Startuje Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ - oceń swoją szkołę!
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ staje się co roku drogowskazem dla młodych ludzi, którzy chcą wybierać otwartą i bezpieczną szkołę. Ranking powstaje na bazie ocen młodych ludzi. Udział w badaniu może wziąć każdy uczeń i każda uczennica. W tym roku jednak cały projekt nabrał nowej formuły. Ranking jednocześnie wskaże najbardziej równościowe szkoły, ale też pomoże tym, którzy chcą taką placówkę budować. Dlatego startuje pod hasłem „Bezpieczna Szkoła".
„Ranking nie jest tylko o ocenianiu, ale i wspieraniu." – Mówi Martyna Kozdra, koordynatorka merytoryczna projektu. – „W tym roku uruchomiliśmy program „Inkluzywna Szkoła", który pomoże każdej chętnej szkole spełnić kryteria i dostać się do Rankingu. Młodzi ludzie mogą się do nas zgłaszać po pomoc. Działa z nami zespół 16 osób w regionach, więc będziemy obecni i obecne w każdej części Polski."
Organizatorzy zapowiadają także zmianę kryteriów. Do tradycyjnych pytań o samopoczucie młodzieży LGBTQ+, możliwe przejawy dyskryminacji czy działania szkoły dołączone zostaną pytania o zdrowie psychiczne młodzieży. Ich zadaniem jest poznanie kontekstu, w jakim funkcjonują młodzi ludzie w szkołach.
Do akcji „Bezpieczna Szkoła" dołączają zarówno młodzi ludzie, nauczyciele i nauczycielki jak i rodzice. Nazwa wzięła się z przyznanych zeszłorocznych nagród. Pod hasłem „Bezpieczna Szkoła" podpisało się także 12 samorządów, które objęły projekt patronatami. Są to m.in. województwo lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, miasto Świdnica, Łódź, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Wrocław. Projektowi patronuje także Komisja Europejska w Polsce.
„- Jako uczeń szkoły średniej i młody aktywista mogę stwierdzić że projekty takie jak Ranking Szkół przyjazny osobą LGBTQ+ jest w aktualnych czasach bardzo potrzebny. W ciągu ostatnich lat rośnie liczba samobójstw wśród młodzieży LGBTQ co udowadnia że nie każdy w szkole może czuć się po prostu bezpiecznie. Sądzę że Ranking jest potrzebny dla uczniów jak i dla nauczycieli w celu przede wszystkim edukacji i realnej zmiany. Wierzę, że dzięki Rankinguowimoże być lepiej w szkołach i wszystkich placówkach oświatowych, a osoby LGBTQ+ i nie tylko będą mogły się czuć bezpiecznie." – Mówi Marcel Długoszewski, uczeń technikum i koordynator Rankingu w woj. śląskim.
„- Jestem mamą czwórki dzieci. Za każdym razem, kiedy stawaliśmy przed wyborem szkoły średniej, staraliśmy się kierować talentami i zainteresowaniami dziecka, ale myśleliśmy też o tym, jak młoda osoba będzie czuła się w nowym miejscu. Z czasem dzięki Rankingowi zyskaliśmy jasny obraz - szkoła przyjazna dla osób ze społeczności LGBTQ+, rozumie też lepiej osoby neuroróżnorodne np.: z dysleksją, dysgrafią, ADHD, ADD. W takiej szkole lepiej będą czuć się osoby z wszelkich mniejszości, a te z grup dominujących będą uczyć się empatii, wyrozumiałości i docenienia różnorodności. W przypadku moich dzieci świetnie to zadziałało." – mówi Ewa Ulicz, mama wspierająca akcję.
Gdzie ocenić szkołę?
Wystarczy kliknąć na wybraną przez siebie placówkę na platformie: https://lgbtplusme.com/pl/ranking. Wówczas wyświetli się ankieta, którą można wypełnić anonimowo. Odpowiedzi będą analizowane wyłącznie zbiorczo. Głosowanie potrwa aż do 28 kwietnia, a wyniki poznamy w pierwszej połowie maja.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"
- Dawid Kubacki kończy sezon. "Nie to jest teraz najważniejsze"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?
- Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy