Maraton Pisania Listów 2022 - napisz list, zmień życie

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Amnesty International co roku - w okolicach przypadającego na 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka - mobilizuje miliony ludzi na całym świecie, żeby upomnieć się o kilka konkretnych osób, których prawa są łamane i odmienić ich los. Akcja polega na wysyłaniu listów do decydentów, którzy mają realny wpływ na sytuację więźniów sumienia oraz wyrazów wsparcia i solidarności do nich samych i ich bliskich. W tym roku Maraton odbędzie się między 28 listopada a 11 grudnia, a wydarzenia centralne - 10 grudnia w przestrzeniach Teatru Dramatycznego i Cafe Kulturalna w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest wolność do pokojowych zgromadzeń.

Maraton Pisania Listów w pigułce

Maraton Pisania Listów to największa na świecie kampania na rzecz praw człowieka, która w przeciągu 20 lat pomogła ponad stu osobom. To moment w roku, w którym setki tysięcy ludzi na całym świecie jednoczy się i pisze listy, żeby zmienić los konkretnych ludzi – więzionych, nękanych, prześladowanych, bo ośmielili się działać w słusznej sprawie.

Początki Maratonu sięgają 2001 roku, kiedy niewielka grupa aktywistów i aktywistek z Warszawy przez 24 godziny pisała listy do władz, protestując przeciwko łamaniu praw człowieka. Zupełnie nie spodziewali się, że ich pomysł w kolejnych latach zmieni życie tak wielu osób na całym świecie. 2326 napisanych wówczas przez nich listów dało początek akcji, która z każdym kolejnym rokiem angażuje coraz szersze grona odbiorców i odbiorczyń na całym świecie. Dziś w ramach Maratonu listy do jego bohaterów, bohaterek i ich bliskich oraz listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na ich los, powstają w Japonii i Malezji, Mongolii i Nepalu, w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej. W 2021 roku napisano ponad 4,5 miliona listów, e-maili, SMS-ów, twittów.

Co roku Maraton poświęcony jest około dziesięciu osobom z różnych zakątków świata, których prawa są łamane i które potrzebują wsparcia. W ramach Maratonu organizowane są rozmaite wydarzenia, a ludzie z całej Polski i całego świata wspólnie lub indywidualne piszą listy i podpisują petycje do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów i bohaterek Maratonu oraz wysyłają wyrazy solidarności dla nich samych i ich bliskich.  

W wydarzenia maratonowe włączają się w grupy ochotników i ochotniczek, szkoły, uczelnie, kawiarnie, biblioteki, firmy i osoby prywatne. Amnesty International organizuje także wydarzenie centralne – w tym roku odbędzie się ono 10 grudnia w godz. 12:00-20:00 w przestrzeniach Teatru Dramatycznego i Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Słowa zmieniają życie, czyli o sukcesach Maratonu

Słowa mają moc – szczególnie, gdy przybiorą formę setek tysięcy wiadomości spływających z całego świata w obronie jednego człowieka. Poeta uwięziony w Mjanmie, pracownik NGO aresztowany w Burundi, więziona obrończyni praw kobiet z Arabii Saudyjskiej, uczestnicy marszów równości aresztowani w Turcji, pozbawiony wolności obrońca środowiska z Gwatemali, 16-latek skazany na śmierć w Nigerii. Wszyscy doświadczyli niesprawiedliwości i wszyscy są już na wolności – Maraton Pisania Listów zmienił życie ponad setki takich osób, jak oni. Więźniowie sumienia są zwalniani, niesłusznie skazani doczekują się sprawiedliwości, złe prawo jest zmieniane. Czasem zmiana oznacza wyjście z więzienia, czasem odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, czasem krok w walce o sprawiedliwość. Niekiedy zmianę zmierzyć można czasem skrócenia wyroku, a niekiedy wymyka się miarom.

Jani Silva z Kolumbii, która niezłomnie sprzeciwia się zanieczyszczaniu środowiska i łamaniu praw człowieka, była śledzona i zastraszana, grożono jej śmiercią. Po kampanii Maratonu Pisania Listów 2020 Jani stwierdziła: „Jestem ogromnie wdzięczna za te listy. Z całego serca dziękuję. Ta kampania utrzymała mnie przy życiu: powstrzymała ich [Jani otrzymywała groźby śmierci] przed zabiciem mnie, bo wiedzieli, że jesteście".

W czyich sprawach organizowany jest Maraton Pisania Listów 2022?

W tym roku Maraton Pisania Listów upomina się m.in. o Joanah, Cecillię i Netsai z Zimbabwe, które po pokojowym proteście zostały uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i okrutnie poniżone, a teraz grozi im więzienie, o Vahida z Iranu, który wraz z braćmi został aresztowany po pokojowych protestach, był torturowany i od 2020 roku przebywa w izolatce, o Chow Hang-tung, młodą prawniczkę z Hongkongu uwięzioną za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen oraz innych bohaterów i bohaterki.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Maratonu Pisania Listów jest wolność do pokojowych zgromadzeń. Celem akcji jest wsparcie osób, które są atakowane z powodu ich pokojowego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka. Wszystkie dziesięć historii bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu wiąże się z prawem do pokojowych protestów, wolnością zgromadzeń i swobodą wypowiedzi. Bohaterowie i bohaterki Maratonu korzystali z tych praw, by walczyć o ochronę środowiska naturalnego, prawa kobiet, osób transpłciowych i inne prawa człowieka.

Bohaterki i bohaterowie Maratonu Pisania Listów 2022:

Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri (Zimbabwe) – liderki antyrządowego protestu uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i uwięzione za protesty

Vahid Afkari (Iran) – torturowany i więziony za pokojowe protestowanie, od 2020 roku w izolatce

Chow Hang-tung (Hongkong) – młoda prawniczka uwięziona za upamiętnienie masakry na placu Tiananmen

Aleksandra Skoczylenko (Rosja) – artystka pozbawiona wolności za sprzeciw wobec inwazji Rosji na Ukrainę

Nasser Zefzafi (Maroko) – skazany na 20 lat więzienia za pokojowe domaganie się zmian

Shanewaz Chowdhury (Bangladesz) – obrońca środowiska zagrożony karą do 10 lat więzienia za wpis na Facebooku

Luis Manuel Otero Alcántara (Kuba) – artysta uwięziony za obronę wolności słowa

Zineb Redouane (Francja) – 80-latka zabita przez granat z gazem łzawiącym

Yren Rotela i Mariana Sepúlveda (Paragwaj) – transpłciowe kobiety protestujące przeciw dyskryminacji i nierównościom

Dorgelesse Nguessan (Kamerun) – samotna matka uwięziona za udział w swojej pierwszej w życiu demonstracji

Jak można się włączyć?

Maraton Pisania Listów oferuje różnorakie możliwości uczestnictwa:

– pisanie listów: indywidualnie lub podczas wydarzenia

Listy można pisać indywidualnie lub dołączyć do jednego z wydarzeń otwartych, by wspólnie z innymi pisać listy w przestrzeniach kawiarni czy bibliotek. Wzory listów, podpowiedzi, adresy do wysyłki oraz listę wydarzeń, do których można dołączyć znajdują się na oficjalnej stronie Maratonu Pisania Listów.

Amnesty International organizuje wydarzenie wspólnego pisania listów w sobotę 10 grudnia w przestrzeniach Teatru Dramatycznego i Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki. Pełny harmonogram wydarzenia, w tym wydarzenia towarzyszące, dostępny wkrótce na stronie Maratonu.

– podpisywanie petycji

W sprawie każdej z bohaterek i każdego z bohaterów Amnesty International zbiera także podpisy pod petycjami, które zostaną dostarczone odpowiednim władzom. Petycje można podpisać online na oficjalnej stronie Maratonu.

– wsparcie finansowe

Maraton można wesprzeć finansowo poprzez kupno symbolicznego znaczka. Wsparcie finansowe posłuży do wysłania wszystkich listów oraz dalszej działalności statutowej Amnesty International: pracy na rzecz praw człowieka.

– organizacja własnego wydarzenia

Zgodnie z założeniem akcji, każdy może zorganizować swój własny maraton: zebrać swoich przyjaciół, zachęcić nieznajomych i zaprosić ich do wspólnego pisania listów. Amnesty International w „Podręczniku organizatora_organizatorki" podpowiada, jak zorganizować wydarzenie, jak je wypromować i zebrać fundusze na znaczki. Więcej informacji na stronie Maratonu.

https://maraton.amnesty.org.pl/

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM