Dziś Dzień Matki. Skąd się wzięło święto?

Życzenia i kwiaty dla mamy to nie jest nowy wynalazek. Tradycja sięga aż do starożytnej Grecji i Rzymu.

W Polsce tradycyjnie to święto obchodzi się 26 maja i wyprawiono je po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Jednak w innych krajach ta data może być ruchoma np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzi się je w czwartą niedzielę wielkiego postu. W wielu państwach takich jak Rosja, Macedonia, Słowenia czy Wietnam Dzień Matki jest równoznaczny z Dniem Kobiet.

Historia Dnia Matki

Już w starożytnej Grecji i Rzymie podobno celebrowano matki, jako symbol płodności i urodzaju. Jednak powrót tego święta miał miejsce w USA dopiero pod koniec XIX wieku - zostało rozpropagowane za sprawą aktywistki społecznej, Anny Javis, która chciała w ten sposób uczcić swoja matkę i inne kobiety wychowujące dzieci. Na początku święto było nazwane przez nią Dniem Matczynej Pracy, potem abolicjonistka i działaczka społeczna Julia Ward Howe wymyśliła Dzień Matek dla Pokoju. Wkrótce Dzień Matki stał się ustanowionym przez Senat USA świętem narodowym i do dzisiaj Amerykanie obchodzą je w drugą niedzielę maja.

Życzenia na Dzień Matki oraz inne zwyczaje w Polsce i na całym świecie

Wiersze na dla mam zapisane w środku kartek świątecznych to najczęstszy w Polsce sposób wyrażenia miłości i szacunku z okazji ich święta. Tak często przyjęło się też w innych krajach, ale nie we wszystkich. W Australii zwyczajem jest wręczanie matkom chryzantem w dniu ich święta. Również w tym państwie bardzo rozpowszechniło się odwiedzanie i dawanie drobnych upominków kobietom, które mieszkają w schroniskach dla bezdomnych.

W Belgii dzieci dzień wcześniej przygotowują w szkole lub przedszkolu ręcznie zrobione upominki, które wręczają wcześnie rano swoim mamom podczas śniadania przygotowanego przez ojca - składają się na nie croissanty, słodkie pieczywo oraz ciastka.

Prezenty na Dzień Matki to nie jedyny sposób świętowania

We Francji, gdzie święto obchodzi się w ostatnią niedzielę maja, co roku w Dzień Matki rozdawane są Medale Francuskiej Rodziny. To odznaczenia, które państwo przyznaje rodzicom lub opiekunom, którym udało się wychować więcej niż czwórkę dzieci. Istnieją trzy klasy medali - by otrzymać najwyższy rangą, złoty medal, należy wychować co najmniej ośmioro dzieci. Nagroda została wprowadzona na początku lat 20 XX wieku jako reakcja na niż demograficzny.

Zupełnie inaczej Dzień Matki obchodzi się w Indonezji. Z jednej strony również wręcza się matkom kwiaty i prezenty, ale najważniejszym elementem są przyjęcia oraz konkursy. Matki konkurują ze sobą w pokazach noszenia kebayi - tradycyjnego stroju indonezyjskiego, ale też w zawodach na jak najlepsze i najszybsze wykonywanie domowych obowiązków.

W Meksyku to święto to przede wszystkim okazja do biesiadowania przy uginającym się od jedzenia stole oraz śpiewania tradycyjnej pieśni Las Mananitas - najczęściej a capella, ale czasem również towarzystem małego zespołu.

 

DOSTĘP PREMIUM