17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Tkanina od dekad używana jest przez artystów - na równi z malarstwem, rzeźbą czy grafiką - jako ważne narzędzie służące do komunikowania istotnych prawd dotyczących otaczającego nas świata. Praca z tkaniną daje niemal nieograniczone możliwości. Poprzez różnorodność faktur i jej plastyczność, pozwala na swobodne formowanie. Wymaga jednocześnie od artysty wyciszenia, kontemplacji i osobistego kontaktu z tworzywem.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny, odbywające się niemal od 50 lat, jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń, ściągających do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. To jednocześnie przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 3 lata. W tym roku przypada jego 17 edycja.

Na wystawie, która otwiera się 8 października 2022, zaprezentowanych zostanie 56 prac wyłonionych przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. Tego dnia wyłonieni zostaną również laureaci tegorocznej edycji.

Otwarta formuła konkursu oraz wskazanie tematu przewodniego, którym jest „Stan splątany", pozostawiały twórcom szerokie pole do interpretacji i własnych poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny. Zakwalifikowane do wystawy prace odznaczają się dużą różnorodnością, zarówno jeśli chodzi o warstwę formalną, jak i znaczeniową. Są wśród nich dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania z tkaniną. Wystawa stanowić będzie przegląd różnych warsztatów i technik, ukazując tym samym bogactwo użytych przez artystów materiałów oraz odmienne punkty widzenia wynikające z różnic geograficznych i kulturowych.

Pomimo różnic wszystkie prace łączy element wspólny – poruszane przez artystów wątki skupiają się wokół problemów współczesności, które dotykają nas wszystkich niezależnie od pochodzenia, płci czy pozycji społecznej. Pod tym względem Triennale od zawsze stanowi forum wymiany myśli i doświadczeń, nie tylko w obszarze artystycznych praktyk, ale także w kwestii postrzegania rzeczywistości.

Wśród obiektów, które zostaną pokazane na wystawie szczególnie mocno wybrzmiały zagadnienia związane z poczuciem zagrożenia wywołanym pandemią, wojną czy zmianami klimatycznymi i wiążącą się z tym potrzebą bezpieczeństwa, budowania więzi oraz poszukiwania własnej tożsamości.

Duża część prac nawiązuje do zagadnienia pamięci, ukazując upływ czasu oraz odwołując się do przeszłości związanej z osobistymi czy rodzinnymi wspomnieniami.

Artyści tegorocznej edycji równie często podejmują temat kondycji współczesnego człowieka i jego zależności zarówno od innych ludzi, jak i zjawisk, które pozornie go nie dotyczą. Najdobitniej pokazały to wydarzenia ostatnich miesięcy, pandemia czy wojna w Ukrainie.

W odniesieniu do bieżącej sytuacji na świecie hasło przewodnie 17 MTT „Stan splątany" nabiera wyjątkowo aktualnego znaczenia.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, 17 MTT towarzyszyć będą inne prezentacje tkaniny artystycznej. Wydarzeniem od lat związanym z Triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem „Zmęczenie materiału", której kuratorem jest Jakub Gawkowski, zaprezentuje około 30 prac 19 artystów.

W ramach 17 MTT odbędzie się także 4 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą będzie można oglądać w przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym.

Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2022

8.10.22-15.04.23

Kuratorka: Marta Kowalewska

Produkcja: Aleksandra Kmiecik

Współpraca: Przemysław Purtak

Projekt ekspozycji: Centrala

Projekt identyfikacji, oprawa graficzna wystawy: Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Projekt medalu: Malwina Konopacka

Lokalizacja: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Patronaty:

Honorowy Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Łodzi

Partnerzy:

Instytut Adama Mickiewicza

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych 2022

Patroni Medialni:

Contemporary Lynx, SZUM, Radio TOK FM, TVP Kultura

Sponsor: Monnari

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 358 505 PLN netto. Całkowita wartość zadania: 602 042 PLN netto

Znamy laureatów 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny!

Jury poddało pod obrady 54 prace zaprezentowane na wystawie. Prace rozpatrywane były pod kątem formalnym, merytorycznym oraz pod kątem odwołania się do hasła przewodniego, którym jest „Stan splątany".

Złoty medal:

Moumita Basak (Indie), Bez tytułu, 2021.

Srebrny medal:

Zhanna Petrenko (Ukraina), Całun niepewności, 2021.

Brązowy medal:

Katja Felle (Słowenia), Stop-Szyj-Reset, 2021.

Złoty medalZłoty medal mat. org.

Srebrny medalSrebrny medal mat. org.

Brązowy medalBrązowy medal mat. org.

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny materiał partnera

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM