Dzień Matki 2015. Google Doodle celebruje święto mam uroczą animacją. Są pisklaczki i małe króliczki

Dzień Matki, święto obchodzone 26 maja, zostało uhonorowane Google Doodle'm - animacją, która przez cały dzień wyświetla się użytkownikom wyszukiwarki Google w wybranych regionach świata.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW Polsce tradycyjnie to święto obchodzi się 26 maja i wyprawiono je po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Jednak w innych krajach ta data może być ruchoma np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzi się je w czwartą niedzielę wielkiego postu. W wielu państwach takich jak Rosja, Macedonia, Słowenia czy Wietnam Dzień Matki jest równoznaczny z Dniem Kobiet.

Poznaj historię Dnia Matki >>>

embed

Już w starożytnej Grecji i Rzymie podobno celebrowano matki, jako symbol płodności i urodzaju. Jednak powrót tego święta miał miejsce w USA dopiero pod koniec XIX wieku - zostało rozpropagowane za sprawą aktywistki społecznej, Anny Javis, która chciała w ten sposób uczcić swoją matkę i inne kobiety wychowujące dzieci. Na początku święto było nazwane przez nią Dniem Matczynej Pracy, potem abolicjonistka i działaczka społeczna Julia Ward Howe wymyśliła Dzień Matek dla Pokoju. Wkrótce Dzień Matki stał się ustanowionym przez Senat USA świętem narodowym i do dzisiaj Amerykanie obchodzą je w drugą niedzielę maja.

Zobacz 12 świetnych "doodli" >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

DOSTĘP PREMIUM