WOJCIECH JERZY HAS NA NOWO. Premiera kolekcjonerskiego albumu filmowego HAS [materiał promocyjny]

HAS to pierwsze polskie wydanie wszystkich krótko- i pełnometrażowych fenomenalnych dzieł artysty po rekonstrukcji cyfrowej na 16 płytach Blu-ray. Unikalne wydawnictwo płytowo-książkowe, którego wydawcą, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jest firma DI Factory trafi do sprzedaży już w listopadzie.

Ekskluzywny album HAS składa się z dwóch elementów:16 płyt Blu-ray oraz książki.

Na płytach Blu-ray znalazły się wszystkie dzieła z filmografii mistrza – wybitne i w wielu przypadkach uznane za kultowe i genialne produkcje, przywrócone zostały zbiorowej pamięci. Dzięki rekonstrukcji obrazu i dźwięku, ponadczasowe tytuły, takie jak „Pętla", „Rękopis znaleziony w Saragossie", „Lalka", „Sanatorium pod klepsydrą", czy „Jak być kochaną" odzyskały odpowiednią, oryginalną wizualną maestrię. Ale kolekcja HAS to również filmy krótkometrażowe, mniej znane, od których twórca zaczynał swoją wielką podróż w głąb własnej wyobraźni: wspaniała, oniryczna, o wielkim dramatycznym potencjale „Harmonia" czy hołd złożony miejscu urodzenia „Moje miasto" – reżyser powraca tu do Krakowa, krainy dzieciństwa; powstał nostalgiczny, ale nie wyidealizowany obraz ukochanego miasta. Łącznie udało się zgromadzić 14 filmów fabularnych i 11 filmów krótkometrażowych – każdy z nich posiada angielskie i francuskie napisy. Ale to nie wszystko…

Dopełnieniem albumu z płytami jest bogato ilustrowana książka z esejami filmoznawczymi. Za stroną wizualną i koncepcją graficzną wydawnictwa stoi profesor Maciej Buszewicz, zaś pogłębione rozważania na temat dorobku wybitnego twórcy prowadzą uznani krytycy, literaci, filmowcy, współpracownicy reżysera, dla których uniwersum W.J. Hasa było tak drogowskazem zawodowym, jak i często prywatnym. W wysmakowanej, wystawnie wydanej publikacji na temat życia i twórczości reżysera wypowiadają się: profesor Tadeusz Lubelski („Pętla"), Marcin Bortkiewicz („Pożegnania"), Miłosz Stelmach („Wspólny pokój"), Katarzyna Wajda („Rozstanie"), Jakub Socha („Złoto"), Katarzyna Taras („Jak być kochaną"), Tomasz Kolankiewicz („Rękopis znaleziony w Saragossie), Małgorzata Keller-Burzyńska („Szyfry"), Klara Cykorz („Lalka"), Adriana Prodeus („Sanatorium pod klepsydrą"), Monika Talarczyk („Nieciekawa historia"), Jakub Majmurek („Pismak"), dr hab. Iwona Kurz („Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany"), Renata i Grzegorz Kędzierscy („Podróż Baltazara Kobera"), Emil Sowiński (o krótkich metrażach).

Dodatkowo w końcowym rozdziale prof. Tadeusz Lubelski pisze o niezrealizowanych filmach Hasa, o tych, które twórca miał w planach, ale których nie zdążył zrealizować – przede wszystkim rozprawia się z legendarnym projektem „Osioł grający na lirze". Film miał być międzynarodowym, gigantycznym przedsięwzięciem, wprowadzenie stanu wojennego pokrzyżowało plany producentom i całej ekipie filmowej, która w zasadzie była gotowa, by wejść na plan zdjęciowy. Mimo chęci i starań nigdy później nie udało się dokończyć tego obrazu – a w istocie tak naprawdę rozpocząć na dobre jego realizacji. Inne, mniej znane oblicze artysty kreśli Maciej Gil w rozdziale „Wojciecha Jerzego Hasa rysunki i tricki", piszący o jego formacyjnych, krakowskich latach, kiedy jeszcze jako gimnazjalista zafascynowany był kinem i filmami Disneya, studiował malarstwo i tworzył ilustracje do książek dla dzieci, a później rysunkowe, poklatkowe sekwencje animowane do filmów swoich i kolegów.

Bez wątpienia dopełnieniem literackiej strony całego wydawnictwa jest wstęp wybitnej amerykańskiej krytyczki Annette Insdorf, która jest profesorem i dziekanem wydziału filmowego Columbia University. Insdorf specjalizuje się w kinie europejskim, pisała o filmach Starego Kontynentu zestawiając je z doświadczeniami wojennymi ich twórców, publikowała pogłębione monograficzne analizy poświęcone w całości kinematografii Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa. Zwieńczeniem książki są wspomnienia spisane przez żonę, Wandę Ziembicką-Has, i syna, Marka Hasa, na stałe mieszkającego poza Polską. To wgląd w życie prywatne reżysera, który nadaje bardziej osobisty ton całemu albumowi: dzięki tym prywatnym retrospekcjom widzimy nie tylko twórcę – przede wszystkim mamy możliwość poznać człowieka, który często żył na przekór czasom i okolicznościom. Jaki był Wojciech Jerzy Has poza planem? Przeczytajcie sami.

HAS to kolejny – po WAJDZIE, POLAŃSKIM I KIEŚLOWSKIM – album oddający hołd twórcy, który uznany został za mistrza kina nie tylko polskiego. Biorąc pod uwagę osiągnięcia wyżej wymienionych twórców – w tym WOJCIECHA JERZEGO HASA – ich dokonania bez wątpienia tworzą dziś kanon międzynarodowej sztuki filmowej.

Antologia HAS zawiera następujące filmowe tytuły:

1 Pętla

2 Pożegnania

3 Wspólny pokój

4 Rozstanie

5 Złoto

6 Jak być kochaną

7 Rękopis znaleziony w Saragossie

8 Szyfry

9 Lalka

10 Sanatorium pod Klepsydrą

11 Nieciekawa historia

12 Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego pisany

13 Pismak

14 Niezwykła podróż Baltazara Kobera

Krótkie formy:

1 1 Ulica Brzozowa

2 Harmonia

3 Parowóz PT47

4 Moje miasto

5 Pierwszy plon

6 Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji (Cukier)

7 Harcerze na zlocie

8 Karmik Jankowy

9 Zielarze z Kamiennej Doliny

10 Przegląd kulturalny 2/53

11 Nasz Zespół

Wydawca: DI Factory

Licencjodawcy: Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych

Partnerzy: Malavida, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Polish Cinema Classics, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Szkoła Filmowa w Łodzi, ZAiKS

Partnerzy medialni: Miesięcznik Kino, Magazyn Filmowy pismo Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Radio TOK FM

Wydawnictwo współfinansowane przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej

TOK FM PREMIUM