilii Konwerskiej i Krzysztofa Pietrali.

Na finał tegorocznej 18. edycji festiwal przenosi się do Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego (UWr), która mieści się w budynku, który był kiedyś klasztorem, potem więzieniem dla jeńców wojennych, szpitalem, biblioteką, główną kwaterą hitlerowskich obrońców Festung Breslau i znów biblioteką, a teraz działa tu prężnie placówka naukowa zajmująca się kulturą żydowską. Opowiedziana przez prof. Marcina Wodzińskiego historia tego miejsca stanie się inspiracją literackiej prezentacji „Nigdy więcej, zawsze mniej" w reż. Marzeny Sadochy z udziałem Wita Szostaka, Barbary Klickiej, Patryka Kosendy, Krzysztofa Pietrali i Emilii Konwerskiej. Również na judaistyce zobaczymy słuchowisko na żywo „Franz i jego cień" w reż. Katarzyny Dudzic, z udziałem prof. Łukasza Musiała i Łukasza Wójcika i wysłuchamy basowych brzmień Małgorzaty Tekiel / Tekli. Ważnym punktem programu będzie zaprezentowana przez tłumaczy sekwencja „opowieści chasydzkich" ze wstępem prof. Marcina Wodzińskiego. Finał festiwalu to także ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze opowiadanie roku, na który w tym roku wpłynęło ponad 300 prac. Kuratorem (jurorem) konkursu jest w tym roku wrocławski krytyk i historyk literatury dr Jakub Skurtys. Hasło konkursu w 2022 roku brzmi: „A teraz defiluj".

Do tegorocznego konkursu pod hasłem „A teraz defiluj!" zakwalifikowaliśmy trzysta dwanaście opowiadań. Kurator konkursu Jakub Skurtys wybrał dziesiątkę nominowanych do wynoszącej trzy tysiące złotych nagrody głównej. Zwyciężczynię/zwycięzcę poznamy podczas finału 18. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

 Nominowani otrzymują wyróżnienia w wysokości trzystu złotych, nagrody książkowe i zaproszenie na bezpłatne warsztaty twórczego pisania, które podczas festiwalu poprowadzi kurator konkursu Jakub Skurtys. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie na czas trwania warsztatów.

Gratulujemy nominowanym, którymi są:

  • Artur Pacuła (zgłoszenie nr 30 „Jak mam do Ciebie mówić")
  • Bartek Zdunek (zgłoszenie nr 61 „Anna Nikołajewa nie defiluj")
  • Ewa Nowakowska (zgłoszenie nr 66 „Dusza w studni")
  • Łukasz Kosik (zgłoszenie nr 152 bez tytułu)
  • Justyna Hankus (zgłoszenie nr 165 „Martwy ciąg")
  • Bogdan Nowicki (zgłoszenie nr 176 „Wniebowzięty")
  • Tomasz Konatkowski (zgłoszenie nr 246 „Parada")
  • Katarzyna Latek (zgłoszenie nr 271 „Mrówki")
  • Marek Maraszek (zgłoszenie nr 305 „Podczas gdy Ernest Nemeczek podziwia Feriego Acza, stojący na szczycie wzgórza Feri Acz prosi Ernesta Nemeczka, by ten się nie bał")
  • Adam Michalik (zgłoszenie nr 313 „Pogrzeb")

www.opowiadania.org/konkurs

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Aktywnej Komunikacji.

Nagrody książkowe ufundowały wydawnictwa: Kontent, Officyna, Powergraph, W.A.B, Warstwy.

Festiwal Opowiadania 2022 - nominacjeFestiwal Opowiadania 2022 - nominacje materiał partnera

Zadanie „Festiwal Opowiadania – edycja osiemnasta" jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław.

Szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany już niebawem na www.opowidania.org

***

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania jest Towarzystwo Aktywnej Komunikacji.

Zadanie „Festiwal Opowiadania – edycja osiemnasta" jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław.

Zadanie „Noce Opowiadań we Wrocławiu" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM