Bomba atomowa XXI wieku - dezinformacja

Wybitni eksperci, praktycy, badacze, ludzie mediów, specjaliści z obszaru przeciwdziałania manipulacji spotkają się w Rzeszowie, aby zdiagnozować i wypracować narzędzia obrony przed dezinformacją, fake newsami i manipulacją w sferze komunikacji społecznej.

Czy do Brexitu doszło w wyniku manipulacji obcych wywiadów? Czy Donald Trump wygrał wybory dzięki mikrotargetowaniu w wykonaniu Cambidge Analytica? Jakie niejawne działania są prowadzone w social mediach, gdy w grę wchodzi marketing polityczny na polskim gruncie? Czym to grozi zwykłemu człowiekowi?

O tym i wielu innych zagrożeniach współczesności będzie można dowiedzieć się podczas Konferencji Media Info w Rzeszowie. 19 stycznia na Uniwersytecie Rzeszowskim, badacze, praktycy i specjaliści, a także samorządowcy z całej Polski spotkają się, aby rozmawiać, ale też wypracowywać narzędzia obronne przed niebezpiecznymi działaniami w mediach, sieci, komunikacji.

„Nie każdy z nas ma świadomość, na jaką skalę stosowana jest dezinformacja, manipulacja i fake news w sieci. I nie chodzi o zwykłe, nieprawdziwe czy głupie wpisy na FB, ale o zaplanowane i realizowane na wielką skalę i za ogromne pieniądze strategie komunikacyjne, oparte o fałszywe informacje i dane. Chodzi o wpływy, władzę, pieniądze, rozgrywki służb wywiadowczych itp. – mówi dr Zbigniew Chmielewski z Instytutu Badań Społecznych i Mediów, organizator Konferencji.

dr Zbigniew Chmielewski z Instytutu Badań Społecznych i Mediówdr Zbigniew Chmielewski z Instytutu Badań Społecznych i Mediów Oksymoron, materiał partnera

Zagrożenie to dotyka wbrew pozorom każdego z nas. Czy możemy się przed tym ustrzec? Jak to zrobić? Czy można karać za kłamstwo w internecie? Jak się ma do tego wolność słowa, wolność mediów? To są wyzwania, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo – dodaje Marek Poręba, Przewodniczący Instytutu. Dlatego tworzymy w Rzeszowie, pierwszy w Polsce HUB fact checkingowy.

Marek Poręba, Przewodniczący Instytutu Badań Społecznych i MediówMarek Poręba, Przewodniczący Instytutu Badań Społecznych i Mediów Oksymoron, Materiał partnera

Mimo że kłamstwo, plotka, manipulowanie innymi są stare jak ludzkość, to jednak we współczesnym społeczeństwie nabrały znaczenia i siły oddziaływania, z jaką dotąd nie mieliśmy do czynienia. Globalne komunikowanie, internet i media społecznościowe spowodowały, że skutki tych starych jak świat narzędzi wpływania na innych stały się groźne na niespotykaną dotąd skalę. Posądzanie kogoś o rzeczy, których się nie dopuścił, dawniej co najwyżej psuło reputację wśród znajomych. Obecnie w ciągu sekund może dotrzeć do niemal całego świata. Pomyślmy, co to oznacza np. podczas kampanii wyborczej. Jeśli do tego dodamy dostęp do niewiarygodnie szczegółowych danych o wszystkich, którzy korzystają z internetu, to recepta na manipulację świadomością ludzką w skali świata jest gotowa.

Czy zjawiska te dotyczą tylko wielkiego świata i dużej polityki? Czy dezinformacja wykorzystywana w takich globalnych procesach jak Brexit, czy wybory w USA nie zawita wkrótce pod polskie strzechy? A może już tam jest, tylko jeszcze o tym nie wiemy?

O tym i innych wyzwaniach, o manipulacji i obroną przed nią będą dyskutować uczestnicy Konferencji Media Info 2023 w Rzeszowie.

Konferencja Media Info 2023 Rzeszów, 19.01.2023, Uniwersytet Rzeszowski

Wstęp wolny – obowiązuje wcześniejsza rejestracja: mediainfo.oksymoron.org.pl

Organizator: OKSYMORON Instytut Badań Społecznych i Mediów

Partnerzy Konferencji: Rzeszów — stolica innowacji, Uniwersytet Rzeszowski

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM